Rakamlarla Oscar

Bu yıl 83. kez düzenlenecek Oscar Ödülleri’nde geçmişten günümüze pek çok filme pek çok ödül dağıtıldı. İlginç bilgiler de içeren aşağıdaki liste, 2009 yılına kadar dağıtılan tüm ödülleri içeren verilerden derlenerek oluşturulmuş bulunuyor. İşte 0’dan  935,901,132‘ye rakamlarla Oscar:
0 – En iyi film ödülünü kazanan animasyon film sayısı
0 – En iyi film Oscarı’na aday olan süper kahraman filmi sayısı
1 $ – Oscar heykelinin sözde değeri. 1950 yılından beri Akademi, Oscar kazanan kişilerle bir anlaşma imzalıyor. Bu anlaşmaya göre ödülü kazanan kişi veya varisçileri, heykeli ancak Akademi’ye satabiliyor.
2 – Barry Fitzgerald’ın 1944’te elde ettiği Oscar adaylığı sayısı. Going My Way filmindeki performansı ile hem en iyi erkek oyuncu hem de en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorilerinde aday gösterilen Fitzgerald, aynı performans ile Oscar’a 2 kez aday gösterilen ilk ve tek oyuncu. Fitzgerald, yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldığı halde, erkek oyuncu ödülünü Bing Crosby’ye kaptırmıştı.
3 – En büyük 5 Oscar ödülünün (film, yönetmen, aktör, aktris, senaryo) hepsini kucaklayan film sayısı. Bu filmler It Happened One Night, One Flew Over The Cuckoo’s Nest ve The Silence Of The Lambs.
% 5 – Oscar ödülü kazandıktan kısa bir süre sonra vefat eden kişilerin oranı.
7 – Hem en iyi erkek oyuncu hem de en iyi kadın oyuncu ödülünü kucaklayan film sayısı.
10 –  Oyunculuk kategorilerinde Oscar kazanan en genç kişinin yaşı. Rekor Paper Moon’daki performansı ile Tatum O’Neal’a ait.
11 – Bir film tarafından kazanılan en çok Oscar ödülü sayısı. (Ben-Hur, Titanic ve Lord of the Rings: Return of the King)

13.5 inç – Oscar heykelinin boyu

16 dakika – Hannibal Lecter rolünde Silence Of The Lambs filmiyle Oscar kazanan Anthony Hopkins’in filmde göründüğü süre. Bu süre, erkek oyuncu Oscarı’nın verildiği performanslar arasında en kısa olma rekorunu elinde tutuyor.
20 – Ses miksajcısı Kevin O’Connell’ın Oscar’a aday olup da kazanamadığı ödül sayısı. 
% 21 – Oscar kazandıktan sonra kariyerinde düşüş yaşamış erkek oyuncu sayısı.
22 – Walt Disney’in bizzat kendisinin kazandığı Oscar ödülü sayısı. Bu rekor, Disney’i bireysel anlamda en başarılı Oscar kazananı olarak tarihe geçirdi. Walt Disney ayrıca 4 Oscar Onur Ödülü’ne layık görüldü.
24 – Akademi Ödülleri’nde ödül dağıtılan kategori sayısı. 
36 – En iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan aktrislerin yaş ortalaması.

38 – Emmy Ödülleri’nde “Akademi Ödül Töreni”nin kazandığı ödül sayısı.
40 dakika – Bir filmin ana kategorilerde değerlendirilebilmesi için en az sahip olması gereken süre.
44 – En iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan aktörlerin yaş ortalaması.
45 – Besteci John Williams’ın Oscar adaylık sayısı. Williams, 45 adaylığın 5’ini ödüle çevirmeyi başardı.
50 $ – Oscar tahmini yarışlarında kişilerin kazandığı ortalama miktar.
80 – Oyunculuk kategorilerinde Oscar kazanan en yaşlı kişinin yaşı. Jessica Tandy, Driving Miss Daisy’deki rolüyle 80 yaşındayken Akademi tarafından onurlandırılmıştı.
91 dakika – En iyi film ödülünü kazanan filmler arasında en kısa süreye sahip filmin süresi (Marty).
150 – Tahminen şu ana kadar satılan Oscar heykeli sayısı. 
220 dakika – En iyi film ödülünü kazanan filmler arasında en uzun süreye sahip filmin süresi (Gone With the Wind)
 
500 $ – Bir Oscar heykelciği yaratmak için harcanan para miktarı.

2701 – Şu ana kadar dağıtılan Oscar heykelciği sayısı.
6000 – Oscarlar için oy kullanan yaklaşık Akademi üyesi sayısı. Akademi, tam olarak kaç üyenin oy kullandığını belirtmiyor.
1,500,000 $ – Bir açık arttırmada satılan Oscar heykeline verilen en yüksek meblağ. Michael Jackson tarafından verilerek alınan heykelcik, 1939 yılında en iyi film Oscarı’nı kucaklayan Gone with the Wind’e ait.

29,160,000 – 2008 yılında Oscar Töreni’ni izleyen Amerikan televizyon seyirci sayısı. Son 39 yılda görülen en düşük sayı olma özelliğini de taşıyor.
935,901,132 $ – The Dark Knight’ın, Akademi tarafından 2008 yılının en iyi filmi seçilen Slumdog Millionaire’e karşı elde ettiği hasılat. Slumdog Millionaire, 19 Ocak 2009 tarihine kadar sadece 61,132,523 $ hasılat elde etmişti.
Diğer yazıları Burak Hazine

Tarantino’dan En İyi 20 Spaghetti Western

“Bana göre Bir Avuç Dolar’ın ellinci yıldönümü olması yalnızca Spaghetti Western türünün...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir