Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 4

Bölüm 1, bölüm 2 ve bölüm 3’te oyunculuk ile sanatsal ve teknik kategorilere değindikten sonra bir teknik bir sanatsal/teknik kategoriden devam ediyoruz:
10 – En İyi Ses Miksajı
Teknik kategoriler söz konusu olduğunda ses kurgusu ve görsel efekt ile bilim-kurgu ve fantastik filmlerin daha şanslı olduğu düşünülse bile her türden filmin ödül alabileceği bir kategori ses miksajı. Bunu destekleyen bir haber olarak Cinema Audio Society tarafından bu senenin en iyi ses harmonisinin True Grit’e ait olduğu geçtiğimiz günlerde açıklandı. 
Inception gibi bir filmin iddia ve bahislerde önde olduğunu herkes görebilir, sene içinde verilen ödülleri topladığını da herkes okuyabilir. The Social Network ve The King’s Speech’in ses miksajı konusunda ne denli başarılı filmler olduğunu önceden pek çok kez dile getirmeme rağmen bir Western filminin adaylığının da var olması tahmin yapmayı zorlaştırıyor. 
Inception’ın bu ödülü kazanacağını düşünsem de zarftan True Grit veya The King’s Speech’in çıkması durumunda şaşırmayacağım, siz de şaşırmasanız iyi olur. Zaten şaşkınlık yaşayanlar ya Inception dışındaki filmleri izlememişlerdir ya da ses miksajı ne demek ondan bihaberdir.
11 – En İyi Makyaj
Sanatsal olduğu kadar teknik bir kategori de olan makyaj adayları bu sene şaşkınlık yaratmadı değil. Alice in Wonderland’in aday olamamasının başlı başına bir felaket olmasının yanında ödülün The Wolfman’a gideceğini düşünen insan sayısı bir hayli fazla. 
Kategorinin diğer aday filmleri Barney’s Version ve The Way Back’in şansı da yok değil elbet. (Merhaba Emre!) Benim düşüncem ise ödülün The Wolfman’a gideceği yönünde ama açıklanan film Barney’s Version olursa Akademi’ye küsecek değilim.
Sırada: Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 5 (En iyi özgün müzik, en iyi özgün şarkı)
Diğer yazıları Burak Hazine

Terrence Malick’ten “Knight of Cups”

Uzun yıllar boyunca sinemanın içinde olup bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir