Death of a Superhero (2011) Süper Kahramanın Ölümü

2009 yılında İstanbul Film Festivali’nde “A Film with Me in It (Bu Filmde Ben Varım)” isimli yapım ile Altın Lale ödülüne layık görülen Ian Fitzgibbon’ın canlı aksiyon ve animasyon türlerini daha önce görülmemiş bir üslupla harmanladığı Death of a Superhero, 31. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale için yarışan filmlerden biri. Basın gösterimine katıldığım film 90 dakikalık bir hastalık, masumiyet ve aşk öyküsü.

15 yaşındaki Donald, yaklaşık bir sene önce tanısı konan kanserle yaşamaya alışmış bir gençtir. Onu kendisi yapan özelliği olan çizim yeteneği ile kendine süper kahramanlar ve kötü karakterlerle dolu bir dünya yaratan Donald, hastalığından ötürü aynı zamanda ailesiyle problemler yaşamaktadır. Kısa ömrü boyunca hiçbir kızla ilişki yaşamamış bu isyankar çocuğa arkadaşları bir sürpriz hazırlamaya kalkışır fakat Donald, gerçek aşkını çoktan bulmuştur.

Kanser ve aşk. İçinde bu iki anahtar kelime geçen onlarca film sayılabilir. Üstüne bir de hastalığını kabullenmiş bir karakter eklersek sinema tarihinde bunun bir benzerini bulmak için öyle çok gerilere gitmemize gerek kalmıyor. Gus Van Sant’ın geçtiğimiz sene gösterime giren filmi Restless, bir yandan izleyiciyi duygusal anlamda tatmin ederken diğer yandan bu acıklı öyküsüne sevimli şeyler katma çabasındaydı. Bu bağlamda Death of a Superhero’nun Restless’tan aşağı kalan bir yanı yok diyebilirim. Ama bu filmi benzerlerinden farklı kılan şey mizahı bakış açısının yanında başkarakterin bizzat “hobisi” oluyor. Onun hayalgücüne güvenerek, ara sıra çıktığımız küçük yolculuklarda Donald’ın gerek rüyalarına, gerek görsel halüsinasyonlarına, gerekse zihnine uzanıyoruz. Bu yolculuklar en az filmin isminin de fazlasıyla verdiği ipucu kadar ürkütücü olabiliyor. Donald’ın korkularına ve bir yandan da içten içe arzularına tanık olduğumuz çizgi roman kıvamındaki bu bölümler, elbette ki karakterin ruh halinin seyirciye yansıtılmasının bir yolu. Gerçek hayatta yaşadığı neredeyse her olayı bu hayal ürünü hikayesine aktaran (daha doğrusu istemeden de olsa zihninin aktarmasına izin veren) Donald, en sonunda yarattığı süper kahramana zaferi tattırıyor; kendisi de derin ve son bir nefes alarak.

Film bu canlı aksiyon ile animasyonu iç içe katma işinde seyirciye farklı bir deneyim yaşatıyor. Bazı sahnelerde Donnie Darko’yu andıran bu halüsinasyonlarda gerçek anlamda korkutucu ama bir o kadar da çekici karakterler seyirciyi bekliyor. Animasyon karakterlerin yanında gerçek karakterler de işini iyi yapıyor diyebiliriz. Her ne kadar son filmlerinde kendisini “canlı canlı” göremesek de Andy Serkis, Death of a Superhero’nun en can alıcı performansını sergiliyor. Zaten kilit karakteri canlandıran oyuncu, ustalığını bir kez daha gösteriyor. Ailesi ile arası açılan, sorunlarından kaçan, hatta intihara dahi teşebbüs etmiş kanser hastası bir çocuğun zihnindekileri okuyabilen karakter olan Dr. Adrian King, aslında seyirciye bir diğer klişeyi sunuyor. Yine de bahsettiğim gibi, kilit karakter olduğu için eleştirilecek pek bir yanı yok Dr. Adrian King’in ama yine de senaristlerin daha özgün karakter yaratımlarına imza atmasını böyle filmlere alışkın olan herkes istiyordur diye tahmin ediyorum.

Her şeye rağmen ortaya çıkış fikrinden tutun, yer yer güldüren ve yer yer de hüzünlendiren bir öyküye sahip olan senaryosuyla Death of a Superhero, elle tutulur bir film olmuş. Yönetmenin şansı iki sene önce olduğu gibi yaver gider mi bilemem (ki yarışma filmlerinden izlediklerimi göz önünde bulundurursam şansın yaver gitmeyeceğini söyleyebilirim) fakat çağdaş sinemaya uygun bir örnekle karşı karşıya olduğumuz kesin. Yazıyı da filmin en çok beğendiğim repliği ile bitireyim o halde. Başkarakter Donald, şu iddiasıyla oldukça doğru bir noktaya parmak basıyor:

“Yaşam zührevi bir hastalıktır. Seks yaparak çoğalır ve en sonunda kişiyi öldürür.”

Diğer yazıları Burak Hazine

2013’ün En İyilerinden Kabul Edilen Stray Dogs

Yönetmen: Tsai Ming-liang Oyuncular: Shiang-chyi Chen, Kang-sheng Lee, Yi Cheng Lee Vizyon...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir