The Hobbit Sonrası 7 Yıl Geriye Yolculuk

Dün yayınlanan The Hobbit: An Unexpected Journey filmine ait ilk fragmanın ardından Orta Dünya’ya aşık olan-olmayan herkesi bir heyecan bastı. Bu heyecanı yaşayan sadece biz değiliz elbette; başta eleştirmenler olmak üzere sinema dünyasının önde gelen isimleri de daha şimdiden The Hobbit’in Hollywood macerasını merak etmeye başladı. Oscar tarihinde toplamda 30 adaylığı ve 17 zaferi bulunan bir üçlemeye yeni eklenecek olan bir film, herhalde vizyona girdiği sene Oscar ödüllerinde sözünü dinletecektir diyen kişi sayısı bir hayli fazla. Her ne kadar LOTR serisinin Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Grant Major’ın yerini Dan Hennah, yine Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Ngila Dickson’ın yerini Ann Maskrey alsa da bu değişiklikler fragmandan anlaşıldığı kadarıyla herhangi bir eksiklik yaratmış değil. Fakat eğer değişiklikler olmasaydı şu an 2003 yılındaki zaferi kutlarcasına eğleniyor olurduk, değil mi?


Peter Jackson’ın Akademi tarafından pek de kayda değer bulunmadığı King Kong ve The Lovely Bones’unun ardından The Hobbit nasıl karşılanır dersiniz? Bana öyle geliyor ki aynı LOTR üçlemesinde olduğu gibi The Hobbit ikilemesi de son filmi ile kıymete binecek. Her ne kadar sinema tarihiyle ters düşen bir durumdan bahsetsek de Akademi ve Peter Jackson bir arada düşünüldüğünde olması gereken buymuş hissi yaratılıyor.


Oscar tarihini az çok bilen ve takip eden biri olarak The Return of the King’in en iyi film Oscar’ına uzanan öyküsünün, daha önce hiçbir filmde olmadığı kadar kesin olduğunu söyleyebilirim. Geçmiş ve 2003 sonrasındaki adaylara ve kazananlara baktığımızda sadece birkaç filmin diğer adayların arasından kolayca sıyrılabildiğini görüyoruz. Bunlardan yakın tarihte yaşananı da hiç şüphesiz Slumdog Millionaire’in zaferi. Lakin o da King’in kesin zaferine yaklaşamıyor çünkü karşısında Benjamin Button gibi yapımlar yer alıyordu. 

Return of the King’in zaferi, film daha çıkmadan kesinleşmişti –buna hiç şüphe yok. Hele ki Fellowship of the Ring gibi harikulade bir filmin 13 adaylık elde edip bunlardan sadece 4’ünü kazanması, en iyi film ödülünün de A Beautiful Mind’a gitmesi, Akademi üyelerinin kararlarını The Return of the King’e sakladıklarının çok açık bir göstergesiydi.


The Return of the King’in aday olduğu 11 kategorideki tüm ödülleri kazanması onu tarihe geçirmek için yetti fakat bir takım eksiklikleri de beraberinde getirdi: Seri, oyunculuk kategorilerinde hiç ödül kazanamamıştı ve King’in 11 Oscar’ı olmasına rağmen bunlardan hiçbiri bir film için çok çok önem arz eden görüntü yönetimi (sinematografi) kategorisinde değildi.


Şimdi 7 sene geriye gidelim ve King’in kazandığı 11 Oscar ödülünü küçük bir değerlendirmeye tabii tutalım. Hak ediyor muydu hepsini? Çoğunu demek daha uygun olur. Eğer diğer aday filmleri izlemediyseniz “hepsini” demeniz doğal; ama Akademi sizin gibi tek film izleyip karar vermiyor. Evet, 11 kategori demiştik…


En İyi Film


Peter Jackson’ın filmi King, Lost in Translation, Master and Commander: The Far Side of the World, Mystic River ve Seabiscuit gibi filmlerle kapışıyordu. İşin merak uyandıran yanı hala ikinci sırada hangi filmin olduğunun bilinmemesi –ki bu herkesin hala öğrenmek için can attığı bir şey. Söz konusu filmlerin hiçbiri King’in yarattığı kültürel saygınlığı yaşatmadı seyirciye.


En İyi Yönetmen


Jackson bu kategoride Sofia Coppola, Peter Weir, Clint Eastwood ve ne gariptir ki Fernando Meirelles’i alt etti. Meirelles’in adaylık konusunda Seabiscuit’i bu kategoride yerinden etmesi aslında Jackson için olumlu bir şeydi. Hiçbir şey, King’e bu kadar fazla ödül verirken Jackson’ı en iyi yönetmen Oscar’ından alıkoyamazdı. Lakin iki yıl önce Kathryn Bigelow’un yaşattığı ilki, Coppola’nın 7 yıl önce yaşatma ihtimalinin varlığı hala bizi hüzünlendirir.


En İyi Uyarlama Senaryo


Jackson ile birlikte Fran Walsh ve Phillippa Boyens; American Splendor, City of God, Mystic River ve Seabiscuit gibi 4 iddialı filmi alt etti bu kategoride. Hala eleştirmenlerce bu ödülün haksız yere King’e verildiği düşünülür. Writers Guild of America’nın onurlandırdığı American Splendor’un bu kategoride doğru seçim olacağını düşünen insan sayısı ne yazık ki oldukça fazla.


En İyi Sanat Yönetimi


Üç filmin de bu kategoride aday gösterilmesinden sonra Grant Major sonunda heykelciğe kavuşmuş oldu. Girl with a Pearl Earring, The Last Samurai, Master and Commander ve Seabiscuit’i ödülden mahrum bırakan Major’ın en başarılı işi aslında Fellowship of the Ring’deydi. Fakat olabilecek en saçma şekilde o sene Moulin Rouge!’a yenildi Major. 2003 yılında eleştirmenlerin tercihi ise Master and Commander’dan yanaydı.


En İyi Kostüm Tasarımı


Nigila Dickson ve Richard Taylor’ın gardırobu Girl with a Pearl Earring, The Last Samurai, Master and Commander ve Seabiscuit’i alt etmek için yeterince doluydu. Dickson’ın aynı sene The Last Samurai ile de aday olduğunu belirtmekte fayda var. Bu kategoride Master and Commander’ın daha iyi bir seçenek olduğunu düşünen kişiler hala mevcut.


En İyi Kurgu


City of God, Cold Mountain (ki bu filmi düzenleyen kişi Walter Murch gibi bir üstat idi), Master and Commander ve Seabiscuit gibi 4 filmi ödülden mahrum bırakan isim Jamie Selkirk oldu. En iyi film Oscar’ı için neredeyse bir dönüm noktası olan en iyi kurgu ödülünün kaybedilmesi zaten ihtimaller dahilinde değildi –sebebi için yazıyı baştan okumanız gerekebilir.


En İyi Makyaj


The Fellowship of the Ring’deki makyajları ile Oscar’ı kucaklayan Richard Taylor, King ile önce kostüm tasarımı kategorisinde, daha sonraysa makyaj kategorisinde Oscar’ı kucakladı. Diğer iki aday ise Master and Commander ve Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl idi. İşin garip yani Taylor’ın Fellowship ile aldığı tek Oscar’ın makyaj kategorisinde olmaması. Kendisi aynı zamanda en iyi görsel efekt Oscar’ını da kucakladı o filmle. 3 farklı kategoride 4 Oscar ödülü kazanmış bir isim… Sizce de mükemmeli oynamıyor mu Taylor?


En İyi Özgün Müzik


Fellowship ile bu kategoride ödülü kucaklayan muhteşem müzisyen Howard Shore; Danny Elfman, Gabriel Yared, Thomas Newman ve James Horner gibi 4 tane birbirinden iyi ismi alt etti. Shore hakkında söylenecek pek bir şey yok, şok şükür kendisini The Hobbit’te birer kez daha dinleyeceğiz –Orta Dünya’yı tamamlayan en büyük etmenlerden biri olan müzikleri ile.


En İyi Özgün Şarkı


King’in soundtrack albümünden “herhangi” bir şarkının aday olması durumunda kazanacağı bir kategori. Şanslı şarkı Into the West oldu.


En İyi Ses Miksajı


Film için kısmen cepte olan bir başka kategori. The Last Samurai, Master and Commander, Pirates of the Caribbean ve Seabiscuit’in diğer adayları oluşturduğu listede Master and Commander’a büyük şans veriliyordu aslında. Fakat en iyi ses kurgusu kategorisinde aday gösterilmeyen King’in yerine o kategoride ödülü kucaklayan Master, ses miksajı için King’in önünü açmış oldu.


En İyi Görsel Efekt


Her üç filmin de Oscar’a eriştiği tek kategori. Master and Commander ve Pirates of the Caribbean’ın efektleri çok iyi olabilir ama King’in zaferinin bu kategoride inkar edilmesi teklif dahi edilemezdi. 
Diğer yazıları Burak Hazine

In the Land of Blood and Honey (2011) Kan ve Aşk

Oyunculuktan ve milyonlarca erkeğin şehvetli hayallerinden sıyrılıp bir anda kameranın diğer yönüne...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir