Filmekimi 2011: A Dangerous Method

2007 yılında çektiği Eastern Promises ile tanıdığım, Viggo Mortensen ile ikili olma yolunda ilerleyen yönetmen David Cronenberg‘in yeni filmi A Dangerous Method, psikolojinin iki büyük öncüsü Freud ve Carl Jung’un arasının nasıl bozulduğunu anlatan tiyatro oyunundan beyaz perdeye uyarlandı. Keira Knightley, Viggo Mortensen, Michael Fassbender ve Vincent Cassel‘in başrollerinde oynadığı film, izleyenleri bir buçuk saatliğine 20. yüzyılın başlarına götürüyor.

Görev yaptığı akıl hastanesine yatırılan Sabina Spielrein (Keira Knightley) ile olan doktor-hasta ilişkisi zamanla değişen Carl Jung (Michael Fassbender), bir yandan yaşadığı doğrulardan uzaklaşırken diğer yandan da hocası Freud (Viggo Mortensen) ve eşi Emma ile arasını açmaktadır. Sabina ise çocukluğunda yaşadığı travmaların etkisinden hala kurtulamamış bir fetişisttir. Jung ile olan beraberliğini halka arz etmekte yanlışlık görmeyen Sabina, ünlü doktorun kariyerini tehlikeye atarken kendisi de bir doktor olma yolunda ilerliyordur.
Hikayesini anlattığı karakterler gereği güçlü diyalogları ile daha başından ağır bir film olacağını hissettiren A Dangerous Method, sanat ve oyunculuk anlamında göz doldursa da işlenişi ve hikayenin gidişatı gereği zaman zaman seyirciyi filmden koparıyor. Freud-Jung ilişkisinin, daha doğrusu Freud’un görüşlerinin olması gerektiği gibi aktarıldığını düşünmediğim filmde Vincent Cassel, başroldeki iki erkek oyuncuya ders verircesine başarılı bir performans sergiliyor -kamera karşısında çok kısa bir süre gözükmesine rağmen. Keira Knightley’nin performası başta itici gelse de film ilerledikçe olgunlaşıyor ve aktrise saygı duymamıza sebep oluyor.
Oscar’a aday olmasına neredeyse kesin gözüyle baktığım film müzikleri 3 Oscar ödüllü harika yetenek Howard Shore tarafından bestelenmiş. Kendisi Cronenberg ile Eastern Promises’ta da çalışmıştı. Yüzüklerin Efendisi serisi, The Aviator ve Doubt gibi başarılı filmlerin müziklerini de besteleyen Shore, The Hobbit filmlerinin müziklerini de yapacak. Filmi, John Kerr‘in kitabından tiyatroya “The Talking Cure” ismiyle uyarlayan Christopher Hampton‘ın başarısını da göz ardı etmememiz gerekir.
Tam olarak beklentilerimi karşılamayan A Dangerous Method, sanat filmi ve gişe filmi kavramlarını bir araya getirebilen nadir örneklerden. Güçlü replikler ve ağır sahnelerden hoşlanan bir sinema seyircisi iseniz, üstüne bir de Freud ve Jung felsefesine ilgiliyseniz A Dangerous Method sizin için kaçırılmayacak bir fırsat.
Diğer yazıları Burak Hazine

Frank (2014)

Geçtiğimiz sene Ne Yaptın Richard? ile İstanbul Film Festivali’nin uluslararası yarışma bölümünde...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir