The Fighter

Yönetmen: David O. Russell

Senaryo: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington

Oyuncular: Mark Wahlberg, Melissa Leo, Christian Bale, Amy Adams

Adını pek duymadığımız, en son 2004’te yönetmen koltuğuna oturmuş David O. Russell‘ın bu sene peşine taktığı yıldızlarla bize bir aile draması sunduğu film bir The Fighter. Adı ve afişi aklıma ilk olarak klasik bir boksör filmi getirmiş, film beğeni toplayınca düşündüğüm gibi bir boksör filmi olduğuna tam olarak karar kılmıştım. Lakin filmin yarısı gelmeden bu düşünce aklımdan tamamen çıktı çünkü film, “aile” kavramını ön planda tutan bir dramaydı öncelikle. Filmin yapımcılığını da üstlenen Mark Wahlberg, geçmişte kısmi başarılara imza atmış bir boksörü, Micky‘yi canlandırmakta. Christian Bale ise tek övünç kaynağı, bir zamanlar dünya şampiyonu bir boksörü alt etmesi olan Micky’nin abisi, aynı zamanda koçu Dicky rolünde karşımıza çıkıyor. İkilinin annesi Alice‘i Melissa Leo canlandırırken Amy Adams‘ı ise Micky’nin kız arkadaşı Charlene rolünde görüyoruz.

Her şey HBO’nun, Dicky’nin belgeselini çekmek istemesi ile başlıyor. Uyuşturucu bağımlısı bir çılgın olan Dicky tabii ki bu teklifi geri çevirmiyor ve filmin yarıya yakınını bir HBO kameramanının gözünden izliyoruz. Her aile dramında olduğu gibi bir şekilde kopmalar başlıyor; abiyle kardeşin arası açılıyor, anneyle oğlun arası açılıyor, sevgililerin arası açılıyor. Filmin konusundan çok bahsetmeye gerek yok ama izleyeni sıkmadan ilerleyen bir senaryoya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yönetmen David O. Russell’ın Coen Kardeşler‘i alt edip DGA adaylığı elde etmesi, Christian Bale’in kariyerindeki en iyi performanslardan birine -çoğu kişiye göre en iyisine- imza atması, filmdeki kadın oyuncuların başarıları; daha doğrusu filmdeki “oyuncuların” başarıları The Fighter‘ı senenin en iyi filmleri arasına sokan etkenlerden bir kaçı. Filmdeki her oyuncu rolünün hakkını vererek oynuyor. Christian Bale ve Melissa Leo’nun aldığı övgüler ise, ödüle dönüşmeye çoktan başladı. İki oyuncu da şu ana kadar aday olduğu neredeyse tüm ödülleri evlerine götürmüş bulunmakta -ki bu ciddi bir Oscar desteği anlamına da geliyor.

Oscar Adaylıkları (7): En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Christian Bale), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Melissa Leo), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Amy Adams), en iyi kurgu

Oscar yorumları ve tahminleri: Aldığı 7 adaylıktan 3’ünün oyunculuk kategorilerinden olması, bu konuda The Fighter’ın ne denli başarılı olduğunun Akademi tarafından da kabul gördüğü anlamına geliyor. SAG‘da iki ödül birden alan (Christian Bale ve Melissa Leo) The Fighter, büyük ödülün de en büyük favorisiydi. (Lakin ödül The King’s Speech‘in oyuncu ekibine gitti.) Oscar yarışında en yakın rakipleri Geoffrey Rush ve Hailee Steinfeld karşısında zafer elde edeceklerini düşündüğüm Christian Bale ve Melissa Leo, zaten belirttiğim üzere şimdiye kadar aday oldukları tüm ödülleri silip süpürmüş durumda. Şahsi düşünceme göre Mark Wahlberg dahil filmdeki oyuncuların gölgesinde kalan Amy Adams‘ın Oscar adaylığı beklenen bir şey olsa da ödülü Leo’nun elinden alması için önce kırk fırın ekmek yemesi, sonra da geçmişe dönüp Leo’yu filmin kadrosu dışında bırakması gerekir. Lakin belirtmeden edemeyeceğim, Hailee Steinfeld ciddi bir rakip Leo için. Akademi’nin yaşlıları olduğu kadar gençleri de sevdiğini biliyoruz. Steinfeld’in kazanması Amy Adams’ın oyları bölmesi sonucu olabilir gibi -ki bu pek mümkünat dahilinde değil.

Yönetmen kategorisinde Christopher Nolan’ın adaylığını elinden alan David O. Russell‘ın pek -hatta hiç- şansı yok denebilir çünkü kendisi diğer adaylar söz konusu olduğunda bu sene “biraz” gündem dışı kalmış durumda. (Coen’lerin DGA’ya aday olmadığını, Nolan’ın adaylığını haliyle Coen’lerin kaptığını düşünenler olabilir. Lakin bana göre zaten Coen aşığı Akademi, kendilerini aday göstermeye dünden razıydı.) Film kategorisinde aday adaylığından adaylığa 3. veya 4. round’dan yükseldiğini düşündüğüm The Fighter, muhtemelen Oscar oylaması sonucunda ilk 5’te yer alacak filmlerden biri olacaktır bu kategoride. Ama ödülü alması için öncelikle The King’s Speech, The Social Network ve True Grit‘i alt etmesi gerekiyor -ki bu imkansıza yakın.

Senaryo ve kurgu konusunda da başarılı sayılabilecek filmin bu kategorilerde şansı yok gibi gözüküyor. Senaryo konusunda önünde The King’s Speech ve Inception dururken kurgu konusunda önünde Black Swan, 127 Hours, The King’s Speech ve The Social Network gibi birbirinden başarılı adaylar var. (Ki zaten The King’s Speech’in en iyi film ödülünü alması durumunda kurgu ödülünü de cebine koymuş varsayabiliriz. Ama bu sene kurgu-film ayrımı yaşanabileceğini ve ödülün The Social Network veya 127 Hours’a gideceğini düşünüyorum.)

Kısaca The Fighter, Oscar töreninde 2 oyuncusunun onurlandırılması ile yetineceğe benziyor. Bu da onu iyi bir film yapmaya fazlasıyla yetmekte.

Oscar’ı alır: En iyi yardımcı erkek oyuncu (Christian Bale), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Melissa Leo)

Şansı var:

Hiç şansı yok: En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo, en iyi kurgu, en iyi yardımcı kadın oyuncu (Amy Adams)

Şimdiye kadar ne kazandı: 1 yönetmen, 2 kast, 1 erkek oyuncu (Mark Wahlberg), 14 yardımcı kadın oyuncu (Melissa Leo 12, Amy Adams 2 tane), 26 yardımcı erkek oyuncu (Christian Bale), 1 mekan tasarımı

2010 Kişisel Oscar Listem: #7 (8.8/10)

Diğer yazıları Burak Hazine

Cannes’da Türkiye Bölümü Altın Portakal’da!

Bu yıl yenilikler ve “ilk”lerle gerçekleştirilecek olan 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir