Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 2

83. Oscar Ödülleri’nde yaşanabilecek muhtemel tahmin dışı sonuçlara devam ediyoruz. Oyunculuk kategorilerinin değerlendirildiği ilk gönderi için buraya tıklamanız yeterli. Aşağıda ise animasyon, sanat yönetimi ve kostüm tasarımı konusundaki ayrımlar yer alıyor. Akademi söz konusu olduğunda tahmin etmek her zaman zordur…
4 – En İyi Animasyon
En iyi film dahil 4 dalda aday Toy Story 3, yıllardır süregelen bir hikayenin son halkası olma özelliğini taşıyor bildiğiniz üzere. İlk iki filminin Oscar kazanamayışı (o zamanlar en iyi animasyon diye bir kategori yoktu), üstüne üçüncü filmin pek çok Akademi üyesince senenin en iyi animasyonu olması yanında en iyi filmi olarak görülmesi, Toy Story 3’nin bu kategoride kesin zafer sahibi olarak gözükmesini sağlıyor.
Diğer yandan DreamWorks’ün kendini bir hayli aşıp How to Train Your Dragon gibi müzikleri ve efektleri başta olmak üzere her şeyiyle mükemmele yakın bir animasyon üretmesi söz konusu. Annie Ödülleri’nde 10 ödül birden kazanarak büyük bir başarıya imza atması da film için bir artı. (Gerçi Pixar’ın protestosu sebebiyle Toy Story 3 sadece 3 dalda Annie’ye aday olabilmişti.) 
Bir yanda son 3 senedir Oscar’ı kucaklayan Pixar, diğer yanda bu sene büyük başarı sağlamış DreamWorks. Bir yanda 3 filmin de ödüllendirileceği bir seri, diğer yanda devamı gelecek bir serinin ilk filmi. 2006 yılında herkesi şoka uğratarak zarftan Cars yerine Happy Feet’in çıkması gibi mucizelere tanık olan biz, bu sene Toy Story 3 yerine How to Train Your Dragon ismini duyarsak garipsemeyeceğiz.
5- En İyi Sanat Yönetimi
Dönem filmlerinin kazanma ihtimalinin her daim daha yüksek olduğu bir kategori olan sanat yönetimi konusunda bu sene biraz kaos durumu söz konusu olabilir. Sanat Yönetmenleri Topluluğu, nam-ı diğer Art Directors Guild, Akademi gibi birbirinden alakasız filmleri tek bir kategoride değerlendirmek yerine 3 farklı kategoride değerlendiriyor: Çağdaş film, dönem filmi, fantastik film. Çok da iyi yapıyor çünkü bir Black Swan ile Inception’ı, True Grit’i karşılaştırmak açıkçası “ahmaklık.” Akademi, senelerdir bu ahmaklığını bize yediredursun ADG ödülleri bu sene çağdaş film kategorisinde Black Swan’a, fantastik film kategorisinde Inception’a, dönem filmi kategorisinde de The King’s Speech’e gitti.
Black Swan gibi sanat odaklı bir filmi aday göstermeyerek ahmaklığına ahmaklık katan Akademi’nin tercihlerinin çok da kötü olduğu söylenemez aslında. 12 dalda Oscar adayı olup bir de üstüne İngiliz monarşisini konu alan bir filmin bu kategoride lider olduğunu tahmin etmek güç olmasa gerek. Ama gözlerden kaçması muhtemel bir gerçek var: Alice in Wonderland, Inception ve True Grit de aday. True Grit bir dönem filmi olduğu için, başarısına rağmen The King’s Speech’e yenik düşecektir. (Her ne kadar Amerikan tarihi vs. İngiliz tarihi gibi bir yarış söz konusu olsa da. Akademi o kadar milliyetçi değil ama.) ADG ödüllerinden birini alan senenin fantastik-bilim/kurgu filmi Inception’ın şansının da bir hayli yüksek olduğunu belirtmek gerek. Ama bana göre The King’s Speech’in karşısındaki asıl tehlike Alice in Wonderland. Filmi izleyenler, izlemeyip sadece afişine bakanlar bile bu kanıya rahatça varabilir. Makyaj kategorisine aday olamayarak hepimize dumura uğratan Alice in Wonderland’in hem kostüm tasarımı ödülünü hem de sanat yönetimi ödülünü The King’s Speech’e kaptırması haksızlık olabilir. 
Sözüm odur ki The King’s Speech zaferi bekleyenler zarftan Inception veya Alice in Wonderland çıktığında sakin olmalı, sonraki ödüllere bakmalıdır. 
6 – En İyi Kostüm Tasarımı
ADG’de olduğu gibi verdikleri ödülleri 3 ayrı kategoride değerlendiren Kostüm Tasarımcıları Birliği (CDG), bu senenin en iyilerini 22 Şubat’ta açıklayacak olsa da kazananları tahmin etmek zor değil: Çağdaş film kategorisinde Burlesque ya da Black Swan, dönem filmi kategorisinde The King’s Speech, fantastik film kategorisinde Alice in Wonderland ödülü alır. Inception’ın çağdaş film kategorisinde değerlendirilmesi başta garip gelse de “kostüm” söz konusu olduğunda fantastik film deyince akla daha mistik, öcülü böcülü, sihirli şeyler geldiği de bir gerçek.
Burlesque kültürünü yansıtan(!) Burlesque’in kostüm dalında Oscar’a aday olmamasını haklı karşılasam da Black Swan’ın aday gösterilmemesine üzülenleri anlamış değilim. Filmde iki çeşit kostüm görüyoruz: Balerin kıyafeti ve Natalie Portman’ın eşofmanları. Akademi Swan’ı aday göstermeyerek doğru bir tercih yaptı kısaca. Diğer yanda CDG’ye de aday olan The Tempest’ın adaylığı da şaşırtıcı değil; sadece kostümden meydana gelen bir film olduğu düşünülürse çok doğru verilmiş bir karar bile denebilir. Fragmanı bile kostümlerin ne kadar başarılı olduğunu gösteren The Tempest’a ödülün gitmesini garip karşılamamak gerek. 
Sanat yönetiminde olduğu gibi dönem filmi+monarşi formülünün neredeyse her sene işe yaradığı bir kategori olan kostüm ödülünün sahibi bu sene Alice in Wonderland olabilir. Artık bu konuda tarihi filmlerin yanında diğer filmleri de görmesi gereken Akademi The King’s Speech yerine Alice’i onurlandırırsa herkesin gözünde bir artı kazanmış olacaktır. 

Sırada: Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 3 (En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu, Yabancı Dilde En İyi Film)
Diğer yazıları Burak Hazine

Tim’s Vermeer (2013)

“Modern insanlar sanat ve teknolojinin ayrı kulvarlarda olması gerektiğini düşünüyor. Sanat okumak...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir