Piranha 3DD (2012)

2010 yılında vizyonda korku komedi türünün beğenilen örneklerinden Piranha’nın devam filmi Piranha 3DD geçtiğimiz hafta ülkemizde vizyona girdi. Absürtlüğün ve gerilimin dozunun iyi ayarlandığı ilk filmi sevdiğini söyleyebileceğimiz eleştirmenler bu devam filmini sevmese de ben izlerken bir yandan yapımcıların kafalarındaki şeylerin ne olduğunu çözmeye çalıştım, bir yandan da gülmekten karnıma ağrılar girdi.

Filmin yönetmen koltuğunda bu sefer Alenxandre Aja yerine John Gulager var. Bu da başlı başına ilkine kıyasla daha kötü bir film izleyeceğinizin habercisi oluyor zaten. Nerede The Hills Have Eyes ve High Tension’ın yönetmeni, nerede diğer adam? Her neyse. Film, ilk filmin yarattığı facianın belgesel kıvamında verilen bir özeti ile başlıyor. Bildiğimiz belgesel seslendiren kadın sesiyle birlikte izlediğimiz bu prolog kısmında vahşet görüntüleriyle birlikte seyirci bir güzel geriliyor. Victoria Gölü’ndeki bu dehşet öyküsünün ardından gecenin bir vakti gölde bir şeyler arayan iki köylü adamı izliyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere bu köylüleri piranalar hapur hupur yiyor; biz daha da geriliyoruz. Ve ondan sonra asıl hikaye başlıyor.

Bu sefer bir gölde değil de oldukça büyük bir su parkındayız. Genç ve seks için yanıp tutuşan gençlerin çalıştığı bu parkı, o gençlerden biri olan Maddy’nin (Danielle Panabaker) üvey babası Chet (David Koechner) idare ediyor. Yasadışı yollarla bu su parkını açacak olan Chet, çok büyük bir katliama sebep olacağından o an için habersiz.

Nasıl derler, sex sells. Seks gerçekten satıyor olmalı ki bu filmi yapan insanlar hepi topu yetmiş dakikadan oluşan kanlı şölenin beşte dördünde çıplak kadın izlememizi istemişler. Zaten filmdeki su parkının bir özelliği de yetişkinlere özel bir bölümünün olması. O bölümde çırılçıplak yüzebiliyor insanlar; eh, bize de onları izlemek düşüyor –mecburen.

Akılları bir karış havada olan gençlerimiz seks yapmak uğruna birer birer öle dursun, asıl kızımız Maddy ve ona sırılsıklam aşık Barry (Matt Bush) ve Maddy’nin eski sevgilisi Travis (Paul James Jordan) etrafta piranaların dolaştığını öğrenip ilk filmden de aşina olduğumuz çılgın bilim insanı Bay Goodman’ın (Christopher Lloyd) yanında buluyorlar kendilerini. Orada öğreniyorlar ki bu katil balıklar, su tahliye sistemlerini kullanarak su parkının havuzlarına sızabilirler. Aman sabahlar olmasın. İnsanlar yine seks yapmaya başlıyor. Bu sefer o kadar saçma bir sevişme sahnesi izliyoruz ki filmin komedi kısmının başladığını anlıyoruz. Ölen arkadaşı için ağlayarak yas tutan bakire kızımız, yanındaki seksi erkekten kendisiyle birlikte olmasını istiyor çünkü bakire olarak ölmek istemiyormuş. Bunlar sevişirken bir de bakıyoruz ki kızın vajinasından içeri bir tane pirana kaçmış zamanında. Tahmininiz doğru. Seksi çocuğun çükü koptu!

Filmde komik olmak bir yana iticilikten nasibini almış karakterlerden biri de kendini canlandıran David Hasselhoff. Su parkının açılışı için özel konuk olarak olaya dahil olan Hasselhoff’a geçmişin hatrına beslediğiniz sempati bu filmle birlikte yok olabilir, benden söylemesi.

Piranha 3DD’de en çok güldüğüm şeylerden biri de Barry, Maddy’ye aşkını itiraf ettiğinde kızın verdiği “ama ben seni eşcinsel sanıyordum” yanıtı oldu. Senaryoyu kaleme alanların filmde dalga geçecek güzel bir nokta yakalamış olması hoştu açıkçası.

Her şey bir yana Piranha 3DD, komik olmasına rağmen o kadar kötü ki sinema salonlarında gösterilmeden önce Kanal D’de yayınlanabilirmiş (horozmayk’a selamlar). Üçüncü boyut kandırmacasına inanmayın, bu filmi izlemeniz için gerçekten hiçbir sebep yok. İlla sinemanın yolunu tutmak istiyorsanız da Cafe de Flore, La fée ve Des vents contraires gibi güzel filmler mevcut.

Diğer yazıları Burak Hazine

Melancholia (2011) Melankoli

Dancer in the Dark, Dogville ve Antichrist gibi filmleri ile ün salan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir