The Smufs, Oscar Yarışından Elendi

Akademi’nin 4 Kasım 2011’de açıkladığı 18 film, Oscar yarışı için başvurmuş fakat henüz hiçbiri resmi olarak aday adayı statüsüne erişmemişti. Kısa filmler ve animasyonlardan sorumlu Akademi komitesinin motion-capture özellikli üç filmi (Tintin, Mars Needs Moms, Happy Feet Two) değerlendirmeye katması ve yarı animasyon olan Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked’ı listeye kabul etmesinden sonra The Smurfs için olumsuz karar verildi.

Akademi kurallarına göre bir filmin animasyon kategorisinde değerlendirilmesi için önemli sayıda karakterinin animasyon karakterler olması ve filmin animasyon kısımlarının, tüm sürenin %75’inden azını kapsamaması gerekiyor.


Her ne kadar Akademi bir açıklama yapmasa da, komiteden resmi bir üyenin söylediğine göre The Smurfs bu kuralları karşılamıyor. Böylece The Smurfs, Akademi’ye başvuran 18 filmden diskalifiye edilen ilk yapım olmuş oluyor. Geriye kalan 17 filmin ilk 5’e girme olasılığı hala yüksek fakat eğer The Smurfs dışında bir film daha diskalifiye olursa Oscar yarışında aday statüsü kazanacak film sayısı 4’e inecek. 

Diğer yazıları Burak Hazine

Pariah (2011)

Eşcinsel temalı filmler arasında geçtiğimiz sezon kendini göstermeyi başarmış, eleştirmenler tarafından da...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir