Oscar’a Doğru #12: Toy Story 3

İlki 1995’te çıkan John Lasseter yönetimindeki Toy Story serisinin 3. ve son filmi Toy Story 3, Lee Unkrich imzası ile 2010 yazının gişe canavarı olması planlanarak vizyona girdi. Tahminler boşa çıkmadı tabii ki ve film, 414 milyon Dolar hasılat yaparak ABD’de tüm zamanların en çok hasılat getiren 9. filmi olarak tarihe geçti. 
Artık büyümüş ve üniversiteye gitmeye hazırlanan Andy’nin “malum oyuncakları” istemeyerek ve yanlışlıkla elden çıkarması(!) ile başlayan film, Woody ve arkadaşlarının bir kreşe düşmesi ile devam ediyor. Göründüğü kadar sevimli olmayan kreş hayatından kurtulma hikayesini izlediğimiz Toy Story 3, hikayeyle büyüyen nesile hüzünlü bir veda ediyor.
Başarılı bir senaryoya sahip film, animasyon filmlerin genelinde var olan çocuklara hitap etme özelliğinden sıyrılmış bulunuyor. Son yıllarda her Pixar filminde gördüğümüz bu özellik, Toy Story 3 gibi ilk iki filmi her yaşa hitap edebilen bir yapımı çocuklardan tamamen arındırmışa benziyor. Nitekim şahsi düşünceme göre  filmin, Barbie&Ken sahneleri dışında hiçbir komik yanı bulunmuyor. (Sıkı Toy Story hayranları Buzz’ın bir İspanyol çakmasına dönüşmesini fazla komik bulsa da beni güldürmeyi başaramadı bu durum.)
Genel anlamda başarılı sayılacak film, halk tarafından beğeni toplasa da bir kesim profesyonel, senenin diğer başarılı animasyonu, DreamWorks harikası How To Train Your Dragon‘ı kendilerine daha yakın hissediyor. Benim görüşüm de DreamWorks’ün bu sene daha iyi bir iş çıkardığı yönünde olsa da Toy Story 3’nin ezici gişe başarısı ve hırslı hayranları ile bir adım önde olduğu inkar edilemez bir gerçek.

Oscar adaylıkları (4): En iyi film, en iyi animasyon film, en iyi uyarlama senaryo, en iyi şarkı (We Belong Together)
Oscar yorumları ve tahminleri: Bazı eleştirmenlerce senenin en iyi filmi olarak kabul gören Toy Story 3, bu kategoride şansının pek olmadığını varsayarsak, en iyi animasyon ödülünün sahibi diyebiliriz. Gönlüm How To Train Your Dragon’ın Oscar’ı kucaklamasından yana olsa da Toy Story 3’nin ödülü kaptırması için 2006 yılındaki gibi bir mucizeye ihtiyaç duymamız gerekir. (2006 yılında, vasat bir animasyon olan Happy Feet; senenin favorisi Cars’ı geride bırakarak Oscar’ı kucaklamıştı.) Ama üstünde durulması gereken önemli bir nokta, Toy Story 3’nin “tüm seri adına” Oscar’ı kucaklayacak olması. Bu durumda ödülün kesin sahibi için Toy Story 3 diyebiliriz.
Filmin iddialı olduğu diğer bir kategori ise Randy Newman‘ın elinden çıkan We Belong Together ile yarıştığı en iyi şarkı kategorisi. Eleştirmenler bu kategoride de filmin Oscar’ı kazanacağını düşünse de ben Tangled’ın animasyon dalında aday gösterilmemesine bir tepki olarak şarkı ödülünü kucaklayabileceğini düşünüyorum. Lakin Akademi’nin, ilk iki filmle de Oscar’a aday olmuş Newman’ı eli boş gönderebileceği de ihtimaller arasında değil gibi duruyor. 
Uyarlama senaryo kategorisinde şans tanımadığım film, ödülü Aaron Sorkin imzalı The Social Network‘e kaptıracaktır. 
Oscar’ı alır: En iyi animasyon filmi, en iyi şarkı (We Belong Together)
Şansı var:
Şansı yok: En iyi film, en iyi uyarlama senaryo

Şimdiye kadar ne kazandı: 26 animasyon ödülü

2010 Kişisel Oscar Listem: #11 (8.3/10) 
Diğer yazıları Burak Hazine

5 Olası Oscar Sürprizi

Akademi üyelerinin üşengeçliklerinden midir bilinmez, son yıllarda Oscar ödüllerinin kazananlarının ödül sezonu...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir