Kung Fu Panda 2 (2011)

İlk filmi oldukça ses getirdikten ve beğenildikten sonra, aradan iki yıl geçmesine rağmen devam filmi gelen Uzakdoğu temalı animasyon Kung Fu Panda, animasyon dünyasının daha önce pek yer vermediği bir kültürü konu edinmişti. Yeni filmde artık bir ejder savaşçısı olan kahraman pandamız Po, bir yandan geçmişini ve nereden geldiğini sorgularken diğer yandan Çin’i ele geçirmeye çalışan kötü tavus kuşu Shen’i durdurmak zorunda. İlk film kadar hızlı ve adrenalin dolu bir 90 dakika geçirmemizi sağlayan film, ilki kadar beğenilmese de hayranları memnun etmeyi başardı.

İç huzuru bulmaya çalışmasının yanında bir ejder savaşçısı olarak tavus kuşu Shen’in (Gary Oldman) kötü emellerine karşı koymakla görevlendirilen Po (Jack Black), kadim olmayan ama öyle gözüken dostları Tigress (Angelina Jolie), Monkey (Jackie Chan), Mantis (Seth Rogen), Viper (Lucy Liu) ve Crane (David Cross) ile bu işi halletmek üzere yola çıkar. Usta Shifu’dan (Dustin Hoffman) aldığı öğretileri uygulayarak önce –her kahramanlık senaryosunda olduğu gibi- yenik düşen ekibimiz, daha sonra birlik ve beraberliğin önemi, hırs, azim ve iç huzur gibi kavramlar gereği amaçlarına ulaşıp dünyayı kurtarırlar.

Dreamworks’ün Shrek’ten beri yaptığı en iyi iş olan How to Train Your Dragon sonrasında animasyon dünyasına sunduğu Kung Fu Panda 2 bende hayal kırıklığı yarattı. İlk filmden ziyade Dragon sonrasında yüksek beklentilerle izlediğim Panda 2’nun bir animasyonda aradığım ilk özelliklerden biri olan gülümsetme işini iyi yaptığını düşünmüyorum. Elbette Miyazaki filmleri, son zamanların Pixar yapımları ve de bir hayli sevdiğim Persepolis gibi animasyonlarda bu şartı aramaksızın ekran karşısına geçmiştim lakin yetişkinlerden ziyade çocuklara yönelik bir animasyonun eğlence dozunun daha yüksek olması gerektiğine inanan bir sinema seyircisiyim. Kung Fu Panda 2 ise bu konudaki eksiklerinden ötürü benden eksi puan aldı –sadece tek bir sahnede gülümsediğimi belirtmek de isterim bu noktada. Öte yandan sene içinde vizyona girmiş iddialı aksiyon filmlerine taş çıkartacak kadar heyecanlı sahneleri olan filmin iki artısından biri bu sanırım. Diğeri ise eski çizim teknikleri kullanılarak oluşturulan ve film boyunca birden fazla kez izlediğimiz kısa hikâyelerdeki sanat yönetimi ve kurgu.

Yapımcılar Birliği tarafından yılın en iyi animasyon filmi ödülüne aday gösterilen, bir animasyon film için en büyük onur olarak kabul edilen Annie Ödülleri’nde ise 12 adaylığı bulunan Kung Fu Panda 2, 2011 yılı içinde izlediğim diğer animasyonların yanından bile geçemeyecek kapasitede diyebilirim. Oscar’a aday olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan filmi izlememeniz durumunda ise hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz garantisini rahatlıkla veriyorum. Rango, Rio, The Adventures of Tintin gibi başarılı animasyonlar dururken Kung Fu Panda 2, ilerde içinde bulunduğumuz seneye dair hiçbir şey hatırlatmayacaktır.

Diğer yazıları Burak Hazine

67. BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

İngiliz Film Akademisi tarafından bu yıl 67’nci kez dağıtılan, İngiltere’nin Oscar ödülleri...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir