Avrupa Sinema Ödülleri

Bu yıl 24. gerçekleştirilen Avrupa Sinema Ödülleri’nde yarışacak filmler açıklandı. Çeşitli ülkelerden toplamda 45 filmin yarışacağı organizasyonda 11 filmle Fransa başı çekerken onu Almanya 7, İspanya 4 filmle izliyor. Aday adayı konumundaki 45 filmden seçilecek olan adaylar, 5 Kasım 2011 günü Seville Avrupa Film Festivali’nde açıklanacak. Ödül töreni 3 Aralık 2011’de Berlin’de düzenlenecek. 
Türkiye’yi, Almanya ortak yapımı Yasemin Şamdereli filmi Almanya‘nın temsil edeceği yarışta Birleşik Krallık adına geçtiğimiz sene 4 Oscar dahil pek çok ödül silip süpüren The King’s Speech ile İsveç adına Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde hem Oscar hem de Altın Küre’de zafere ulaşan In A Better World yarışıyor. Bu sene çeşitli dallarda Oscar’a aday olması muhtemel dikkat çeken yapımların işaretlendiği malum 45 film ise şu şekilde:

Almanya, Yasemin Samdereli, (Almanya/Türkiye)
America, João Nuno Pinto (Portekiz/İspanya/Brezilya/Rusya)
The Artist, Michel Hazanavicius (Fransa)
As If I am Not There, Juanita Wilson (Irlanda, Makedonya, İsveç)  
Attenberg, Athina Rachel Tsangari, (Yunanistan)
Ave, Konstantin Bojanov (Bulgaristan)
The Last Circus, Alex de la Iglesia (İspanya)
White White World, Oleg Novkovic (Sırbistan, Almanya, İsveç)
Cirkus Columbia, Danis Tanović (Bosna Hersek/Fransa/Birleşik KRallık/Almanya/Slovenya/Belçika)
Silent Sonata, Janez Burger (Slovenya/İrlanda)
Three, Tom Tykwer (Almanya)
Volcano, Rúnar Rúnarsson (İzlanda/Danimarka)
Elena, Andrey Zvyagintsev (Rusya)
Essential Killing, Jerzy Skolimowski (Polonya/Norveç/İrlanda/Macaristan)
The Kid With A Bike, Dardenne Brothers (Belçika/Fransa/İtalya)
Habeumus Papum, Nanni Moretti, (İtalya/Fransa)
In A Better World, Susanne Bier (Danimarka)
Stopped On Track , Andreas Dresen (Almanya)
Infiltration, Dover Kosashvili (İsrail/Fransa)
The King’s Speech, Tom Hooper (Birleşik Krallık)
Le Havre, Aki Kaurismäki (Finlandiya/Fransa/Almanya)
Lidice, Petr Nikolaev (Çek Cumhuriyeti)
Loverboy, Cătălin Mitulescu (Romanya)
Mothers, Milcho Manchevski (Makedonya)
Melancholia, Lars von Trier (Danimarka/İsveç/Fransa/Almanya)
Neds, Peter Mullen (Birleşik Krallık)
We Believed, Mario Martone (İtalya/Fransa)
Oslo, Joachim Trier (Norveç)
Silent Souls, Alexey Fedorchenco (Rusya)
Black Bread, Agustí Villaronga (İspanya)
The Little Room, Stéphanie Chuat & Véronique Reymond (İsviçre/Lüksemburg)
Little Whilte Lies, Guillaume Canet (Fransa)  
The Skin I Live In, Pedro Almodóvar (İspanya)  
Play, Ruben Östlund (İsveç)
Surviving Life, Jan Švankmajer (Çek Cumhuriyeti/Slovakya)
Bullhead, Michaël R. Roskam (Belçika/Hollanda)
Suicide Room, Jan Komasa (Polonya)
Beyond, Pernilla August (İsveç/Danimarka/Finlandiya)
Even The Rain, Icíar Bollaín (İspanya)
Tilva Ros, Nikola Ležaić (Sırbistan)
Tirza, Rudolf van den Berg (Hollanda)
Tomboy, Céline Sciamma (Fransa)
The Turin Horse, Bela Tarr (Macaristan/Fransa/İsviçre/Almanya)
The Unintentional Kidnapping Of Elfriede Ott, Andreas Prochaska (Avusturya)
We Need To Talk About Kevin, Lynne Ramsay (Birleşik Krallık)
Diğer yazıları Burak Hazine

Phoenix Film Eleştirmenleri Ödülleri

The Artist’in 11, Hugo’nun ise 10 dalda aday olduğunu iki hafta önce...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir