Kısa Kısa: John Powell

18 Eylül 1963 doğumlu İngiliz besteci John Powell, şimdiye kadar müziklerini yaptığı 64 yapımla karşımıza çıktı. Özellikle animasyon filmlerine yaptığı bestelerle tanınan Powell, ilk Oscar adaylığını geçtiğimiz sene How to Train Your Dragon filmine yaptığı bestelerle aldı fakat ödülü The Social Network filminin müziklerini yapan Trent Reznor ve Atticus Ross‘a kaptırdı. Aynı sene Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Birliği (IFMCA) tarafından How to Train Your Dragon filminin besteleri için Yılın Film Müziği ve En İyi Animasyon Film Müziği ödüllerini kazandı. 

2006 yılında Happy Feet isimli animasyon için yaptığı müziklerle Grammy‘ye aday gösterilen Powell; Shrek, Happy Feet ve How to Train Your Dragon filmleri ile BAFTA ödülüne 3 kez aday gösterildi. Animasyon filmlerin ödüllendirildiği Annie Ödülleri‘nde Shrek ve Kung Fu Panda filmleriyle toplamda 3 ödül kazandı. Toplamda 7 kez Saturn ödülüne aday gösterilen besteci, tam 9 kez ASCAP ödülüne layık görüldü.
1990 yılında Stay Lucky ile başlayan film müziği besteciliği kariyeri Antz, The Road to El Dorado, Chicken Run, Shrek, D-Tox, The Bourne Identity, The Italian Job, Gigli, The Bourne Supremacy, Alfie, Robots, Mr. & Mrs. Smith, Ice Age: The Meltdown, United 93, X-Men: The Last Stand, Happy Feet, The Bourne Ultimatum, P.S. I Love You, Kung Fu Panda, Hancock, Bolt, Ice Age: Dawn of the Dinosaurs, How to Train Your Dragon, Mars Needs Moms, Rio, Kung Fu Panda 2 gibi fazlasıyla ünlü filmlerle devam etti. Powell’ın gelecekte karşımıza çıkacak olan film besteleri arasında Happy Feet 2, Ice Age: Continental Drift ve How to Train Your Dragon 2 bulunuyor.
Diğer yazıları Burak Hazine

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Geçmişi tamamen televizyon yapımlarına dayalı olan David Yates, Warner Bros.’un Harry Potter...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir