Beginners (2011)

Bağımsız yönetmen Mike Mills’in ikinci uzun metraj sinema filmi denemesi olan Beginners, ülkemizde henüz vizyona girme şansı elde etmemiş bir komedi/dram filmi. Yolun yarısını geçmiş bir adamın, babası hakkında iki gerçeği öğrenmesi ve kendi hayatı konusunda da artık karar verme vaktinin gelmesinin hikayesini izlediğimiz Beginners, hem kaliteli oyunculukları hem de sıcak senaryosuyla senenin izlenebilir filmlerinden.

Oliver (Ewan McGregor), annesini birkaç sene önce kaybetmiş, babasını ise yakın zamanda kaybedecek olan 39 yaşında bir grafikerdir. Annesinin ölümü sonrası babasının kendisine açılmasıyla eşcinsel olduğunu öğrenen Oliver, bu gerçekle yaşamaya alışmıştır. Kendinden genç erkeklerden hoşlanan Hal (Christopher Plummer), ömrünün son senelerinde aradığı aşkı Andy’de (Goran Visnjic) bulur. Hastalığı ilerleyen Hal’ın vücudunda kanser gelişmesi sebebiyle işlerin daha üzücü boyutlara gelmesi, Oliver’ın Anna (Melanie Laurent) ile tanışmasıyla yumuşar. Aslında tüm bu hikaye tek bir zaman çizgisinde ilerlemediği için olay örgüsünün tam olarak bu sırada olduğunu söylemek mümkün değil.

İzleyicinin ilgisini çekmeyi kolaylıkla başaran bir açılış sekansının ardından Oliver’ın, köpeği Arthur ile yaptığı konuşmalar ve Arthur’dan kendi aldığı cevaplar filmi izlerken sizi gülümseten başlıca şeyler oluyor. 80 yaşına merdiven dayamış bir kanser hastasının hayata nasıl tutunduğu, o yaştan sonra ancak istediklerini gerçekleştirebilme arzusu uğruna nasıl hırslı olduğunu izledikçe kendi yaşantınızda yapmakta geç kaldığınız ya da korktuğunuz hayallerinize doğru yelken açıyorsunuz. Öte yandan ilişkileri hiçbir zaman olumlu gitmeyen bir adamın, aynı kendi gibi bir kadın bulmasını; daha sonra onu kaybetmesini ve tekrar bulmasını izliyorsunuz. Hiçbir şey için geç olmadığı, yaşamın bize sunduğu imkanlar çerçevesinde yapılabilecek her hayalin gerçeğe dönüştürülmesi gerektiğine dair çok güzel bir hikaye sunuyor bizlere Beginners.

Mike Mills’in iddialı senaryosu, ciddi anlamda senenin en özgün senaryolarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Öykünün ve işlenişinin güzelliğini, profesyonel ve hakkını veren oyuncularla tamamlıyor yönetmenimiz. Obi-Wan Kenobi halindeki çekiciliğinden, seneler geçmesine rağmen taviz vermeyen Ewan McGregor’ın başarılı performansı, ne yazık ki Christopher Plummer’ın muhteşem performansının yanında sönük kalıyor. Pek çok komite tarafından Beginners’taki bu işiyle onurlandırılan Plummer, çok uzun süre emek verdiği sinema sektörü tarafından çok büyük saygı duyulan bir aktör olduğunun haklılığını kanıtlıyor. Onca başarılı işine rağmen sadece 2009 yılında The Last Station filmindeki performansı ile Akademi Ödülleri’ne aday gösterilen usta oyuncunun bu sefer altın heykelciği kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bağımsız Ruh Ödülleri’nin tüm kazananları açıklanmasa da en iyi senaryo ödülünü açıklayan komite, bu ödülü Beginners ile Mike Mills’e layık gördü. Sonuna kadar hak edilmiş bu onurun yanında Gotham Bağımsız Film Festivali’nden gelen en iyi toplu performans ve en iyi film ödülleri de filmin alanında ne kadar takdir edildiğini kanıtlıyor.

Christopher Plummer’ın şapka çıkarılası performansı ve Mike Mills’in üstün zekâsı ile sinema tarihinde kendine güzel bir yer edinen Beginners, bazen gülümseten bazen de gözyaşı döktürmeyi başaran sevimli bir film. Bazı şeylere cesaretiniz yoksa eğer, bu filmi izlemeye cesaretiniz olsun; sorunlarınızın üstesinden gelmek için belki yardımcı olur size de.

Diğer yazıları Burak Hazine

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Kariyerine çok az film sokan fakat o az sayıdaki filmlerini ayıla bayıla...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir