Des vents cantraires (2011) Sert Rüzgarlar

Sinema geçmişi yönetmen koltuğundan ziyade kamera karşısında oyunculuk yapmaktan ibaret diyebileceğimiz Jalil Lespert’in ikinci uzun metraj filmi olan Des vents contraires, bu hafta vizyona giren Fransız filmlerinden biri. Karısı tarafından terk edildikten sonra çocuklarıyla birlikte doğup büyüdüğü sahil kasabasına yerleşmeye karar veren bir erkeğin ayakta durma hikayesini anlatan filmin başrolünde Benoît Magimel var. Ünlü Fransız oyuncu Audrey Tautou ise terk eden kadın olarak kısa bir süre ekranda Magimel’e eşlik ediyor. Esen sert rüzgarların aşkı yerle bir etmeye yetmeyeceğinin sinemasal anlatımı olan Des vents contraires’de ölüm sonrasındaki matem havasına farklı bir bakış mevcut.

Ünlü bir yazar olan Paul (Benoît Magimel) ve eşi, hekim olan Sarah’nın (Audrey Tautou) tartışmasıyla açılan filmin hikayesi, bir gün sonra evi terk eden Sarah’nın ardında bıraktığı birbirinden sevimli çocukları Clement (Hugo Fernandes) ve Manon (Cassiopee Mayance) ile baş etmeye çalışan Paul’a odaklanıyor. Bir yıl boyunca karısından haber alamadıktan sonra hem ruh sağlığı için hem de çocuklarını yetiştirme konusunda daha kolay olacağını düşündüğünden doğduğu kasabaya yerleşen Paul, orada abisinin işlettiği sürücü kursunda direksiyon eğitmenliği yapmaya başlar. Bu sırada tanıştığı insanların her biri onun hayatını farklı şekillerde etkileyecektir.

Pek de akıcı olmayan fakat kendini bir şekilde izlettirmeyi başaran senaryosuyla bende sempati uyandıran film, Olivier Adam’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış. Kalabalık diyebileceğimiz bir ekip tarafından senaryolaştırılan filmin ekrana yansıdığı kadarıyla bu yönünün tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Başta konusunu okuduğunuzda çocuklarıyla başa çıkmaya çalışan bir babanın hikayesini izleyeceğinizi sansanız da olayın çok daha farklı, daha doğrusu çok daha özgün şekilde işlendiğini anlıyorsunuz. Sorun çıkarma yetilerini adeta kaybetmiş zeki iki çocuğa babalık yapan bir erkeğin dürtülerine, duygularına ve olaylara bakış açılarına değinirken bir yandan da çocuklarına karşı barındırdığı sorumlulukların farkındalığından ödün vermeyen bir adamı işliyor bu film.

Filmdeki üç çocuk oyuncuyu canlandıran Hugo Fernandes, Cassiopee Mayance ve Azzedine Bouabba özellikle dikkat çekici performanslarıyla göz dolduruyor. Yetişkin oyuncuların çok daha ötesinde bir sempati uyandıran bu çocuklara eşlik eden diğer kalabalık kadro ise göze batan bir eksiklik olmaksızın işinin hakkını veriyor.

Des vents contraires’in en sonundaysa aslında Paul’un eşinin ortadan kaybolmaktan ziyade korkunç bir cinayete kurban gittiğini öğreniyoruz. Filmin tek duygusal sahnesi ise bundan ibaret. Fransız filmi dendiği zaman akla gelen, realiteden uzak ve mantık yerine duyguların ağır bastığı hikayelerden çok uzak olan Des vents contraires, olaya daha gerçekçi ve rasyonel yaklaşarak kendini beğendirmeyi başarıyor. Sinema salonlarına birden fazla kez yolunuz düşerse asla kaçırmamanız gereken, her yönüyle ayarında ve izleyeni tabuları yıkmışçasına etkileyen bir Fransız sineması örneği var karşınızda.

Diğer yazıları Burak Hazine

Ben Affleck’in Yeni Filmi 2015 Noel’inde

Bu sene en iyi film Oscar’ını kazanan Argo’nun Oscar’a aday dahi olamayan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir