Oscar’a Doğru #6: The Town, Rabbit Hole, Tangled

Soydukları bankanın müdürüne aşık olan ve bunun mücadelesini vermesi gereken bir hırsız ile çevresindekilerin öyküsü, küçük oğullarını trafik kazasında kaybeden bir ailenin oğullarının katili ile yüzleşmesi, farklı ve eğlenceli kahramanların işin içine katılarak izleyiciye sunulan bir Rapunzel hikayesi… Sırayla Oscar’da tek kategoride adaylık elde etmiş üç film; The Town, Rabbit Hole ve Tangled‘ın içerikleri bu şekilde.
Yönetmen koltuğunda 2. kez oturan Ben Affleck‘in elinden çıkma The Town, Affleck’in ilk filmi Gone Baby Gone‘ın beklenenin üstündeki başarısı sonrası umutlandığım bir film oldu. Zira izledikten sonra film hakkında olumsuz bir şey de düşünmedim çünkü Affleck, ikinci kez işini hakkıyla yapmış gözüküyordu.
1997 yılında Matt Damon ile birlikte kaleme aldığı Good Will Hunting ile ilk Oscar’ını kazanan Affleck, The Town’ın da senaryosunu yazan ekibin içinde. Filmi yazıp yöneten, bir de üstünde filmde oynayan biri olarak Affleck’i ne kadar tebrik etsek az. Herhangi bir soygun filmi gibi başlayıp, devam edip, sonlansa da The Town’da farklı bir şeyler var. Rebecca Hall, geçtiğimiz sene The Hurt Locker‘daki performansı ile Oscar’a aday gösterilen ve bu sene ikinci adaylığını alan Jeremy Renner, Mad Men’in yıldızı John Hamm, Gossip Girl’ümüz Blake Lively ve ocak ayı başında hayatını kaybeden usta aktör Pete Postletwaite‘i kadrosunda barındıran film zaman zaman sizi “Orada olsam da şu Renner’ın kafasını kırsam!” dedirten, zaman zaman “Fazla duygusalsın be Affleck” diye çıldırtan; aksiyonun hiç eksik olmadığı ve oyunculukların ciddi anlamda başarılı olduğu bir yapım. (Evet, Blake Lively’nin performansını bile beğendim.)
Oscar adaylıkları (1): En iyi yardımcı erkek oyuncu (Jeremy Renner)
Oscar yorumları ve tahminleri: Jeremy Renner‘a üst üste ikinci kez Oscar adaylığı getiren filmin, en iyi film kategorisinde Winter’s Bone yerine 10. film olarak aday olup olamayacağı tartışılıyordu. Lakin benim de The Town’a şans verdiğim son aday koltuğuna Winter’s Bone oturdu. Renner’ın Christian Bale, Geoffrey Rush, John Hawkes karşısında “hiç” şansı olmamakla birlikte Mark Ruffalo ile sıralamada 4. ve 5. sırada olacaklarını tahmin ediyorum.
Oscar’ı alır:
Şansı var:
Hiç şansı yok: En iyi yardımcı erkek oyuncu (Jeremy Renner)

Şu ana kadar ne kazandı: 2 kast ödülü
2010 Kişisel Oscar Listem: #12 (8.3/10)
Art arda iki yıl Oscar adayı olup bu adaylıklardan ikincisini zafere dönüştüren Nicole Kidman‘ın başrolünü Aaron Eckhart‘la paylaştığı Rabbit Hole, diyalogları ve sessizliği kullanması ile dikkat çeken bir film olarak karşımıza çıkıyor. Filmin bazı sahnelerinde bu diyaloglar öyle bir hal alıyor ki olay örgüsünden koptuğunuzu hissedebiliyorsunuz. Bunun yanında Kidman’ın şahsi düşünceme göre şimdiye kadarki en başarılı performansını sergilediği film, ağır tempolu drama sevmeyen kişilere kesinlikle önerilmiyor. Rabbit Hole, Kidman’a 3. Oscar adaylığını getirmekle birlikte senaryo konusunda bir adaylık kapsaydı çok daha mutlu olabilirdim.
Filmin yukarıda gördüğünüz afişi, iki başrol oyuncusunun film boyunca içinde bulunduğu ruh halini o kadar iyi yansıtıyor ki bu yönüyle benim için senenin en iyi film afişlerinden biri oluyor. 
Oscar adaylıkları (1): En iyi kadın oyuncu (Nicole Kidman)
Oscar tahminleri ve yorumları: Annette Bening ve Natalie Portman‘ın frontrunner olarak tüm ödülleri süpürdüğü bir yarışta Kidman‘ın şansı ne yazık ki yok. 
Oscar’ı alır:
Şansı var:
Hiç şansı yok: En iyi kadın oyuncu (Nicole Kidman)

Şu ana kadar ne kazandı:

2010 Kişisel Oscar Listem: #13 (8.1/10)

 
Disney‘in 50. animasyonu olarak, bir kutlama niteliğinde vizyona soktuğu Tangled, bildiğimiz Rapunzel hikayesini azıcık farklılaştırıp, olaya yeni (ve sevimli) karakterler ekleyerek önümüze sunulmuş bir animasyon. Tatlı mı tatlı ve dengesiz hareketleri ile kendisine hasta bırakan bir Rapunzel, bakışları ile libido yükseltebilecek kıvamda seksi bir hırsız, elinize alıp mıncır mıncır mıncıklayabileceğiniz bir bukalemun ve filmin belki de en komik ögesi olan beyaz bir at hikaye boyunca karşımıza çıkan karakterler. Her Disney animasyonunda olduğu gibi şarkılar filme ayrı bir renk katıyor. (Yine her Disney animasyonunda olduğu gibi) Yer yer müzikal tadında ilerleyen filmin “en iyi animasyon” kategorisinde değil de “en iyi özgün şarkı” kategorisinde aday olmasının sebebi de bu olsa gerek. Zaten bazen Disney’in Oscar umudunu sadece “şarkı ve müziklere” bağladığını düşünmüyor değilim; tarih de bunun kanıtı aslında.
Oscar adaylıkları (1): En iyi özgün şarkı (I See The Light)
Oscar tahminleri ve yorumları: Despicable Me ile birlikte, bu sene 3 aday olması sebebiyle en iyi animasyon kategorisinde Oscar’a aday olamayan Tangled, umudunu önceden de söylediğim gibi en iyi şarkı kategorisinde sürdürüyor. Akademi olgun(!) davranır da ödülü Country Song‘a vermezse Oscar’ın en güçlü iki şarkı adayı I See The Light ile Toy Story 3’nin We Belong Together‘ı oluyor. Şahsi fikrim ödülün bu iki şarkıdan birine gideceği yönünde ama eleştirmenlere göre We Belong Together’ın şansının daha yüksek olduğunu da belirtmem gerek. Şarkıyı filmde olduğu gibi Oscar töreninde de Mandy Moore ve Zachary Levi seslendirecek. I See The Light’ı dinlemek isteyenler için:
Oscar’ı alır:
Şansı var: En iyi özgün şarkı (I See The Light)
Hiç şansı yok:

Şu ana kadar ne kazandı:

2010 Kişisel Oscar Listem: #14 (7.7/10)

Diğer yazıları Burak Hazine

Yönetmenler Birliği (DGA) Ödülleri 2014 Adayları

Yapımcılar Birliği (PGA) Ödülleri adayları için tıklayın. Senaristler Birliği (WGA) Ödülleri adayları...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir