Eurovision Şarkı Yarışması 2012

Bu yarışmayı seviyorum. Özellikle ABD ve İngiliz müziği dışında pek bir şey duymadığımızdan ötürü bu yarışmada yer alan müzikleri, özellikle Balkan ezgileri olmak üzere Avrupa ve Avrupa dışında olup da EBU’ya üye olan ülkelerin yerel müziklerini dinlemek bana zevk veriyor. Siyasettir, Avrupa’da kimse bu yarışmayı takmıyordur, şarkı değiş şov yarışmasıdır gibi şeyleri geçiyorum. Aşağıda bu sene yarışacak isimlerden ve şarkılarından oluşan favorilerim, beğendiklerim, beğenmediklerim, neden yarıştığını anlamadıklarımı içeren listeler mevcut. Hadi bakalım.

En İyi 20
1. Nina Zilli – L’Amore E’ Femmina (Out of Love) – İTALYA
Umuyorum ki bu hanım kızımız şarkısını tamamen İtalyanca seslendirir. Ben o şekilde dinledim, dinlemeye devam ediyorum ve sevdim, sevmeye devam ediyorum. Geçen sene ateşlenen Avrupa’daki İtalyan sevdası umarım bu sene daha da ateşlenir ve Nina bu yarışmadan zaferle ayrılır. 

2. Izabo – Time – İSRAİL
Başlarda açık ara favorim iken Nina’ya yenildi bir süre sonra. Ama hala severek dinliyorum bu marjinal şarkıyı. Finale kalır mı bilmiyorum ama kendini uzun süre dinleteceğine şüphem yok.

3. Soluna Samay – Should’ve Known Better – DANİMARKA
Danimarka bir kez daha hiçbir şeyi kafaya takmadan iyi şarkı gönderiyor yarışmaya. Ne zaman kazanacaklarını merak ediyorum.

4. Roman Lob – Standing Still – ALMANYA
Almanya bu işi çözdü. Lena’nın iki sene üst üste güzel şarkılarını dinledikten sonra bu şarkı Almanya’nın yükselen başarısını devam ettirecektir diye düşünüyorum.

5. Engelbert Humperdinck – Love Will Set You Free – BİRLEŞİK KRALLIK
Geçen sene Running Scared gibi bir yarı-ballad bu yarışmayı kazandıysa bu sene Engelbert Amca’nın kazanmaması için hiçbir sebep yok.

6. Anggun – Echo (You and I) – FRANSA
Fransa ne yapsa yaranamıyor Avrupa halkına. Senelerdir çok farklı tarzlarda, çok iyi isimleri ve şarkıları yarışmaya gönderse de hep kötü sonuçlar aldı. Bu şarkı da farklı ve güzel. Anggun’un güzel sesi bile yeter.

7. Pastora Soler – Quedate Conmigo (Stay With Me) – İSPANYA
İspanya da Fransa gibi güzel ve farklı tarzlarda şarkılar gönderip de istediğini elde edemeyenlerden. Üstelik her seferinde son sıralarda yer alıyor. Bu seneki şarkısı ise fazla iyi; hakkı yenmeyecek kadar güzel ve iddialı. Beş büyükler bu sene zaten çok iyi.

8. Zeljko Joksimovic – Nije Ljubav Stvar – SIRBİSTAN
Her ne kadar Coldplay’in Paradise’ından kopya olsa da hoş bir eser diye düşünüyorum. Elbette bir Lane Moje, Lejla ya da Oro değil; olamaz da.

9. Mandinga – Zaleilah – ROMANYA
Romanya da her seferinde güzel şarkılar gönderen ülkelerden biri. Bu sene gönderdikleri şarkı yaz eğlencelerinde bol bol duyacağımıza emin olduğum bir eser. Lakin bu onu dinlemesi zevkli ve aynı zamanda iyi bir şarkı olmaktan alıkoymuyor. 

10. Buranovskiye Babushki – Party for Everybody – RUSYA
Hayır, dalga geçmiyorum. Bu şarkıyı ve nineleri dinlemeyi gerçekten eğlenceli buluyorum. Şarkının yeni düzenlemesi de oldukça güzel. Bakalım kaçıncı olacaklar?

11. Pasha Parfeny – Lautar – MOLDOVA
Yine Balkanlar, yine eğlenceli bir şarkı. 

12. Eva Boto – Verjamem – SLOVENYA

13. Sinplus – Unbreakable – İSVİÇRE
İsviçre’nin kaderidir finale kalamamak. Bakalım bu sene kaderin bu zincirini kırabilecekler mi?

14. Sabina Babayeva – When the Music Dies – AZERBAYCAN
Azerbaycan da her daim iddialı şarkılar gönderen ülkelerden. Ama nedense bu sene o kadar da özen göstermediler gibi. Muhtemelen yarışmayı düzenleyen ülke oldukları içindir. Seneye görün siz bunları.

15. Maya Sar – Korake Ti Znam – BOSNA HERSEK
Herhalde Eurovision’da yarışan en çok sevdiğim ülkedir Bosna Hersek. Her zaman kendini dinleten şarkılar göndermeyi bir şekilde başarıyorlar. Umarım en kısa zamanda bu yarışmayı kazanırlar.

16. Rona Nishliu – Suus – ARNAVUTLUK
Bu yarışmaya fazla olan bir şarkı ve ses belki de. Arnavutluk hep hareketli şarkılar gönderirdi, böyle bir seçim yapmaları oldukça hoş olmuş ama. Fazlasıyla başarılı.

17. Max Jason Mai – Don’t Close Your Eyes – SLOVAKYA

İnsan mısın amca sen? Bu şarkının yerinin ESC olduğuna şüpheliyim ama çok güzel yahu. Umarım finale kalır rahatlıkla. Saçma sapan şarkıların kazandığı bir yarışmada böyle eserler görmek insanı sevindiriyor.18. Greta Salome & Jonsi – Never Forget – İZLANDA

Fantastik bir diyardan sert ezgiler eşliğinde yakılan bir ağıt gibi. Finale rahatlıkla kalacak ama şimdilik dinleme sıramda o kadar da yükseklerde değil. Bu onu kötü bir şarkı mı yapıyor? Hayır, aksine çok güzel şarkı.

19. Anmary – Beautiful Song – LETONYA

Evet, yine şaka yapmıyorum. Şarkının sözleri çok komik olabilir ama bestesi çok güzel, ne yapayım?!20. Gaitana – Be My Guest – UKRAYNA

Canlı performansı çok kötü olsa da düzenlenmiş haliyle çok güzel bir Euro 2012 şarkısına dönüşüverdi bu eser. Bunun hatrına da listeme girdi. Umarım Eurovision’daki performansı ile ulusal finaldeki performansı büyük oranda farklılık gösterir.

En Kötü 5

1. Trackshittaz – Woki Mit Deim Popo – AVUSTURYA
2. Anri Jokhadze – I’m a Joker – GÜRCİSTAN
3. Eleftheria Eleftheriou – Aphrodiziac – YUNANİSTAN
4. Rambo Amadeus – Euro Neuro – KARADAĞ
5. Kurt Calleja – This Is The Night – MALTA

En Vasat 5

1. Can Bonomo – Love Me Back – TÜRKİYE
2. Ivi Adamou – La La Love – KIBRIS
3. Tooji – Stay – NORVEÇ
4. Jedward – Waterline – İRLANDA
5. Loreen – Euphoria – İSVEÇ

Umuyorum ki bahisler ve saçma OGAE kararları bir kez daha batar ve İsveç bu yarışmayı kazanamaz. Göz var, izan var, kulak var, ses var. Öyle.

Diğer yazıları Burak Hazine

Alice in Wonderland (2010) Alis Harikalar Diyarında

Lewis Carroll’ın yüz yılı aşkın bir süre önce kaleme aldığı ve artık...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir