Chico & Rita (2010)

Senelerdir çocuklar için yapılmış, macera dozu yüksek, efektleri bir aksiyon filmiyle yarışabilecek (hatta bazı zamanlar daha iyi) ve yeri geldiğinde komedi unsurlarıyla bezeli sayısız animasyonla yüz yüze gelen sinema seyircisi, ne olursa olsun senede bir kez yetişkinler için yapılmış bir animasyon film ile karşılaşıyor. Hollywood’dan çıkmasına gerek olmayan bu animasyon örneklerinin sonuncusu ve canlı filmleri aratmayacak kadar dramatik olan Chico & Rita da İspanyol yönetmen ve senarist Fernando Trueba’nın yetenekleri sayesinde izleyici ile buluşuyor.

Daha önce defalarca izlediğimiz bir aşk hikayesini bu sefer hiç olmadığı kadar gerçekçi bir animasyon film ile denediğimiz Chico & Rita, Küba’nın kenar mahallelerinde piyanist olan Chico ve fahişelikle birlikte arada sırada mikrofon başına geçen Rita’nın tanışma hikayesi ile başlıyor. İnişli çıkışlı ilişkileri Rita’nın zengin bir yapımcı tarafından keşfedilmesi ve New York’a gitmesi ile sona eren ikili, gel zaman git zaman bir araya geliyor fakat hiçbir zaman aradıkları mutluluğa ulaşamıyor. Elbette böylesi bir aşk hikayesinin olmazsa olmazı arkadaş kazığı ve zengin adamın hazin sonu gibi artık imgeleşmiş öğeleri de barındıran senaryo, klişeliğin dibine vursa da bir şekilde kendini izlettirmeyi başarıyor.

Chico’nun arkadaşı Ramon ile birlikte Rita’nın peşinden New York’a giderken gördüğü rüyadaki New York betimlemesi, Broadway müzikallerine yapılan göndermeler, Chano Pozo’ya yapılan saygı duruşunun kendisi ve efsanevi “Bir daha çal, Sam.” repliğine uzanan selam filmin görsel açıdan en renkli kısmını oluştururken aynı zamanda seyirciye vermek için de en fazla zevk unsuru barındıran sekanslar topluluğunu sunuyor. Aynı Une vie de chat’da olduğu gibi perspektife dair hiçbir şeyin olmadığı, tamamen elle çizilmiş kareleri ile Chico & Rita, bana yine Une vie de chat’nın verdiği samimiyet ve sıcaklık hissini tattırdı. Küba müziğine ve caz müziğe doyduğunuz, ana karakterlerin müzisyen olması dolayısıyla bu türlere uygun olarak İspanyol dilinden duyduğunuz şarkıları ile film neredeyse müzikal bir animasyon denecek kadar ezgisel ilerliyor. Kişisel olarak sevmediğim bu türe, biraz da sıkıcı senaryo ve diyaloglardaki sıkıcı replikler eklenince izlemesi zor bir film oldu Chico & Rita. Yine de bazı sahnelerde hem anlattığı gerçekçi hikaye hem de animasyon olması dolayısıyla film size kendini izlettirmeyi başarıyor.

Avrupa Film Ödülleri’nde ve İspanya’nın Oscar’ları sayılan Goya Ödülleri’nde en iyi animasyon film ödülünü kucakladıktan hemen sonra önce Annie Ödülleri’ne, sonra da Oscar’a aday olan bu yetişkin animasyon filmi animasyondan farklı tatlar almak isteyen izleyiciler için bir fırsat. Rengi beyaz olmayan insanların imkansız aşklarını (üstelik bu aşk Latin ateşiyle kavrulmuşsa) bir kez de iki boyutlu çizimlerle izlemeyi merak ediyorsanız bu filme bir göz atın derim. Zira Oscar yarışında Rango ve Une vie de chat olmaması durumunda bir seçim yapmak zorunda kalsaydım tercihim Chico & Rita’dan yana olurdu –tatmin etmeyen senaryosuna rağmen.

Diğer yazıları Burak Hazine

Des hommes et des dieux (Of Gods and Men – 2010) İnsanlar ve Tanrılar

Fransızların Cezayir üzerindeki hak iddiası bugüne kadar pek fazla filme konu olacak...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir