El secreto de sus ojos

Arjantin deyince aklıma ilk olarak dizileri gelir. Küçük bir çocukken annem ve ablamın izlediği Vahşi Güzel başta olmak üzere çeşitli Arjantin dizilerinden, ülkenin başkenti (Buenos Aires, mesaj ilgili kısımlara gitmiştir umarım.) dahil birkaç küçük bilgi edinmiştim. Ama aynı geçmişi taradığımda Arjantin sinemasına dair pek -hatta hiç- bir şey hatırlamıyorum. Muhtemelen bunun sebebi pek de parlak bir sinema endüstrisi olmayışıdır -ki bu durum dizilerinden belli. Lakin tüm bunlar geçtiğimiz sene biraz değişti.
Yönetmenliğini Juan José Campanella‘nın yaptığı El secreto de sus ojos (Gözlerindeki Sır) filmi, 2009 yılına damgasını vuran nadir filmlerden. Aday olduğu neredeyse her ödülü kucaklayan ve en sonunda A.M.P.A.S. tarafından Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülü ile taçlandırılan film için söylenecek çok söz var.

Campanella’nın yönetmenlik geçmişine baktığımızda televizyon dizileri bazlı bir liste görüyoruz. (Sanırım Akademi için Tom Hooper bir ilk değildi.) House M.D., Law and Order, 30 Rock gibi dizilerde yönetmenlik yapan Campanella, şeytanın bacağını 2009 yılında yönettiği El secreto de sus ojos ile kırdı.
Kabaca tecavüze uğrayan ve öldürülen bir kadının katilinin peşinde geçen hikaye, aslında bu birkaç kelime ile “herhangi bir film” sıfatını taşıyabilir izlemeyenler için. Filmin isminin, içeriği hakkında pek çok bilgi verdiği ise bir gerçek. Öyle ki davanın sonucunu işaret eden bakışlar bile bunu gösteriyor. (Tabi asıl olay bundan ziyade repliklere gerek kalmaksızın her şeyi anlatan oyuncuların gözlerindeki sır.)
Ana rollerde Ricardo Darín,  Javier Godino, Soledad Villamil, Guillermo Francella ve Pablo Rago‘nun oynadığı filmin oyuncuları geçmişleri sözkonusu olunca deneyimsiz gözükse de El secreto de sus ojos‘da ustalara taş çıkarmış. Karakterler ve bakışlarındaki anlamlardan öte replikleriyle de gönüllerde taht kuran filmin görüntü yönetmenliği de pek çok övgü aldı. Toplamda 5 dakika bile sürmeyen, filmdeki aksiyonun üst seviyelere çıktığı tek sahne stadyum sahnesindeki çekimler başlı başına ilgili ödülleri hak ediyor. 
Yazının başında söylenecek çok şey var demiştim. Ama bunları “söylemek,” filme haksızlık olur. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden olan El secreto de sus ojos‘daki şu ünlü replik pek çok şey anlatıyor:
Lütfen. Söyle ona. Hiç olmazsa bir kez konuşsun benimle.
Bu repliğin ne anlattığını da, izledikten sonra hiç pişman olmayacağınız El secreto de sus ojos söylesin size. İyi seyirler!
Diğer yazıları Burak Hazine

Stoker (2013) Lanetli Kan

Park Chan-wook deyince herkesin aklına 2003 yapımı Oldboy gelir. Kendisini biraz daha...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir