Oscar’a Doğru #2: Inception

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Tom Hardy, Michael Caine

2008 yılında, çektiği ikinci Batman filmi olan Dark Knight ile adından hiç olmadığı kadar söz ettiren  Christopher Nolan’ın aslında kariyeri oldukça başarılı: Memento, Insomnia, Batman Begins, The Prestige, The Dark Knigt, Inception.

Şahsi kanımca kariyerindeki en iyi filme geçtiğimiz sene Inception’la imza atan Nolan, Akademi’nin pek de sevmediği bir sinemacı. 10 yıl önce Memento ile sadece senaryo dalında aday gösterilmiş, 2009’da ise pek çok kişiye göre senenin en iyisi olan The Dark Knight ile senaryo, yönetmen, film kategorilerinde -şaşılası bir şekilde- görmezden gelinmişti. Bunların yanında 8 dalda Oscar adayı The Dark Knight, geceden sadece 2 ödülle döndüğünde Akademi’ye duyulan saygı biraz daha azalmıştı. (2010 yılında Akademi bunun farkına varmış olacak ki En İyi Film kategorisinde yarışan film sayısını 5’ten 10’a çıkardı.)

Daha Inception vizyona girmeden, senenin en iddialı yapımlarından biri olmuştu. Vizyona girdikten sonra da –beklendiği üzere- ABD’de 300 milyon dolara yakın hâsılat yaptı.

Dream within a dream. Rüya içinde rüya. Gerçi Inception için rüyanın içindeki rüyanın içindeki rüya demek daha doğru olur. Film, oyuncularından senaryosuna, kurgusundan görüntüsüne, sesinden müziklerine her şeyi ile oldukça ihtişamlı. Ellen Page’in ukala kız rolü, kendisine kazara hamile kalan küçük kız rolünden sonra pek bir yakışsa da Marion Cotillard’ın Page’den daha çok parladığı kesin bu filmde. Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterilmesini beklemiştim filmi izledikten sonra ama ne yazık ki liste dışı kaldı Marion.

Filmin senaryosu bilindiği üzere Nolan’a ait. Yönettiği filmlerin senaryosuna el atmadan duramayan Nolan, bu sefer ipleri tek başına göğüsledi.

Senaryoyu ise kurgu ve görüntü tamamlıyor. Rüyalar arası geçişler, Mal’un ortaya çıktığı her an, filmin sonu ile başı karmaşası ve başlı başına filmin finali; bir editörün yapabileceğinden fazlasını içeriyor. Doğru kamera açısı, görüntünün alındığı nokta ve efektlerin alımı ise sinematografisi oldukça güçlü bir filmle baş başa bırakıyor bizi.

Filmin müziklerini ünlü besteci Hans Zimmer yaptı. 9 kez Oscar’a aday gösterilen Zimmer, sadece The Lion King ile heykelciğe kavuşmuştu.

Oscar adaylıkları (8): En iyi film, en iyi özgün senaryo, en iyi sanat yönetimi, en iyi görüntü yönetimi, en iyi film müziği, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi görsel efekt

Oscar yorumları ve tahminleri: Şüphesiz Nolan’ın “bir kez daha” en iyi yönetmen kategorisinde Oscar’a aday gösterilmemesi bu senenin en büyük Oscar şokuydu. The Dark Knight Rises nasıl olur bilmem ama eğer ki -Nolan’ın her filmi gibi- iyi olursa Akademi’nin bir kez daha aynı hataya düşeceğini sanmıyorum.

En güçlü rakibi The King’s Speech’i özgün senaryo kategorisinde alt ederse sebebi Akademi’nin Nolan’a bir özrü diye nitelendiririm; lakin PGA, DGA ve SAG’ı alan The King’s Speech WGA’yı da alırsa Inception’ın hiç şansı yok.

Görüntü yönetimi kategorisinde en güçlü rakibi True Grit’in ödülü kucaklayacağını düşünmekle beraber en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı ve en iyi görsel efekt heykelciklerini tartışmasız kazanacağını öngörüyorum. En iyi kurgu kategorisinde aday gösterilmemesi, en iyi film ödülünü almayacağını işaret ederken pek çok kişi için ciddi anlamda hayal kırıklığı oldu.

Sanat yönetimi kategorisi bir hayli karışık: True Grit, The King’s Speech, Alice in Wonderland, Harry Potter. True Grit ya da The King’s Speech’in alacağını düşündüğümden bu kategoride de şans tanımıyorum Inception’a. Film müziği kategorisinde Hans Zimmer’nın The Social Network’e yenik düşeceği aşikar gibi bir şey.

Oscar’ı alır: En iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi görsel efekt

Şansı var: En iyi sanat yönetimi, en iyi özgün senaryo, en iyi özgün müzik, en iyi görüntü yönetimi

Hiç şansı yok: En iyi film

Şimdiye kadar ne kazandı: 2 film, 7 yönetmen, 9 senaryo, 2 film müziği, 4 görüntü yönetimi, 2 görsel efekt, 3 kurgu, 2 sanat yönetimi ödülü

2010 Kişisel Oscar Listem: #2 (9.4/10)

Diğer yazıları Burak Hazine

Avrupa Film Ödülleri

24 yıldır Avrupa kökenli filmleri onurlandıran Avrupa Film Ödülleri’nin bu seneki adayları...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir