Super 8

Efsane dizi Lost’un yapımcısı, bir o kadar efsane Alias’ın yönetmeni J.J. Abrams‘ı, sinema izleyicisi Mission: Impossible III ve Star Trek filmlerinden tanıyor. İkinci filmle çok iyi eleştiriler alan, hatta bazı yayın organlarınca yaşayan en iyi yönetmenler listesinde ilk 10’a sokulan Abrams’ın merakla beklenen filmi Super 8 bir süre önce vizyona girdi. Keşke girmeseydi.

Super 8, En İyi Film kategorisi Oscar yarışında 10 film olması durumunda aday olmasına kesin gözüyle bakılan bir filmdi -insanlar seyretmeden önce. Reklamı bir hayli iyi yapılmış, başta eleştirmenler olmak üzere sinema izleyicilerini de bir hayli heyecanlandıran bir yapım olan Super 8’in ne kadar kötü bir film olduğunu izlemeden bilemezsiniz.
1979 yılında kendilerince bir film çeken birkaç küçük çocuğun başta açıklayamadıkları bir tren kazasına tanık olmalarının ardından gelişen olaylar, herhangi bir felaket/yaratık/dünyanın sonu/uzaylı filminden “en küçük kalite farkı olmaksızın” devam ediyor ve bitiyor -iyi ki. 
Başrollerinde Joel Courtney,  Kyle Chandler,  Elle Fanning ve Riley Griffiths‘in oynadığı filmin oyuncu kadrosunun büyük çoğunluğu yeteneksiz gençlerden oluşuyor gördüğünüz üzere. Bu filmin ne derece vasat altı olduğunu anlatabilmek için Ambulansta Dehşet, Helikopter Faciası, Arı Laneti, Maymunların Saldırısı gibi çok güzel isim sallayabildiğim ama adından ne denli basit olabileceği anlaşılabilecek filmleri örnek göstermem gerekir. Bu filmin benim için hatırlayacağım iki şeyi var: Birincisi en sonda seyirciye gösterilerek, ettiğimiz küfürleri biraz olsun azaltan “Case” isimli, filmdeki çocukların çektiği video; ikincisi ise filmi izlerken yanımda olan şahsiyet.
Sonuç olarak her insan hayatında hata yapabilir ama henüz birkaç film yönetmiş ve sonuncusunda çuvallamış bir J.J. Abrams’ın yaşayan en iyi yönetmenler listesinde o kadar yükseklerde olabileceğine inanmıyorum. Belki bir sonraki filmi ile bu yargımı yıkabilir -çok da dert ediyormuş gibi benim düşüncelerimi. Eheh. 
Not: Spielberg de artık bu tür filmlere para yatırmaktan vazgeçsin lütfen.
Diğer yazıları Burak Hazine

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Geçmişi tamamen televizyon yapımlarına dayalı olan David Yates, Warner Bros.’un Harry Potter...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir