Altın Burtakal Ödülleri – Kazananlar

I. Altın Burtakal Ödülleri’nde kazananlar belli oldu. 17 kategoride yarışan pek çok film içinde bir film ödülleri silip süpürürken diğerleri bakınmakla yetindi. The King’s Speech’in 12, Inception’ın 9, Black Swan’ın 8 dalda aday olduğu I. Altın Burtakal Ödülleri’nin kazananları şu şekilde:

En İyi Animasyon
Kazanan: How to Train Your Dragon
Sıralama:
1.       How to Train Your Dragon
2.       Tangled
Bunu kaç kez söyledim bilmiyorum ama Dreamworks’ün kendini aşıp her yaşa hitap eden; konusu, müzikleri ve efektleri ile büyüleyen animasyonu How to Train Your Dragon bırakın senenin en iyisi olmayı tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri. Annie Awards’tan 10 ödülle dönen film, Oscar yarışında ödülü Toy Story 3’ye kaptırmıştı.
____________________________________________________
En İyi Kostüm
Kazanan: Alice in Wonderland
Sıralama:
1.       Alice in Wonderland
2.       The King’s Speech
3.       Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
4.       Inception
Aynı kategoride Oscar dahil ödüller kazanan Alice in Wonderland, hayranlık uyandıran kıyafet tasarımları ile zaten herkesin gözünde birinci sıradadır. Filmin kostümlerini bu sene 3. Oscar’ını alan Colleen Atwood tasarlamıştı.
____________________________________________________
En İyi Özel Efekt
Kazanan: Inception
Sıralama:
1.       Inception
2.       Alice in Wonderland
3.       Scott Pilgrim vs. the World
4.       Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Bu kategoride aday olduğu her ödülü kazanan Inception’ın, şüphesiz, 2010’un en çok hatırlanacak filmi olmasını sağlayacak özelliklerinden biri görüntü efektleridir. Birbiri üstüne binen şehirler, yok olan yer çekimi, patlamalar ve daha niceleri… Inception’ın bu kategoride karşısında hiçbir film dikilemez.
____________________________________________________
En İyi Ses
Kazanan: Inception
Sıralama:
1.       Inception
2.       The Social Network
3.       The King’s Speech
4.       Scott Pilgrim vs. the World
Ses kurgusu ve ses miksajı kategorilerinde Oscar’ın sahibi Inception mı yoksa The Social Network mü bu ödülü daha çok hak ediyor, bunu uzun süre düşündüm. Miksaj konusunda The Social Network’ün Inception üstünde ezici bir gücü olduğunu düşünsem de Inception’ın bütününü oluşturan patlama efektleri ve çevre sesleri The Social Network’te olmayan şeylerdi. Yine aynı şekilde The King’s Speech’in miksaj konusundaki başarısı bir şeye etki etmese de Scott Pilgrim’in her şarkı söylendiğinde kuru gürültüden uzak efektlerinin ne kadar başarılı olduğunu unutmamak gerekir.
____________________________________________________
En İyi Müzik
Kazanan: How to Train Your Dragon
Sıralama:
1.       How to Train Your Dragon
2.       The King’s Speech
3.       127 Hours
4.       Alice in Wonderland
5.       The Ghost Writer
Oscar’ı Trent Reznor ve Atticus Ross almış olabilir ama bu Altın Burtakal Ödülleri. Tek bir beste ile başlayan How to Train Your Dragon aşkım, tüm film müziklerinin ne kadar güzel olduğunu fark etmemle birlikte daha da arttı. John Powell’a IFMCA ödülü kazandıran bu filmin müzikleri kadar güzel bestelere sahip diğer bir film ise The King’s Speech. Alexandre Desplat’nın bestelediği müzikler tamamıyla Oscarlık durmuş olsa bile –hatta Oscar’ı alacağını düşünüyordu herkes- yine görmezden gelindi kendisi. The Ghost Writer’ın müziklerini de yapan Desplat’yı listemde A.R. Rahman ve Danny Elfman izliyor.
____________________________________________________
En İyi Sanat Yönetimi
Kazanan: The King’s Speech
Sıralama:
1.       The King’s Speech
2.       Black Swan
3.       Alice in Wonderland
4.       Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Kraliyet filmlerinin hem Akademi’nin hem de şahsımın gözdesi olduğu bir kategori olan sanat yönetiminde zafer -hak eden- The King’s Speech’in. Oscar’ı Alice in Wonderland’e kaptırmasının sebebinin, Alice’in daha kaotik, gotik, renkli bir sete ve zor bir yapım tasarımına sahip olmasına bağlasam da 70 yıl öncesini gayet iyi betimleyen setler ve renklerle benden ödülü alan film The King’s Speech oluyor. Akademi’nin görmediği diğer bir film olan Black Swan’ın ise basit ama kusursuz sanat yönetimini görmezden gelemezdim.
____________________________________________________
En İyi Sinematografi
Kazanan: Inception
Sıralama:
1.       Inception
2.       The King’s Speech
3.       Black Swan
4.       How to Train Your Dragon
5.       True Grit
Sıralamayı görünce şaşıranlar el kaldırsın. True Grit ve Roger Deakins’in Oscar favorim olmasına rağmen böyle garip bir listede sonda yer alması garip, değil mi? Aslında değil. Kendisi çok iyi bir iş çıkarmış ve ödülü kucaklama zamanı gelmiş bir yönetmen. Lakin işin içinde daha başka şeyler var. Geçtiğimiz sene Avatar’ın bu ödülü almasına şaşıran insanlar olmuştu, “Bir resimin en iyi fotoğraf ödülünü alması gibi bir şey.” şeklinde yorumlar yapılmıştı. Aynı şeyi bu listedeki Inception ve How to Train Your Dragon için de düşünebilirsiniz ama ne Avatar yanlış bir karardı ne de Inception ve Dragon yanlış birer karar. Kadraj, açı ve kamera; bu üç öge sinematografinin üç önemli yapıtaşı. Birleştiği film animasyon olur ya da olmaz; uygundur ya da değildir. Dragon ve Inception’ın bu listede bu pozisyonları alma sebepleri kısaca bunlar. The King’s Speech’i izlenebilir yapan 4 ögeden biri olduğunu düşündüğüm sinematografi konusunda kimse sesini çıkaramaz herhalde; aynı şekilde Natalie Portman dışında hiçbir şeye odaklanamama sebebimizi başka şekilde açıklayabilecek bir yiğit var mı?
____________________________________________________
En İyi Kurgu
Kazanan: Inception
Sıralama:
1.       Inception
2.       Black Swan
3.       The Social Network
4.       127 Hours
Oscar’a bu kategoride aday gösterilmeyerek büyük şaşkınlıklara sürükleten Inception’ın senenin en iyi kurgusuna sahip olmadığını iddia edeni dövüyorlarmış. Akademi’nin ve diğer grupların Inception dururken The Social Network’te ne bulduğunu hala anlamış değilim –sadece bu ögeye dikkat ettiğim sahnelerde bile. 3 rüya içinde geziyoruz, daha ne olsun? Sinematografi ile bir bütün oluşturan kurgu konusunda, sinematografisinde bir artı görülmeyen The Social Network ne yazık ki iki konuda da başarılı olan Inception’a yeniliyor.
____________________________________________________
En İyi Genç Oyuncu
Kazanan: Hailee Steinfeld – True Grit
Sıralama:
1.       Hailee Steinfeld – True Grit
2.       Jennifer Lawrence – Winter’s Bone
3.       Johnny Simmons – Scott Pilgrim vs. the World
Oscar’ı bu sene kazanandan daha çok hak eden isim olan Steinfeld’in yaşından ve yeteneğinden fazla olan performansını görmezden gelenler utansın diyor ve Lawrence’ın, Steinfeld’in gölgesinde kalmasından üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum.
____________________________________________________
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Kazanan: Christian Bale – The Fighter
Sıralama:
1.       Christian Bale – The Fighter
2.       Ralph Fiennes – Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
3.       Armie Hammer – The Social Network
4.       Kieran Culkin – Scott Pilgrim vs. the World
Geoffrey Rush’ın listede olmamasından yararlanan Bale, ilk sırayı rahatlıkla alıyor. Senelerdir Akademi tarafından görmezden gelinen Fiennes’a ben kendi ellerimle ödül vermeyi ne kadar istesem de Christian Bale’in bu performansı karşısında bir sene daha beklemesi gerekiyor. The Social Network’te Andrew Garfield’dan daha başarılı ve gerçekçi –üstelik 2 rol birden oynayarak- bir performans sergileyen Armie Hammer ile Scott Pilgrim’in en komik sahnelerinde karşımıza çıkan Culkin’i görmezden gelemezdim adaylar konusunda.
____________________________________________________
En İyi Erkek Oyuncu
Kazanan: Colin Firth – The King’s Speech
Sıralama:
1.       Colin Firth – The King’s Speech
2.       Geoffrey Rush – The King’s Speech
3.       Jesse Eisenberg – The Social Network
4.       James Franco – 127 Hours
5.       Mark Walhberg – The Fighter
6.       Leonardo Di Caprio – Shutter Island
Aslında pek yorum yapmaya gerek yok. The King’s Speech yazımda da belirttiğim üzere Firth, sadece yılın en iyi performansını sergilemekle kalmıyor, son zamanların en başarılı oyunculuğuna imza atıyor. Rol arkadaşı Rush’ın gölgesinde kaldığı zamanlara rağmen hiçbir eksik yön bulamıyorum kendisinin oyunculuğunda. Jesse Eisenberg dururken Franco diyenleri de pek anlamamakla birlikte, Akademi’nin Walhberg ve Di Caprio’yu görmezden gelmesine üzüldüğümü belirtmek istiyorum.
____________________________________________________
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Kazanan: Melissa Leo – The Fighter
Sıralama:
1.       Melissa Leo – The Fighter
2.       Imelda Staunton – Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
3.       Barbara Hershey – Black Swan
4.       Marion Cotillard – Inception
Kazanan hakkında yine fazla söze gerek yok gibi. Söylenmesi gerekenler listede yer alan diğer isimlere yönelik şeyler: Staunton, senelerdir Fiennes gibi genç/yaşlı herkese oyunculuk dersi verirken insanlar tarafından görmezden gelindi. Hershey, psikopat bir kızın daha psikopat annesini başarıyla canlandırırken Cotillard, Inception’ı izleyenlerin korkulu rüyası oldu. Daha ne olsun?
____________________________________________________
En İyi Kadın Oyuncu
Kazanan: Jennifer Lawrence – Winter’s Bone
Sıralama yapmayı uygun görmediğim; çünkü aday olan her oyuncunun ilgili filmdeki performansının muhteşem ötesi olduğu bir kategori söz konusu. Lakin birini seçmem gerekiyordu ve tercihim Lawrence oldu. Portman yerine Lawrence’ı seçme sebebim, Portman’ın rolünü ülkemizdeki herhangi nazlı bir dişinin rahatlıkla oynayabileceğini düşünmem. Evet, şu an küfür ediyor olabilirsiniz ama Lawrence’ın performansı ile Portman’ınkini yan yana getirdiğimizde aklıma söyleyecek başka şey gelmiyor. Kameranın Portman dışında hiçbir şeyi göstermemesinin, Portman’ın performansının göklere çıkarılmasında etkisinin çok büyük olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan oyunculuk tecrübesi neredeyse olmayan ama işini layığıyla yapmış iki kişi var listede: Lawrence ve Steinfeld. Steinfeld’i seçmeme nedenim filmdeki diğer oyuncuların, Steinfeld’in en büyük hatasını bile kapatacak düzeyde olmasıydı. Küçük kızımız bir yerde bir aksaklık yapmış olsa bile o hatasını görmemizi engelleyecek koskoca Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin var karşımızda. Aynı şey Portman için de geçerli: Barbara Hershey, Mila Kunis, Vincent Cassel. Ama Winter’s Bone’u izleyen herkesin bildiği tek bir şey var: O filmde Lawrence tek başına. Ve o filmi izlenebilir kılan tek bir şey varsa o da Lawrence’dan başka bir şey değildir.
____________________________________________________
En İyi Uyarlama Senaryo
Kazanan: 127 Hours
Sıralama:
1.       127 Hours
2.       The Social Network
3.       Winter’s Bone
Yine küfürleri duyar gibiyim ama üzgünüm millet, bunlar benim seçimim ve kendimce haklı sebeplerim var. Bu sebeplerden ilki zevk elbette. The Social Network düşmanlığımdan değil de, 127 Hours’ın başarısından ötürü bu kategorinin kazananı böyle. Kaçıncı kez yazıyorum, bilmiyorum ama hızlıca söylenmiş birkaç zeka ürünü gözüken cümleden çok daha iyi monologlara (bakın bir de monolog denen şey söz konusu 127 Hours’ta, bu bile koskoca bir artı kazandırır) sahip bir film 127 Hours ve diyaloglar dışındaki senaryo ögesi olarak hikaye konusunda da The Social Network’ten daha ilgi çekici bir öyküye sahip olduğu kesin.
____________________________________________________
En İyi Özgün Senaryo
Kazanan: Inception
Sıralama:
1.       Inception
2.       Black Swan
3.       The King’s Speech
Oscar Kral’a gitmiş olabilir, Akademi Kuğu’yu aday bile göstermemiş olabilir; beni ilgilendirmiyor. Sene içinde bir film için özel olarak yazılan senaryolar arasında en orijinali, en kalitelisi Inception’dır; ötesi düşünülemez. Akademi üyelerinin yaş ortalamasının 40 üstü olmasının hayal güçlerinin geri olmasına sebebiyet verdiğini düşünüyor ve tarihindeki hatalara bir yenisini daha eklediğini belirtmekten utanıyorum. Christopher Nolan, Memento’da olduğu gibi, o 6000 küsür kişinin ömürleri boyunca akıllarına gelmeyen bir dünya yarattı ve sene içinde bu kategorideki tüm ödülleri hak eden tek isim oldu.
____________________________________________________
En İyi Yönetmen
Kazanan: Christopher Nolan – Inception
Sıralama:
1.       Christopher Nolan – Inception
2.       Tom Hooper – The King’s Speech
3.       Darren Aronofsky – Black Swan
4.       David Fincher – The Social Network
5.       Debra Granik – Winter’s Bone
6.       Danny Boyle – 127 Hours
Bu kategoride kazananın neden Christopher Nolan olduğunu sonraki kategoride daha iyi anlayacaksınız. Benim söylemek istediğim şeyler Hooper, Aronofsky ve Fincher üzerine… 10 yıl önce Sam Mendes ilk filmi American Beauty ile tüm ödülleri toplamıştı, hatırlıyorsunuzdur. Evet evet, ilk filmi ile. Hooper’ın bu sene karşısındakiler kadar büyük yönetmenlerle yarışmıyordu belki Mendes; ama ödülü almıştı. Hooper ise başarılı bir TV filmi yönetmeni iken birden bir sinema filmi çekip önce yönetmenlerin sonra Akademi’nin onayını alıyordu, üstelik rakiplerinden bir adım geri olmasının tek sebebi bu işte daha yeni olması iken.
Kimse çıkıp Hooper’ın The King’s Speech’teki yönetmenliğinin kötü olduğunu ya da Fincher’dan aşağı kaldığını söyleyemez. Eğer Akademi hak ettiği zamanlarda Fincher’a Oscar vermediyse bu Hooper’ın suçu değil. Bu sebepten ötürü Akademi’nin bu kararının eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Hooper beklenenin çok çok üstünde bir iş çıkardı ve ödülü kucakladı. Fincher ise yaptığı işler arasında vasat olarak görülen bir filmle ödülü kaybetti; kim bilir belki daha yolu var. Ne de olsa Scorsese onyıllar sonra kavuştu Oscar heykelciğine.
Diğer bir isim ise Aronofsky. Hooper düşmanları Fincher’ın ödülü almaması durumunda Aronofsky’nin onurlandırılmasını istiyorlardı. Vereceğim cevap değişmeyecek ama o Fincher taraftarları kusura bakmasın, Black Swan’da The Social Network’te gördüğümüz yönetmenliğin alası vardı.
____________________________________________________
En İyi Film
Kazanan: Inception
Sıralama:
1.       Inception
2.       The King’s Speech
3.       Black Swan
4.       The Social Network
5.       How to Train Your Dragon
6.       127 Hours
Oldukça kısa bir açıklaması var. Bundan 10-20 sene sonra “2009 deyince hangi filmi hatırlıyorsun?” diye bir soru sorulduğunda nasıl ki “Avatar” cevabını vereceksek 2010 dendiğinde de Inception aklımıza gelecek; başka seçenek yok: Ne The Social Network, ne The King’s Speech, ne de diğerleri. (Belki Black Swan) Akademi geçen sene milliyetçilik, bu sene de tutuculuk akımına kapılarak Avatar ve Inception’ı görmezden geldi; bir an önce yaşlı üyelerin yerini gençlerin alması umuduyla…  
____________________________________________________
Sonuç olarak Oscar yarışındaki değil, 2010 yılındaki favorilerimi belirlediğim I. Altın Burtakal Ödülleri’nden Inception 7; The King’s Speech, The Fighter ve How to Train Your Dragon 2’şer; Winter’s Bone, Alice in Wonderland, 127 Hours ve True Grit 1’er ödülle dönüyor.
Inception fanboy’luğu yapmış gibi gözüksem de bir kişi çıkıp o kategoride başka bir film daha iyiydi diyemez, dese bile cevabım hazır: Benim zevkim. Oscar yarışında The King’s Speech’i desteklemem Inception’ın zaten kazanamayacağının baştan belli olmasıydı (yönetmenlik, oyunculuk ve kurgu kategorilerinde adaylığı olmaması bir kanıttır buna) ama Inception’ın “her şeyiyle” senenin en iyisi olduğu da su götürmez bir gerçek, değil mi dostlar?
Seneye II. Altın Burtakal Ödülleri’nde görüşmek üzere.
Diğer yazıları Burak Hazine

The Double (2013) Öteki

Dostoyevski’nin bugüne kadar niçin beyazperdeye uyarlanmadığı konusunda bir fikrimin olmadığı kısa romanı...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir