Olası Oscar Sürprizleri

Bu sürprizleri her sene görüyoruz, değil mi? Bu sene de elbette en az bir tanesiyle karşı karşıya kalacağız. Aklımı kurcalayan birkaçını aşağıda sıraladım. Açıkçası gerçekleşmesini istediklerim (senaryo, özgün müzik) ve istemediklerim (diğerleri) var. Bakalım tutan olacak mı?
Özgün Senaryo – A Separation
Tahminimin The Artist’ten yana olduğunu söylemiştim. Favori ise Midnight in Paris olarak gösteriliyor ama yine de ben Akademi’ye güvenemiyorum. Eğer yeterli sayıda kişi A Separation’ı izlemişse gözleri kapalı oy verecektir. Güzel bir sürpriz olur, kimse de üzülmez.
Yabancı Dilde En İyi Film – In Darkness (Polonya)
Bu sonuç çıkarsa inanın hiç şaşırmayacağım çünkü bu kategoride sadece filmleri izleyen üyeler oy verebiliyor. Gelen reaksiyonlar da In Darkness’ın daha da beğenildiği yönünde. Yönetmeninin Agnieszka Holland olması da oy toplaması için bir sebep. 
En İyi Kostüm Tasarımı – The Artist ve Hugo dışındaki herhangi bir aday
Belki de tahmin yürütmenin en zor olduğu kategori bu. The Artist’ten yana oy kullanmamın sebebi filmin pek çok kategoride favori olmasından başka bir şey değil. Orta çağ dönemlerine daha bir bayılan bir Akademi pek ala Anonymous ya da Jane Eyre diyebilir. Kostüm Tasarımcıları Birliği gibi W.E. derlerse de şaşırmayacağım.
En İyi Görüntü Yönetimi – The Artist veya Hugo
Sezon başından beri bu kategoride favori The Tree of Life idi. Emmanuel Lubezki’nin Akademi tarafından daha önce onurlandırılmaması ihtimalleri daha da güçlendiriyordu. Ama Roger Deakins gibi bir ismi, açık ara favori olmasına rağmen, geçtiğimiz sene 9. kez onurlandırmayan üyeler bu sene aynı şeyi Lubezki’ye de yapabilir. Öte yandan The Tree of Life’ı ödüllendirmenin tek yolu da bu kategoriden geçiyor. Yine de The Artist veya Hugo aşkına tutulan üyelerden korkmak lazım.
En İyi Özgün Müzik/En İyi Ses Kurgusu – War Horse
The Artist’in açık ara favori olduğu bir diğer kategori. Ama ortada çok uzun zamandır Oscar kucaklamamış ve geçtiğimiz gün 5 ayrı IFMCA ödülü kazanmış John Williams duruyor. Üstelik meslek topluluklarına inat pek çok kategoride aday gösterdikleri War Horse’u bir şekilde onurlandırmak isteyebilirler: Gerek John Williams faktörü ile, gerekse savaş filmlerindeki ses kurgusu iddiası üzerine. Kim bilir, belki de yaş ortalaması 62 olan bir Akademi John Williams gibi bir ismi tekrar sahnede görmek ister ya da savaş filmleri aşkından vazgeçmeyerek ses kurgusu ödülünü bu filme verir.
Diğer yazıları Burak Hazine

The Wind Rises Fragmanı

Yönetmen: Hayao Miyazaki Seslendirenler: Hideaki Anno, Mirai Shida, Jun Kunimura Vizyon tarihi: belli değil Fragman...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir