Gizemli Denizlerde

Rob Marshall’ın yönetmen koltuğunda bizi maceradan maceraya sürüklerken güldürdüğü Karayip Korsanları serisinin son filmi On Stranger Tides’ı sonunda izledim. Serinin ilk üç filmindeki kadrodan Orlando Bloom ve Keira Knightley’nin ayrılması ve Penelope Cruz gibi bir ismin dahil olması -eklenen kim olursa olsun- filme baştan bir eksi puan getirse de ilk üç filmde olduğu gibi soru işaretleri ve kahkahalar size eşlik ediyor.

Garip-ötesi Kaptan Jack Sparrow’un gençlik pınarı peşinde koşmasını izlediğimiz filmin ilki fantastik sinemaya yeni bir bakış açısı getirmişti. Her şeyin güç yüzükleri, sihirli asalar, ejderhalar, ölüler ve diğer pek çok şeyden ibaret olmadığını gösteren Siyah İnci’nin Laneti oldukça başarılı bulunsa da bu başarı diğer filmlerde düşüşe geçti -bence. 
Görsel efektleri başarılı olsa da filmin uzunca bir kısmı karanlık ortamlarda geçtiğinden sinemada üçüncü boyut deneyimini yaşayamıyorsunuz. Zaten sonradan üçüncü boyuta kavuşturulmuş bir filmden çok bir şey beklememek lazım. Görüntü konusunda filmin en başarılı yanı -şüphesiz- denizkızlarıydı. (Eheh) Birbirinden güzel, Victoria’s Secret mankenlerine taş çıkaracak bu su formları, filmi izleyen erkekler için Kraliçe Elizabeth’i anma vesilesine dönüşürken karşı cins için kıskançlık sebebi oldu sanırım. 
Penelope Cruz’un oyunculuğu filmde hissedilmeyecek derecede sönük kalsa da -diğer filmlerde olduğu gibi- Johnny Depp’in domine ettiği yapım yine ve yine devamının geleceğine dair boş bir sonla bitiyor. Öyle ki beşinci Karayip Korsanları filmi 2013’te vizyona girecek.
Hala o Tanrının Elçisi modundaki rahip çakması gencin, denizkızı tarafından okyanusun dibine götürüldüğünde başına ne geldiğini, daha doğrusu sonunun nasıl olduğunu anlayamamış olsam da film “izlenebilir” oldu benim için. Son olarak film dünya çapında 1 milyar Dolar hasılat yaparak tüm zamanların en çok hasılat yapan 10 filmi listesinde 8. sırada kendine yer edindi. İlk 10’da tam 3 tane Karayip Korsanları filmi bulunması da yapımcıların yüzünü oldukça güldürmüştür diye düşünmekteyim. Bakalım Rob Marshall bir korsan filmi için beşinci -ve umarım son- kez yönetmen koltuğuna oturduğunda da aynı başarıyı yakalayabilecek mi?
Diğer yazıları Burak Hazine

‘Yerçekimi’ İçin Kısa Metraj Spin-Off: Aningaaq

Alfonso Cuaron’ın pek çoğuna göre sinemada devrim yaratan ve hasılatını gün geçtikçe...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir