BAFTA Kazananları

İngilizlerin Oscar’ı olarak kabul edilen BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu. Aday listesindeki bir takım yanlışlıklardan öngörüde bulunmamızı istiyor olmalılardı ki ödül töreninde açıklanan kazananlardan bazılarına anlam veremedik. Oscar’ın da favorisi The Artist’in 7 ödülle süpürdüğü gecede en iyi İngiliz filmi ödülünü Tinker Tailor Soldier Spy kazandı.
Senaryosunun nesinin özgün olduğunu bir türlü anlamadığımız (hadi öykünün olmayan özgünlüğünü geçtim, diyalog bile yok filmde) ve Hugo, Tinker Tailor Soldier Spy, War Horse gibi adayların bulunduğu (üstelik The Tree of Life’ın aday bile gösterilmediği) en iyi görüntü yönetimi ödülünü de kucaklayan The Artist’in bu iki kategorideki haksız zaferini yersiz buluyorum. Yine kostüm tasarımında Hugo, Jane Eyre gibi adaylar dururken ödülün The Artist’e gitmesi tek kelimeyle fiyasko olarak nitelendirilebilir.
Toplamda 21 kategoride yaptığım tahminlerden (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz) 14’ünü doğru tutturmayı başardım. Yanlış olan 7 kategoriden 6’sında ise “sürpriz yapabilir” dediğim yapım ödülü kucakladı. Zaten kazananlar listesi bir bakıma sürprizlerle dolu. Sadece en iyi ses kategorisindeki tahminlerim tamamen yanlış çıktı kısaca zira Hugo’nun ödülü kucaklayabileceği aklımın ucundan bile geçmemişti (tercihim Harry Potter’dan, sürpriz seçeneğim ise Tinker Tailor’dan yanaydı).
Gecenin tüm kazananlarına gelirsek:
En İyi Film: The Artist

En İyi İngiliz Filmi: Tinker Tailor Soldier Spy
En İyi Yönetmen: Michel Hazanavicius (The Artist)
En İyi Kadın Oyuncu: Meryl Streep (The Iron Lady)

En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin (The Artist)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer (The Help)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christopher Plummer (Beginners)
Yabancı Dilde En İyi Film: The Skin I Live In
En İyi Belgesel: Senna

En İyi Animasyon: Rango

En İyi Özgün Senaryo: The Artist
En İyi Uyarlama Senaryo: Tinker Tailor Soldier Spy

En İyi Sanat Yönetimi: Hugo (Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo)
En İyi Görüntü Yönetimi: The Artist (Guillaume Schiffman)
En İyi Kurgu: Senna (Gregers Sall, Chris King)
En İyi Özgün Müzik: The Artist (Ludovic Bource)
En İyi Kostüm Tasarımı: The Artist (Mark Bridges)
En İyi Ses: Hugo (Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley)
En İyi Görsel Efekt: Harry Potter and the Deathly Hallows, Pt 2
En İyi Saç ve Makyaj: The Iron Lady (Mark Coulier, J. Roy Helland, Marese Langan)
En İyi Kısa Metraj Film: Pitch Black Heist
En İyi Kısa Metraj Animasyon: A Morning Stroll
En İyi Çıkış:  Tyrannosaur
İngiliz Sinemasına Katkı Özel Ödülü: John Hurt
Orange Yükselen Yıldız Ödülü: Adam Deacon
Diğer yazıları Burak Hazine

In the Land of Blood and Honey (2011) Kan ve Aşk

Oyunculuktan ve milyonlarca erkeğin şehvetli hayallerinden sıyrılıp bir anda kameranın diğer yönüne...
Devamı

5 Comments

  • Filmin ana temasına takılmamak lazım; senaryo dediğimiz şey senin o ana temayı nasıl anlattığın, sahneleri nasıl çalıştığınla ilgilidir ve bu oyuncuların jest ve mimiklerinden masa üstündeki bir bardağın duruş yerine kadar gider. Bunların tümü senaryonun bir parçasıdır. O bağlamda jüri senaryoyu en iyi bulmuştur.

    Ayrıca filmin genel başarımı da (kurgu, sinematografi, sanat yönetimi, oyuncu yönetimi) bu tür ödüllerde dikkate alınır. Senaryo ödülünü “en iyi filme” verirler.

  • “Özgün senaryo” meselesine gelince; burada kabahat “Original Screenplay” terimini “Özgün Senaryo” olarak çevirende. “Özgün” kelimesi ister istemez insanda sanki dünyada bir ilk, denenmemiş olma hissi uyandırıyor. Aslında “Orijinal” ile kastedilen şey senaryonun uyarlama (herhangi bir kitaptan, dergiden, makaleden, belgeselden vb.) olmamasıdır, yoksa bunun özgünlükle falan ilgisi yoktur. Kişi bu tür yardımlar almadan senaryosunu yazmışsa bu Orijinal Senaryo olur ve Orijinal Senaryo kategorisi altında değerlendirilir. Diğer türden senaryolar için uyarlama senaryo (adapted screenplay) ödülü tesis edilmiştir.

  • Orijinal terimini özgün diye çevirmekte sorun yok zira kelimelerin kökenleri (origin=öz) birbirlerini tamamlar nitelikte. Özgünlükten yahut orijinallikten neyin kastedildiğini biliyorum, emin olabilirsin. The Artist’in olmayan özgünlüğünü ise en basitinden Singing in the Rain ile açıklayabiliriz. Daha önce defalarca işlenmiş bir masalı “aynı şekliyle” farklı bir isimde seyircinin önüne koymak -yazılı bir eserden uyarlanmasa dahi- ne kadar özgündür tartışılır. Bu durumda ne yazık ki sadece seyirciye nasıl aktarıldığı veya masadaki bardak gibi öğelere bakarak oy veren jürinin profesyonelliğini tartışmak gerekir. Zira o dediklerini barındıran ama üstelik “özgün” öykülere sahip ve başarılı diyaloglar içeren adaylar da mevcut. Senaryoyu bütün olarak ele alamadıktan sonra bir anlamı yok çünkü. The Artist’in senaryosunu tamamlayan tek şey müzikleri çünkü izleyiciye aktarılmak istenen şeylerde senaryoya yardım eden baskın başka bir şey yok o filmde. Bu bağlamda müzik ödülü haklı bir galibiyet olarak nitelendirilebilir ama senaryo için aynı açıdan bakmak sığlıktan öte değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir