Bridesmaids (2011) Nedimeler

Düşünün ki her şeyiyle dibine vurmuş, otuzunuzu geçmiş bir kadınsınız. En yakın arkadaşınız evleniyor ve sizi baş nedimesi yapıyor. Bu durumda düğünle ilgili her şeyi planlama görevi size kalıyor. Ama bir dakika! Sizden daha zengin, mutlu, çekici ve güzel bir başka nedime birden bire ipleri eline alıyor. Sonuç: Acınası bir haldesiniz.

2011 yılının hiç şüphesiz en çok güldüren komedisi Bridesmaids, kısaca yukarıda bahsettiğim hikayeyi olabilecek en komik ve içten şekilde anlatan bir Paul Feig filmi. Aynı zamanda senaryoda da imzası bulunan Kristen Wiig ve kendisine eşlik eden birbirinden yetenekli beş aktris Maya Rudolph, Rose Byrne, Melissa McCarthy, Wendi McLendon-Covey ve Ellie Kemper’ın macerasını izlediğimiz film, her ne kadar komedi türündeki bir yapım için uzun olsa da (130 dakika) eğlenceli sahneleri, komik diyalogları ve absürt olayları ile kendini sevdirerek izletmeyi başarıyor.

Annie (Kristen Wiig), geçim sıkıntısı çeken ve tabiri caizse aptal bir erkekle aynı evi paylaşan bir kadındır. Erkekler konusunda şansı pek yaver gitmeyen Annie, bu konuda artık ciddi anlamda umutsuzluğa düşmeye başlamıştır. Çocukluğundan beri en yakın arkadaşı olan Lillian (Maya Rudolph) ise erkek arkadaşından evlenme teklifi almıştır. Baş nedimesi olarak Annie’yi seçen Lil’in yeni bir arkadaşı daha vardır: Helen (Rose Byrne). Helen ile girdiği yarışta kaybetmeye mahkum olan Annie’nin içinde bulunduğu kötü psikolojiyi daha da tetiklenir. Bunun sonrasında olacaklar da aslında Annie için pek de hayra alamet değildir –polis memuru Nathan (Chris O’Dowd) ile tanışana kadar.

Aslında yukarıda bahsettiğim öykü, her sene vizyona giren romantik komedi filmlerinden en az birinde işleniyor, böyle düşündüğünüzüz farkındayım. Bir kadın evleniyor, en iyi arkadaşıyla arası bir başka kadın sebebiyle bozuluyor… 2000’ler ve öncesinde kalmış, yedinci sanata saygı adına pek bir şey barındırmayan ucuz numaralar olarak görürdüm bu tür yapımları –Bridesmaids’i izleyene kadar.

Oyuncuların performansları ile göz doldurduğu gerçeğinin yanında ustaca yazılmış diyaloglar ve komedi unsurları ile türdaşlarından ayrılan bir film Bridesmaids. Karnınız ağrıyana kadar kahkaha atacağınız sokakta gelinlikle ihtiyaç giderme sahnesinden, gülmekten kendinizi alamayacağınız psikopat çocuğa; Annie’nin Nathan’a kendini affettirmek için yaptığı şaklabanlıklardan kostüm provasındaki tuvalet sahnesine pek çok yerde kendinizi iyi hissedeceğinizden şüphem yok. Zira film, adeta kalite ile komediyi birleştirmek adına yazılmış.

Bridesmaids, olabilecek en eğlenceli seks sahnelerinden biriyle sizi en iyi film açılışlarından birine davet ediyor. Daha bu ilk dakikalarda film boyunca güleceğinizi tahmin ediyorsunuz ve film ilerledikçe de bu tahmininizde yanılmadığınızı anlıyorsunuz. Yanılmadığınızı anlamanızdaki en büyük etken sanırım Melissa McCarthy’nin ta kendisi. Usta oyuncu, bu sene Mike & Molly isimli komedi dizisindeki performansı ile en iyi komedi dalında en iyi kadın oyuncu kategorisinde Emmy ödülüne layık görüldü. Her ne kadar söz konusu diziyi izlemiyor olsam da McCarthy mucizesiyle tanıştıktan sonra artık izlemem için bir sebep var sanırım. Çünkü kendisi ciddi anlamda başarılı ve komik bir oyuncu. Her ne kadar Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından Altın Küre Ödülleri’nde adaylık elde edemese de Oyuncular Birliği (SAG) tarafından senenin en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü için yarışan beş isimden biri oldu. Bu da kendisine muhtemel bir Oscar adaylığı getirecek en büyük haberdi.

Melissa McCarthy’nin dışında Bridesmaids, tüm oyuncuları ile birlikte SAG’nin en büyük ödülü olan en iyi toplu performans ödülüne de aday gösterildi. Bu haber aslında hiç de hafife alınması gereken bir şey değil zira söz konusu adaylık, Bridesmaids’in SAG’e üye 100.000 kadar oyuncunun desteğini aldığını gösteriyor. Akademi üyesi oyuncuların %99’unun SAG üyesi olduğu düşünüldüğünde Bridesmaids’in en iyi film Oscar’ı için devam eden zorlu yarışa güçlü bir şekilde girdiğini söylemek doğru olur. Bu durum geçtiğimiz günlerde Hollywood’da büyük bir heyecan yarattı. Hatta pek çok eleştirmen ve Oscar analizcisi, en iyi film Oscar’ı için 10 adayın olması durumunda bunlardan birinin Bridesmaids olma ihtimalinin çok yüksek olacağını iddia ediyor artık. The Artist ve Midnight in Paris’in yanında üçüncü bir komedi yapımının o listede yer alması oldukça güzel olurdu aslında –hazır listede yarışan bir animasyon film de yokken.

Sonuç olarak Bridesmaids, uzun süresine rağmen her zaman sizi güldürme garantisini veren, başta oyunculuklar ve diyaloglar olmak üzere pek çok açıdan tatmin edici bir yapım. Dram filmleri ile dolu geçen bir dönemde kahkaha atmak istiyorsanız yapacağınız ilk iş nedimelere katılmak olmalı!

Diğer yazıları Burak Hazine

Del Toro’nun Çizim Defterinden

Guillermo Del Toro’nun günümüzün ve sinema tarihinin en yaratıcı yönetmenlerinden biri olduğuna...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir