Oscar’a Doğru #4: The Kids Are All Right

Yönetmen: Lisa Cholodenko
Senaryo: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
Oyuncular: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska, Josh Hutcherson
Genelde TV dizilerinde işini yapmayı tercih eden yönetmen Lisa Cholodenko, lezbiyen bir çiftin çocuklarını koruma içgüdüsü ile yaşadıklarını ve çocuklarına yaşattıklarını ele alıyor The Kids Are All Right‘ta. Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo gibi usta oyuncuların yanında yine bu sene Alice rolüyle karşımıza çıkan Mia Wasikowska ile Josh Hutcherson filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.
Oyuncuları gereği senenin en iyi ekip işlerinden birine imza atılan The Kids Are All Right’ın konusu kısaca lezbiyen çiftimizin (Bening ve Moore) iki çocuğunun (Wasikowska ve Hutcherson) biyolojik babalarını (Ruffalo) bulması ve ortaya 5 kişinin etrafında dönen bir öykünün çıkmasından ibaret. Ya da değil çünkü lezbiyenlerimizden biri aslında sadece hemcinsinden hoşlanmayabilir. Bu problem, filme duygu dolu diyaloglar katması ve Bening‘e 4. Oscar adaylığını kazandırması ile sonuçlanıyor. 
Filmin başlarında disiplinli, dediğim-dedik, eşine tapan anne rolünü hakkıyla yerine getiren Bening, durumlar kötüye gidince yapabileceği işin en iyisini ortaya koyuyor. En az Bening kadar başarılı bir oyunculuk sergileyen Moore ise daha yumuşak, sadık(!), çocuksu anne rolünde. Mark Ruffalo‘nun oyunculuğu benim içimi Bening ve Moore‘unki kadar ısıtmasa da pek çok topluluk gibi Akademi de kendisinin performasını beğendi ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterdi. 
Filmin senaryosu Bening’den sonra göze çarpan ilk detay. Önce basit gibi gelse de filmi izlediğinizde gerçekten güzel kurgulanmış bir öyküye tanıklık ettiğinizi anlıyorsunuz. Akademi de haliyle bunu fark etti elbette ve aynı zamanda senarist olan yönetmenimiz Cholodenko’ya bir adaylık verdi.
Oscar Adaylıkları (4): En iyi film, en iyi kadın oyuncu (Annette Bening), en iyi yardımcı erkek oyuncu (Mark Ruffalo), en iyi özgün senaryo
Oscar yorumları ve tahminleri: En iyi film kategorisi drama ve komedi diye ikiye ayrılmadığı için bu dalda şansı olmayan The Kids Are All Right’ın aslında en büyük umudu Annette Bening. Bu sene 4. Oscar adaylığını sonuna kadar hakederek alan Bening, senenin en iddialı performanslarından birine imza atan Natalie Portman‘ın elinden Oscar’ı alabilecek en güçlü, hatta tek isim. Neredeyse her otorite tarafından ödüle layık görülen Natalie Portman eğer Screen Actors Guild Ödülleri’nden zaferle ayrılmasaydı Annette Bening’in Oscar’ı kucaklayacağına kesin gözüyle bakacaktım. Lakin hala yarış bitmiş değil çünkü Bening için Akademi’nin “artık zamanı geldi” demesi çok muhtemel ve Bening’in Akademi’de pek çok arkadaşı ve seveni olduğu da bir gerçek. İki sene önce SAG hariç her ödülü silip süpüren Mickey Rourke‘un Oscar gecesi Sean Penn‘e yenilmesi nasıl kısmi bir mucizeyse (kısmi çünkü Penn SAG’dan zaferle dönmüştü) Bening’in bu sene Oscar’ı kucaklaması da aynı şey olabilir. Hala ümidim var; hatta içimden bir ses Akademi’nin Bening’i görmezden gelmeyeceğini ve Oscar’ı vereceğini söylüyor.
Mark Ruffalo‘nun Christian Bale ve Geoffrey Rush karşısında şansı olmamakla birlikte aynı şekilde filmin senaryosunun The King’s Speech ve Inception karşısında şansı yok.
Oscar’ı alır: 
Şansı var: En iyi kadın oyuncu (Annette Bening)
Hiç şansı yok: En iyi film, en iyi özgün senaryo, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Mark Ruffalo)

Şimdiye kadar ne kazandı: 2 film, 5 kadın oyuncu, 3 senaryo, 1 yardımcı erkek oyuncu ödülü
2010 Kişisel Oscar Listem: #9 (8.4/10)
Diğer yazıları Burak Hazine

Berberian Sound Studio (2012)

İlk filmi Katralin Varga’da olduğu gibi korku türünü sanatla buluşturarak farklı tatlar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir