Oslo, August 31st (2011) Oslo, 31 Ağustos

2006 tarihli ilk uzun metraj filmi Reprise ise İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’ye uzanan Norveçli genç yönetmen Joachim Trier, iki kıtayı bağlayan şehirde yeniden yarışıyor. Oslo, August 31st’te madde bağımlısı olan ve tedavi gören Anders’e odaklanan yönetmen, filmi Pierre Drieu La Rochelle’in romanından uyarlamış. İş görüşmesine gitmek için şehre inen Anders’in arkadaşlarıyla buluştuğu, başıboş gezdiği ve gün sonuna doğru dayanamayıp kendisine yasak olan alkolü tükettiğini izlerken bir yandan da geçmişin gölgesinden kurtulma mücadelesine tanık oluyoruz.

Filmin başında intihar girişiminde bulunan ama başaramayan Anders (Anders Danielsen Lie), tedavi gördüğü kliniğin zoruyla bir dergide editör yardımcısı olmak için iş başvurusuna gidiyor. Aynı gün buluştuğu arkadaşlarıyla bir yandan geçmişi yad ederken diğer yandan artık evlenip çoluk çocuğa karışmış bu kişilerin hayatlarının aslında ne kadar mutsuz olduğunu anlıyor. Kendi hayatı da boş bir çöp tenekesini andıran Anders’in umutları ise aşk, her şeye yeniden başladığı bir hayat ve geleceği görme umudundan başka bir şey değil.

Filmin en çok sevdiğim kısmı, restoranda oturan Anders’in algıda seçicilik oyunu oynadığı bölüm oldu. Karakterin kulağını farklı masalarda oturanlara tek tek kabartan ve insanların sorunlarını dinlemesi oldukça zekice düşünülmüş bir sekanstı bence. Gerçek hayatta doktor olan ve aktörlüğü nadiren yapan Anders Danielsen Lie’nin performansını da beğendiğimi söylemeliyim.

Film, her ne kadar bir insanın yaşamının belli bir bölümüne varoluşçu bir sorgulama yapsa da daha çok Oslo’yu anlatıyor. Festival konuğu olan film oyuncularından Ingrid Olava, yönetmen Trier’in filmde Oslo’yu çok güzel yansıttığını söylüyor. Oslo ve Anders karakterinin bir portresini izlediğimiz filmin oyuncularının hiçbirinin asıl mesleğinin oyunculuk olmadığını da ekleyen Olava, kendisinin de doğup büyüdüğü Oslo’nun barları, kulüpleri ve evleriyle ustaca betimlendiğini düşünüyor.

Temelinde depresif bir film olan ve belli bir konuyu irdelemekten kaçınan Oslo, August 31st festivalde yönetmenine ikinci Altın Lale’sini getirir mi bilinmez ama filmin bana hitap ettiğini söyleyemem. Belki de bunun tek sebebi festivalin beni oldukça yormuş olması ve söz konusu filmin o günkü son seansıma denk düşmesidir. Bir gün sakin kafayla tekrar izlememde fayda var, siz de öyle yapmalısınız.

Diğer yazıları Burak Hazine

Michael Haneke’nin En İyileri

Efsanevi yönetmenlerin kariyerlerini şekillendiren, onlara ilham veren ve her şeyden öte, sıradan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir