The Artist’in Yeni Rakibi "Midnight in Paris" Mi?

Güzel bir sürpriz olurdu, değil mi? SAG adayları, eleştirmen ödülleri ve Altın Küre adayları ile dolu dolu geçen bir haftanın sonrasında Oscar yarışı hiç olmadığı kadar karıştı.
Bir yanda vizyona geç giren Tinker Tailor Soldier Spy, War Horse, Extremely Loud and Incredibly Close ve The Girl with the Dragon Tattoo yukarıda saydığım topluluklar tarafından görmezden gelindi. Fakat War Horse ve Rooney Mara (The Girl with the Dragon Tattoo) Hollywood Yabancı Basını’nın lütfuyla Altın Küre Ödülleri’nde adaylık aldı. Diğer yandaysa The Descendants’ın şansı artarken Hugo, SAG tarafından hezimete uğradı. The Artist ise front-runner olarak yerinde sayıyor. Garip bir şekilde yarışta hız kazanan film ise Woody Allen’ın filmi Midnight in Paris oldu.

Geçtiğimiz mayıs ayından beri eleştirmenlerin ve seyircilerin favorisi olan Midnight in Paris, o günlerden bu yana muhtemel aday sıfatını taşıyordu. Perşembe günü SAG tarafından en iyi oyuncu kadrosu ödülüne aday gösterilen film için artık bazı şeyler değişti. Son 15 yıldır Oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü kazanan bütün filmler, SAG Ödülleri’nde en iyi oyuncu kadrosu ödülüne aday gösterilmiş filmlerden oluşuyor. Bilindiği üzere oyuncu bloğu, Akademi’nin en geniş kesimini kapsıyor ve bu oyuncular, kendi birlikleri dahilinde kendi favorilerini zaten ödüllendiriyor. (Akademi’ye üye olan tüm oyuncuların %99’u, SAG üyesidir.) Bu sebepten ötürü SAG Ödülleri’nde adı geçen her filmin Oscar yarışında da öne çıkması gayet normal karşılanıyor. SAG Ödülleri’nde en iyi oyuncu kadrosuna aday olan diğer filmlerden The Descendants, The Artist ve The Help zaten Oscar yarışındayken Bridesmaids’in bu yarışa dahil olup olamayacağı kesin değil –hatta ancak küçük bir ihtimalle dahil olabilir.
Midnight in Paris’e tekrar gelecek olursak… Filmin Woody Allen’dan ötürü senaristler ve yönetmenlerden büyük destek alacağı kesin. Hatta en iyi özgün senaryo adaylığı cepte ve en iyi yönetmen adaylığı da çok yüksek bir ihtimal. Oyuncularla birlikte düşünüldüğünde 5000 küsür kişilik bir Akademi’de bu durum en iyi film Oscar’ı için oldukça büyük bir destek anlamına geliyor.
Aşağıdaysa Oscar yarışına dahil olması beklenen filmler ve bu filmler hakkında küçük notlar mevcut. Siz ne düşünüyorsunuz?
1. The Artist: Çok açık şekilde en büyük favori fakat box office sonuçları işi karıştırabilir.
2. The Descendants: Los Angeles Film Eleştirmenleri, Hollywood Yabancı Basını ve SAG sağolsun ki film, yarışa tekrar girdi.
3. Hugo: Son 15 yıldır SAG’a aday olamayan hiçbir film Oscar’ı kucaklayamadı. Yukarıda da bahsettiğim üzere Hugo, SAG tarafından görmezden gelindi.
4. Midnight in Paris: SAG ve 4 dalda Altın Küre adaylığı ile Oscar yarışına hızlı bir şekilde geri döndü. Şansı yüksek mi? Biraz daha beklememiz gerek.
5. War Horse: War Horse da SAG tarafından görmezden gelinen bir yapım. Bu da Oscar şansını düşüren bir etken.
6. Moneyball: Brad Pitt ve Jonah Hill’in SAG Ödülleri’nde aday gösterilmesi ve eleştirmenler tarafından verilen ödüller Oscar adaylığını güçlendirecek cinsten.
7. The Help: SAG’dan alınan 4 adaylık, en iyi film Oscar’ına aday olmak için yeterli. Peki kazanır mı? Zor.
8. Tinker Tailor Soldier Spy: Altın Küre’ye hiçbir dalda aday olamayan film için umutlar tükenmiş değil. Umarız böylesi bir kadro ile Oscar yarışından men edilmez.
9. The Tree of Life: Önemli bir eleştirmen topluluğundan en iyi film ödülünü kazanmadı. SAG’a da aday olamadı. Altın Küre’de hiçbir adaylığı bulunmamakta. Pek çok listede ilk 10’da yer alabilir ama sanırım Oscar listesi onlardan biri değil.
10. Beginners: Bağımsız Ruh ve Gotham Ödülleri’ni kazanan filmde daha çok Christopher Plummer’ın performansı üzerine duruluyor. Senaristler Birliği Ödülleri’nde adaylık elde edemezse Oscar şansının düşük olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacak bir film Beginners.
11. Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2: Yapımcılar Birliği Ödülleri’nde adaylık elde etmesi durumunda Oscar yarışında sürpriz yaratabilir. Adaylık elde edemezse? Hiç şansı yok.
12. Bridesmaids: Oyuncu kadrosu ve Melissa McCarthy’nin SAG adaylıkları kayda değer başarılar fakat bu, Akademi üyelerinin Bridesmaids’i listelerinde ilk sıraya koymaları için yeterli bir sebep mi? İnanması güç.
Diğer yazıları Burak Hazine

Independent Spirit Adayları

Senenin en iyi bağımsız filmlerini ve bu filmlerin ekiplerini onurlandıran Independent Spirit...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir