Oscar Tahminleri

En iyi film Oscarı için aday olanlar başta olmak üzere en çok adaylığı bulunan filmlerin tek tek izlenmesinin ardından, halkın ve eleştirmenlerin de görüşlerini dikkate alarak oluşturduğum Oscar tahminleri listesi sonunda şekillendi. Filmler ve performanslar hakkında uzun uzun yorumlar yaptığımı biliyorsunuz, eğer ki tekrar merak ederseniz hepsine buradan tek tek ulaşabilirsiniz. Şimdi tek tek hangi kategoride hangi aday ödülü “kazanacak”, “kazanmalı” ve “favorim”; tek tek bakalım:

En İyi Film
“Black Swan” Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
“The Fighter” David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
“Inception” Emma Thomas, Christopher Nolan
“The Kids Are All Right” Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
“The King’s Speech” Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
“127 Hours” Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
“The Social Network” Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
“Toy Story 3” Darla K. Anderson
“True Grit” Scott Rudin, Ethan Coen, Joel Coen
“Winter’s Bone” Anne Rosellini, Alix Madigan-Yorkin
Yarışın The King’s Speech ve The Social Network arasında geçeceği belli. Atak yapılması durumunda The Fighter’dan bir hamle beklenebilir ama imkansıza yakın bir durum bu.
Kim Kazanacak: “The King’s Speech”
Kim Hak Ediyor: “The King’s Speech”

Sürpriz Yapabilir: “The Social Network”
Favorim: “The King’s Speech”
En İyi Yönetmen
“Black Swan” Darren Aronofsky 
“The Fighter” David O. Russell 
“The King’s Speech” Tom Hooper 
“The Social Network” David Fincher 
“True Grit” Joel Coen and Ethan Coen
David Fincher’ın kazanması beklense de Tom Hooper’ın kazanacağına gönülden inanıyorum. Ama bir oy ayrımı olursa zafer Darren Aronofsky’nin olur, bu kadar eminim.

Kim Kazanacak: “The Social Network” David Fincher
Kim Hak Ediyor: “The King’s Speech” Tom Hooper

Sürpriz Yapabilir: “Black Swan” Darren Aronofsky
Favorim: “The King’s Speech” Tom Hooper

En İyi Uyarlama Senaryo

  
“127 Hours” Danny Boyle & Simon Beaufoy 
“The Social Network” Aaron Sorkin 
“Toy Story 3” Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich 
“True Grit” Joel Coen & Ethan Coen 
“Winter’s Bone” Debra Granik & Anne Rosellini

Sene içinde bu kategoride tüm ödülleri toplayan The Social Network eğer geceden film ve yönetmen Oscarlarını almadan dönecekse bu ödülü alır. The Social Network’e oy vermeyenler muhtemelen Toy Story 3’ye oy vermiştir.

Kim Kazanacak: “The Social Network” Aaron Sorkin
Kim Hak Ediyor: “Winter’s Bone” Debra Granik & Anne Rosellini

Sürpriz Yapabilir: “Toy Story 3” Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
Favorim: “127 Hours” Danny Boyle & Simon Beaufoy
En İyi Özgün Senaryo
  
“Another Year” Mike Leigh 
“The Fighter” Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington, Paul Tamasy & Eric Johnson 
“Inception” Christopher Nolan 
“The Kids Are All Right” Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg 
“The King’s Speech” David Seidler

David Seidler’ın kazanmasına kesin gözüyle bakılsa da Christopher Nolan’ı artık onurlandırmak isteyebilecek olan Akademi, Nolan da demezse The Kids Are All Right’ın ismini duyarız.


Kim Kazanacak: “The King’s Speech” David Seidler
Kim Hak Ediyor: “Inception” Christopher Nolan

Sürpriz Yapabilir: “The Kids Are All Right” Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
Favorim: “The King’s Speech” David Seidler
En İyi Erkek Oyuncu

Javier Bardem “Biutiful” 
Jeff Bridges “True Grit” 
Jesse Eisenberg “The Social Network” 
Colin Firth “The King’s Speech” 
James Franco “127 Hours”
Colin Firth dışında hiçbir adaya şans vermemek gerekir çünkü gecenin en net tahmini bu kategori sanırım. En fazla ikinci oyu muhtemelen Jesse Eisenberg alır, o ayrı.
Kim kazanacak: Colin Firth “The King’s Speech”
Kim Hak Ediyor: Colin Firth “The King’s Speech”

Sürpriz Yapabilir:
Favorim: Colin Firth “The King’s Speech”

En İyi Kadın Oyuncu
  
Annette Bening “The Kids Are All Right” 
Nicole Kidman “Rabbit Hole” 
Jennifer Lawrence “Winter’s Bone” 
Natalie Portman “Black Swan” 
Michelle Williams “Blue Valentine”
Sene içinde tüm ödülleri toplayan Natalie Portman’ın karşısında çok iyi bir pazarlamacı olan Annette Bening duruyor ve umuyorum ki kendisi ödülü alacak ve herkesin ağzını açık bırakacak. Böyle bir sonuç karşısında Kodak Tiyatrosu’nda büyük bir alkış duymamız muhtemel.
Kim Kazanacak: Natalie Portman “Black Swan”
Kim Hak Ediyor: Annette Bening “The Kids Are All Right”

Sürpriz Yapabilir: Jennifer Lawrence “Winter’s Bone”
Favorim: Jennifer Lawrence “Winter’s Bone”  

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Christian Bale “The Fighter” 
John Hawkes “Winter’s Bone” 
Jeremy Renner “The Town” 
Mark Ruffalo “The Kids Are All Right” 
Geoffrey Rush “The King’s Speech”
Christian Bale’in tavırlarından hoşlanmayan Akademi’nin Geoffrey Rush’a ödül vermesi durumunda gecenin en doğru kararlarından birine imza atacağını unutmamak gerekir.
Kim Kazanacak: Christian Bale “The Fighter”
Kim Hak Ediyor: Geoffrey Rush “The King’s Speech”

Sürpriz Yapabilir: Geoffrey Rush “The King’s Speech”
Favorim:  Geoffrey Rush “The King’s Speech”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Amy Adams “The Fighter” 
Helena Bonham Carter “The King’s Speech” 
Melissa Leo “The Fighter”
Hailee Steinfeld “True Grit” 
Jacki Weaver “Animal Kingdom”
Hailee Steinfeld’in bir “başrol oyuncusu olarak” sonuna kadar hak ettiği bu ödülü Melissa Leo’nun almasının tek bir sebebi olabilir: Zamanının gelmesi. Çünkü Helena Bonham Carter ve Steinfeld kendisinden çok çok daha iyi performanslar sergiledi. İçim yana yana Leo diyor ve noktalıyorum.

Kim Kazanacak: Melissa Leo “The Fighter”
Kim Hak Ediyor: Hailee Steinfeld “True Grit”

Sürpriz Yapabilir: Helena Bonham Carter “The King’s Speech”
Favorim:  Helena Bonham Carter “The King’s Speech”
En İyi Animasyon
“How to Train Your Dragon” Chris Sanders, Dean DeBlois 
“The Illusionist” Sylvain Chomet 
“Toy Story 3” Lee Unkrich
Gönül ister ki How to Train Your Dragon kazansın ama nafile… Ancak 5 yıl önceki gibi bir mucize gerekiyor.
Kim Kazanacak: “Toy Story 3”
Kim Hak Ediyor: “How to Train Your Dragon”

Sürpriz Yapabilir: “How to Train Your Dragon” Chris Sanders, Dean DeBlois
Favorim: “How to Train Your Dragon”
En İyi Sanat Yönetimi
“Alice in Wonderland” Yapım Tasarımı: Robert Stromberg; Set Dekorasyonu: Karen O’Hara 
“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1” Yapım Tasarımı: Stuart Craig; Set Dekorasyonu: Stephenie McMillan 
“Inception” Yapım Tasarımı: Guy Hendrix Dyas; Set Dekorasyonu: Larry Dias, Doug Mowat 
“The King’s Speech” Yapım Tasarımı: Eve Stewart; Set Dekorasyonu: Judy Farr 
“True Grit” Yapım Tasarımı: Jess Gonchor; Set Dekorasyonu: Nancy Haigh
Dönem filmi olan The King’s Speech’in şansı bir hayli yüksek olsa da sanat yönetimi ve kostüm tasarımı ödüllerini Alice in Wonderland ile bölüşeceğinden tahmin yapmak zorlaşıyor ama Alice kostümde daha güçlü duruyor. Ayrıca geçen sene Avatar’a giden ödül bu sene Inception’a giderse hiç şaşırmamak gerekir.
Kim Kazanacak: “The King’s Speech”
Kim Hak Ediyor: “Inception”

Sürpriz Yapabilir: “Alice in Wonderland”
Favorim:  “The King’s Speech”
En İyi Sinematografi (Görüntü Yönetimi)
“Black Swan” Matthew Libatique 
“Inception” Wally Pfister 
“The King’s Speech” Danny Cohen 
“The Social Network” Jeff Cronenweth 
“True Grit” Roger Deakins

“Hak ederek zamanını getiren” Roger Deakins’e bu sefer de ödül verilmezse büyük tepki toplayacak olan Akademi’nin seçimi Sinematograflar Birliği Ödülü’nü alan Wally Pfister’ın  (Inception) olabilir veya “süpürme” işlemi gereği The King’s Speech kazanabilir.
Kim Kazanacak: “True Grit” Roger Deakins
Kim Hak Ediyor: “True Grit” Roger Deakins

Sürpriz Yapabilir: “Inception” Wally Pfister / “The King’s Speech” Danny Cohen
Favorim:  “True Grit” Roger Deakins
En İyi Kostüm Tasarımı
“Alice in Wonderland” Colleen Atwood 
“I Am Love” Antonella Cannarozzi 
“The King’s Speech” Jenny Beavan 
“The Tempest” Sandy Powell 
“True Grit” Mary Zophres
Alice ve King yarışmasına tanık olacağımız bu kategoriden Alice değil de King galip çıkarsa gecenin kralı belli olmuş olur.
Kim Kazanacak: “Alice in Wonderland” Colleen Atwood
Kim Hak Ediyor: “Alice in Wonderland” Colleen Atwood

Sürpriz Yapabilir: “The King’s Speech” Jenny Beavan
Favorim:  “The King’s Speech” Jenny Beavan
En İyi Kurgu
“Black Swan” Andrew Weisblum 
“The Fighter” Pamela Martin 
“The King’s Speech” Tariq Anwar 
“127 Hours” Jon Harris 
“The Social Network” Angus Wall, Kirk Baxter 
Editörler Birliği, The Social Network’e gitse de süpürme gereği The King’s Speech ve ödülsüz dönmesine göz yumulmayacağı anlayışıyla 127 Hours bu ödülü kazanabilir.

Kim Kazanacak: “The Social Network” Angus Wall, Kirk Baxter
Kim Hak Ediyor: “127 Hours” Jon Harris

Sürpriz Yapabilir: “The King’s Speech” Tariq Anwar
Favorim: “127 Hours” Jon Harris
Yabancı Dilde En İyi Film
“Biutiful” Meksika
“Dogtooth” Yunanistan
“In a Better World” Danimarka
“Incendies” Kanada 
“Outside the Law (Hors-la-loi)” Cezayir
Komşu Kanada en büyük favori olsa da Altın Küre sahibi Danimarka’nın da şansı fazla yüksek. Yabancı film kategorisinde tahminlerim hiç tutmadığından pek bir şey söylememe gerek yok ama Yunanistan iyi bir çıkış yaptı sanırım.
Kim Kazanacak: “In a Better World” Danimarka
Kim Hak Ediyor:  

Sürpriz Yapabilir: “Incendies” Kanada
Favorim: 

En İyi Makyaj
“Barney’s Version” Adrien Morot 
“The Way Back” Edouard F. Henriques, Gregory Funk, Yolanda Toussieng 
“The Wolfman” Rick Baker, Dave Elsey

Beklenmeyen adaylarla karşımıza çıkarılmış bir kategori olan en iyi makyaj kategorisinde makyajın dibine vurulan The Wolfman ödülü almazsa bu işten, daha sanatsal duran, Barney’s Version karlı çıkabilir.


Kim Kazanacak: “The Wolfman” Rick Baker, Dave Elsey
Kim Hak Ediyor: “Barney’s Version” Adrien Morot

Sürpriz Yapabilir: “Barney’s Version” Adrien Morot
Favorim: “The Wolfman” Rick Baker, Dave Elsey
En İyi Özgün Müzik 
“How to Train Your Dragon” John Powell 
“Inception” Hans Zimmer 
“The King’s Speech” Alexandre Desplat 
“127 Hours” A.R. Rahman 
“The Social Network” Trent Reznor, Atticus Ross
Sene içinde pek çok ödül alan The Social Network’ün kesinlikle hak etmediğini düşündüğüm kategorinin sahibi başarılı ve görmezden gelinen Alexandre Desplat olmaz da John Powell olursa Akademi herkesten bir artı alır.
Kim Kazanacak: “The King’s Speech” Alexandre Desplat
Kim Hak Ediyor: “How to Train Your Dragon” John Powell

Sürpriz Yapabilir: “The Social Network” Trent Reznor, Atticus Ross
Favorim: “How to Train Your Dragon” John Powell
En İyi Özgün Şarkı
“Coming Home” “Country Strong” filminden; söz ve müzik Tom Douglas, Troy Verges, Hillary Lindsey 
“I See the Light” “Tangled” filminden; söz ve müzik Alan Menken, Glenn Slater 
“If I Rise” “127 Hours” filminden; söz ve müzik A.R. Rahman, Dido, Rollo Armstrong 
“We Belong Together” “Toy Story 3″ filminden; söz ve müzik Randy Newman 
Artık Randy Newman’a ödülü vermek isteyen bir Akademi ile mi yoksa gerçekten hak eden bir şarkı olan If I Rise ile A.R. Rahman’ı bu kadar kısa sürede tekrar ödüllendirmeyi düşünen bir Akademi ile mi karşı karşıyayız, açıkçası tahmin etmek çok güç.
Kim Kazanacak: “We Belong Together” “Toy Story 3″
Kim Hak Ediyor: “If I Rise” “127 Hours”

Sürpriz Yapabilir: “If I Rise” “127 Hours”
Favorim:  “I See the Light” “Tangled”

En İyi Ses Kurgusu
“Inception” Richard King 
“Toy Story 3” Tom Myers, Michael Silvers 
“Tron: Legacy” Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague 
“True Grit” Skip Lievsay, Craig Berkey 
“Unstoppable” Mark P. Stoeckinger

Kurgucular ödülü True Grit’e vermiş olsa da fantastik/bilim-kurgu/aksiyon filmlerinin bu konuda her zaman daha şanslı olmadığını bilen yoktur sanırım. Ama zor bir kategori.


Kim Kazanacak: “Inception” Richard King
Kim Hak Ediyor: “Inception” Richard King

Sürpriz Yapabilir: “True Grit” Skip Lievsay, Craig Berkey
Favorim: “Inception” Richard King

En İyi Ses Miksajı
  
“Inception” Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick 
“The King’s Speech” Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley 
“Salt” Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan, William Sarokin 
“The Social Network” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten 
“True Grit” Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

En iyi film yolunda ilerleyen iki filmin bir hayli başarılı olduğu ses miksajında, yine, teknik açıdan güçlü bir film alır diye düşünmek kolay ama ses miksajı ödülü sadece patlama sahnelerine(!) verilmiyor ne yazık ki. (Ki zaten patlama sahneleri ses kurgusu kategorisinin dahilinde.)


Kim Kazanacak: “Inception”
Kim Hak Ediyor: “The Social Network” 

Sürpriz Yapabilir: “The King’s Speech” / “The Social Network”
Favorim: “The King’s Speech”
En İyi Görsel Efekt
  
“Alice in Wonderland” Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips 
“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1” Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi 
“Hereafter” Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell 
“Inception” Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb 
“Iron Man 2” Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Söylenecek hiçbir şey yok.


Kim Kazanacak: “Inception” 
Kim Hak Ediyor: “Inception” 

Sürpriz Yapabilir:
Favorim: “Inception” 

En İyi Belgesel
  
“Exit through the Gift Shop” Banksy, Jaimie D’Cruz 
“Gasland” Josh Fox, Trish Adlesic 
“Inside Job” Charles Ferguson, Audrey Marrs 
“Restrepo” Tim Hetherington, Sebastian Junger 
“Waste Land” Lucy Walker, Angus Aynsley
Kim Kazanacak: “Inside Job”
Kim Hak Ediyor:

Sürpriz Yapabilir: “Gasland” / “Exit through the Gift Shop”
Favorim:

En İyi Kısa Metraj Film 
“The Confession” Tanel Toom 
“The Crush” Michael Creagh 
“God of Love” Luke Matheny 
“Na Wewe” Ivan Goldschmidt 
“Wish 143” Ian Barnes, Samantha Waite

Kim Kazanacak:
Kim Hak Ediyor:

Sürpriz Yapabilir: 
Favorim:

En İyi Kısa Metraj Animasyon
“Day & Night” Teddy Newton 
“The Gruffalo” Jakob Schuh, Max Lang 
“Let’s Pollute” Geefwee Boedoe 
“The Lost Thing” Shaun Tan, Andrew Ruhemann 
“Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)” Bastien Dubois

Kim Kazanacak: “The Gruffalo”
Kim Hak Ediyor: “Day & Night”

Sürpriz Yapabilir: “Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)”
Favorim: “Day & Night”

En İyi Kısa Metraj Belgesel
“Killing in the Name” Jed Rothstein 
“Poster Girl” Sara Nesson, Mitchell W. Block 
“Strangers No More” Karen Goodman, Kirk Simon 
“Sun Come Up” Jennifer Redfearn, Tim Metzger 
“The Warriors of Qiugang” Ruby Yang, Thomas Lennon

Kim Kazanacak:
Kim Hak Ediyor:

Sürpriz Yapabilir: 
Favorim:

Tüm bu yaptığım tahminler neticesinde The King’s Speech 5, The Social Network ve Inception 3’er, Toy Story 3 2, The Fighter 2 ve True Grit ile Black Swan 1’er ödülle evlerine dönecek diye umuyorum. Bakalım Altın Küre ve BAFTA’larda yaşadığım tahmin başarılarıma Oscar da eklenecek mi? Oscar Töreni sonrası görüşmek üzere!
Diğer yazıları Burak Hazine

2016 BAFTA Ödülleri Adayları

İngiliz Film ve Televizyon Akademisi tarafından bu sene 69. kez sahiplerini bulacak...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir