La piel que habito (The Skin I Live In – 2011) İçinde Yaşadığım Deri

All About My Mother, Talk to Her, Bad Education, Volver ve Broken Embraces gibi filmleri ile pek yakından tanıdığımız, Oscar ödüllü, sinemanın yeni çağının en çok saygı duyulan İspanyol yönetmeni Pedro Almodovar’ın yazıp yönettiği; Antonio Banderas ve Elena Anaya’nın başrollerinde oynadığı La piel que habito (The Skin I Live In) sonunda ülkemizde vizyona girdi. Bu yıl Cannes Film Festivali başta olmak üzere Toronto ve New York gibi önemli festivallerde de gösterilen yapım, hali hazırda pek çok olumlu eleştiri almış durumda.

Cinsel dürtüler, meslek etiği ve şiddet üzerine kurulu; küçük ayrıntılarla zenginleştirilen ama alt metinleriyle kafa yormayacak kadar duru geçen iki saatlik bir maceranın ardından koltuğunuza çivilenmiş şekilde Almodovar’a saygı duyacağınız bir film La piel que habito. Thierry Jonquet’in Mygale isimli romanından uyarlanan film, psikolojik sorunları bulunan kızına tecavüz eden erkeğin peşine düşen bir plastik cerrahın hikayesini anlatıyor. Kendi fikrince bir suç işlememiş olan Vicente’in yaptığı bu eylemin cezası, şiddetin her türlüsünü artık olağan karşıladığımız günümüzde en sapık insanların bile kanını donduracak cinsten. Aslında bu noktada Vicente’in işlediği suçun sonucunun bir ceza olup olmadığını sorgulamak gerekiyor zira Almodovar, bir tecacüz suçunun sonucu olarak suçlunun cinsiyetini değiştirmeyi ve ondan tamamen yeni bir birey oluşturmayı bir ceza olarak göstermiyor seyirciye. Film, insan genetiği ile oynamanın suç sayıldığı bir dünyada, tüm gözlerden gizli olarak mükemmeli yaratmanın ahlaki sonuçlarının yanında etik açıdan doğruluğunu üstün körü inceliyor. Böyle bir bakış açısında odakta daha çok şiddetin sonucunun aşka dönüşmesi yer alıyor.

Chan-wook Park’ın Oldboy’unun en başarılı örneklerinden olduğu intikam temalı filmlere çok farklı bir bakış açısı getiren La piel que habito, benzerlerinden ziyade işe sadece hırs, kin ve acıma duygularını işlemiyor. Robert Ledgard’ın (Antonio Banderas) içinde yaşayan kötülüğün dışa vurumunun sonucu her yönüyle aşka çıkıyor. Aşkın aksineyse cinsellik, filmin hiçbir anında tam olarak yaşanamıyor –ve her cinsel deneyimin sonucunda bireyin başına istemeyeceği bir şey geliyor. Kendisi eşcinsel olan yönetmenin diğer filmlerinde olduğu gibi çift cinsiyeti merkezine aldığı filmde seyirciyi bu konuda düşünmeye ittiğini söylemeye gerek yok. Bir insanın başına gelebilecek en kötü şeyin cinsiyetinin değiştirilmesi midir sorusuna kesin bir yanıt vermekten kaçınan La piel que habito, bu yönden olması gerekeni yapmış gibi duruyor.

Görsel açıdan oldukça güçlü olan filmde Almadovar’ın bu yönünü bir kez daha tadıyorsunuz. İlk dakikalardan itibaren hareketli bir filmden ziyade fotoğraflara baktığınızı hissettiğiniz La piel que habito’da yönetmenin özellikle vurguladığı dekor ve dekor tasarımları ilgi uyandırıyor. Filmi izlerken göze hitap eden olguların yanında kulağınıza layık tınıları da iki kez Oscar adayı olmuş müzisyen Alberto Iglesias veriyor.

Başta senaryosu olmak üzere yönetmenin ta kendisi, oyunculuklar ve teknik olarak hiçbir eksiği bulunmayan La piel que habito, kesinlikle senenin en iyi filmlerinden biri. Almadovar’ın hali hazırdaki hayranlarına yenilerini ekleyeceğinden şüphem yok. Eğer gidişatı başından belli olan, daha önce defalarca işlenmiş hikayelerden; yüksek bütçeyle çekilmiş göze hitap eden filmlerden, verdiği mesaj ve alt mesajlarla kafanızı yoran deneysel ve sanatsal filmlerden sıkıldıysanız izlemeniz gereken şey belli. Korkularınıza, gözünüze, libidonuza, kulağınıza, fikirlerinize ve sorularınıza hitap eden La piel que habito, film boyunca izleyiciye empoze ettiği hiçbir soruyu cevaplamaması ve garip şekilde seyircinin kendisinin cevaplamasına da izin vermemesi dolayısıyla önünde şapka çıkarılacak cinsten bir iş olmayı başarıyor. 69. Altın Küre Ödülleri’nde yabancı dilde en iyi film kategorisinde yarışan filmin Oscar şansı da bir hayli yüksek. Filmin sırlarla dolu ve hayran bırakan içeriğine daha fazla girmeden, mümkünse tek başınıza sinema salonunun yolunu tutun çünkü karşınızda bir başyapıt duruyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

2015 Oscar Adayları: Peki Şimdi Nereye?

Oscar Ödülleri bir kez daha sahiplerini buldu. Dört oyunculuk kategorisinde ve yönetmen...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir