Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 5

12 – En İyi Özgün Müzik
Hans Zimmer ve John Powell gibi başarılı müzisyenlerin yanında A.R. Rahman gibi yüzmilyonlarca albüm satmış bir efsanenin de aday olduğu en iyi özgün müzik ödülünün en güçlü adayları ne yazık ki bu üç isim gözükmüyor: Sene içinde diğer pek çok ödül gibi The Social Network’e gitti özgün müzik kategorisindeki ödüller. 
Altın Küre’yi de kazanan The Social Network‘e müzik konusundaki ilk yenilgi BAFTA’larda geldi. The King’s Speech‘e yaptığı eşsiz müziklerle ödülü kapan Alexandre Desplat’nın Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Ödülleri’nde de bu sene 7 adaylığı var. Kısaca The Social Network karşısında bir hayli güçlü olan The King’s Speech’in Oscar’ı alacağı düşünülse de ödül The Social Network’e gidebilir, şaşırmamak gerekir. Gerçi benim şaşıracağım tek sonuç John Powell’ın ödülü alması olurdu -ki gözyaşlarıma hakim olamazdım sanırım, dünyalar benim olurdu. 
13 – En İyi Özgün Şarkı
İki Country, bir folk/elektronik rock şarkısı ve bir pop şarkısının yarıştığı özgün şarkı kategorisinde zaferi elde edecek olan ismi tahmin etmek o kadar da kolay değil aslında. Burlesque’in şarkılarının aday gösterilmeyişi (özellikle You Haven’t Seen the Last of Me) üzücü olsa da We Belong Together‘ın en güçlü aday olduğunu söyleyebiliriz. Amerikanların yerel müziği olarak Country’den yana oy kullanan bir Akademi ile karşı karşıya isek eğer Coming Home yerine We Belong Together tercih edilecektir. Ama animasyon kategorisinde görmezden gelinen Tangled‘ı bir şekilde onurlandırmak isteyen bir Akademi de görebiliriz 27 Şubat gecesi. 
Tek bir gerçek var, o da adaylar arasında en iyi olduğu halde If I Rise’ın ödülü alamayacağıdır. Akademi,  2 sene önce Jai Ho ile haklı bir Oscar zaferi kazanan A.R. Rahman’a üçüncü Oscar ödülünü bu kadar kısa sürede vermez. Sözüm şu ki We Belong Together yerine I See the Light ya da If I Rise görmek şaşırtmaz, aksine sevindirir -sevindirmeli.
Sırada: Bu Sonuçlara Hazır Olun! – Bölüm 6 (En iyi film, en iyi yönetmen)
Diğer yazıları Burak Hazine

World of Tomorrow

World of Tomorrow’u seyretmek için sayfanın sonuna gidebilirsiniz. Oscar adayı, onlarca (hatta...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir