Midnight in Paris

Sayısız Oscar adaylığı ve 3 heykelciği ile Amerikan bağımsız sinemasının yaşayan en başarılı yönetmeni ve senaristi Woody Allen’ın 2011 eseri Midnight in Paris, filmekimi 2011 programım arasına sıkıştırıp izleme fırsatı bulduğum eğlenceli bir komedi. Bir geceyarısı ekspresi ile çıktığınız yolculukta tarihe yön vermiş kişiler Paris’in büyülü dünyasında seyirciye eşlik ediyor.

Her sene yönettiği filmler ile hatırı sayılır başarılar elde eden 76 yaşındaki Woody Allen‘ın ABD’de en çok hasılat yapan yeni filmi Midnight in Paris, Allen’ın yönettiği filmler ve yazdığı senaryolardan oluşan filmografisine bakıldığında işleniş açısından diğer filmleriyle benzerlik gösterse de gerek usta oyuncu kadrosu, gerekse Paris’in filme kattığı hava gereği çok ayrı bir yerde duruyor. Avrupa’nın en güzel şehirlerinde geçen içimizi ısıtan hikayelerin ardından Allen, iki sene önce New York’a dönüş yapmıştı. You Will Meet a Tall Dark Stranger ile tekrar Avrupa’ya adım atan yönetmen, son olarak bu yıl Paris’e uğradı.

Küçük zaman yolculukları ile tarihe önemli katkıları olan sanatçılarla tanışma fırsatını elde eden Gil’i canlandıran Owen Wilson, büründüğü karakteri olabilecek en mümkün seviyede gerçek yansıtmış. Böylesine şaşkın, saf ve değişime açık bir tiplemede nasıl daha iyi seçim yapılabilirdi, düşünmemize gerek bırakmamış kasting direktörleri. Şehvet ve erotizmin filmdeki ögesi Marion Cotillard ise Oscar heykelciği kazandığı La Vie En Rose performansından bile daha iyi -ki kendisinin geleceğin Meryl Streep‘i olduğu yönünde bir fikrim mevcut. Film Paris’te geçse de simasını gördüğümüz sanatçılar dünyanın dört bir köşesinden seçilmiş. Bu yönüyle bir artı kazanan filmde Hemingway’den Picasso’ya, Dali’den Gertrut Stein’a hayatının bir bölümünü Paris’te geçiren, farklı akımların farklı temsilcileri ile gerçekte tahmin edilemeyecek kadar eğlenceli anlar yaşayan Gil’in yerinde olmak pek çok kişinin hayali olsa gerek. Paris’te Gil ile gezindiğinizi hissettiren, içe işleyen film müziklerini ise Allen’la birlikte Vicky, Christina, Barcelona‘da da çalışan Stephane Wrembel bestelemiş.

2011 yılının en iyi komedi yapımlarından biri olma özelliğini The Artist ile paylaşan Midnight in Paris, başta Rönesans ve romantizm/modernizm/sürrealizm sanatlarına ilgi duyanlar olmak üzere izleyen herkesin beğenebileceği, gülümseyebileceği bir film. Woody Allen önümüzdeki sene Jesse Eisenberg, Ellen Page, Penelope Cruz, Judy Davis, Alec Baldwin gibi usta oyuncularla çalıştığı Nero Fiddled ile karşımıza çıkacak. Gelecek istasyon ise İtalya’nın başkenti, Roma.

Diğer yazıları Burak Hazine

This Is Not A Film (2011)

“Muhammed Resulof ile beraber bir sonraki filmimizin üçte birlik kısmını çektiğimizde eve...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir