The Inbetweeners Movie (2011) Skor Sıfır

American Pie (Amerikan Pastası – 1999) ile başlayıp Hollywood’un umutsuz birkaç denemesiyle devam eden gençlik komedisi akımından İngilizler de nasibini aldı. Hollywood, American Pie’ın dokuzuncu filmiyle insanları kendini izlettirmeye çalışmaya devam ededursun, 2008’de başlayan İngiliz gençlik komedi dizisi The Inbetweeners’ın filmi olarak salonlarımızı şenlendiren The Inbetweeners Movie, biraz geç de olsa sonunda ülkemizde vizyon şansı buldu. Anlık komedinin alasını yaşatan film, liseyi henüz bitirmiş dört umutsuz ergenin Girit Adası’na yaptıkları tatili anlatıyor.

Will (Simon Bird), çevresindeki herkese göre normal olmayan ve tam bir inek profili çizen itici bir çocuktur. Jay (James Buckley), hayatın anlamının ve büyümenin yolunun seksten geçtiğine inanan ve eli pantolonun içinden çıkmayan bir ergendir. Neil (Blake Harrison), salak gibi gözüküp davransa da ne olduğu asla anlaşılmayan garip bir çocukken Simon (Joe Thomas) sevgilisi Carli tarafından terk edilmesine rağmen ona hala sırılsıklam aşık bir şapşaldır. En az kendileri kadar garip aileleri olan bu dört genç, liseyi bitirdikten sonra ilk defa ailelerinden ayrı şekilde tatil yapacaklardır. Tatil için Yunanistan’ın Girit Adası’nda Malia isimli bir yeri seçen dört ergenimizin planlarına göre bu tatil seks, içki, eğlence, seks, deniz ve seksten ibaret olacaktır. Sizce olur mu? Olmaz.

Dizinin yönetmeni Ben Palmer ve senaristleri Iain Morris ve Damon Beesley’nin tekrar işe koyulduğu The Inbetweeners Movie, İngiliz mizahını Hollywood’un saçma sapan gençlik komedi denemelerine karşı kullanıyor ve bunun altından fazlasıyla kalkmayı başarıyor. Anlık güldürüleri ve zekice yazılmış diyaloglarıyla izleyene eğlenceli dakikalar geçirme sözü veren filmde karakterlerin saçmalıklarına bir zaman sonra alışıyor ve onlar gibi düşünüp hissetmeye başlıyorsunuz. Planladıkları gibi gitmeyen tatilleri daha en başından olumsuzluklarla çevrilmişken birden bire kendilerine benzer dört kızla tanışan bu ergen arkadaşların, filmin sonunda söz konusu kızlarla nasıl bir ilişkiye gireceğini zaten tahmin ediyorsunuzdur.

American Pie’a kıyasla daha az cinsellik ve dışkı kültürü (çok bilimsel oldu bu) barındırmasına rağmen izleyeni daha çok güldürmeyi başaran The Inbetweeners Movie, Hollywood’a ders verircesine gençlik komedilerinin nasıl yapılması gerektiğini gösteriyor. Her iki örnekte de karakterler absürt fakat The Inbetweeners Movie’deki ergenlerimiz daha bizden ve daha içten. Ya da en basitinden kadraja girdiklerinde seksilikten ölmüyorlar diyeyim. Zaten filmin başlarında bu ergenlerin bir dans sahnesi var ki gülmekten karnınızın ağrıyacağını garanti edebilirim (neredeyse). Erkeklerin yanında kızlar konusunda da daha özgün karakterler yaratılmış. Özellikle şişman Jane karakteri (Lydia Rose Bewley), bu gibi filmlerde seks düşkünü erkeklerin dikkatini de çekebilir mottosuyla kaleme alınmış gibi. Şişman olduğu kadar zeki ve ağzı laf yapan, kendisiyle barışık bu karakter erkekler tarafından aşağılandığında oturup hüngür hüngür ağlamıyor en azından –ki Hollywood’un şişman kızlara yaptığı şey bundan öteye geçemedi hiçbir zaman. Yakışıklı, seksi ama itici öteki erkek tiplemesi ise bu tür filmlerin olmazsa olmazlarından. The Inbetweeners Movie’de bu rolü üstlenen isim Theo James.

Film dışarıdan bakıldığında amaçsız ve izlemeye değmeyecek şekilde gözükse de İngilizlerin neler yapabileceğini bilen herkesin “acaba…” şüphesiyle izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım. Zira ekip size eğlenceli ve özgün, İngiliz aksanı dolu bir doksan dakika vaat ediyor. Türk sinema salonlarında ne kadar süre gösterilir bilmiyorum ama işini bilenler bu filmi sevecektir, benden söylemesi.

Diğer yazıları Burak Hazine

The Drop Fragmanı

Yönetmen: Denis Lehane Oyuncular: Tom Hardy, Noomi Rapace, James Gandolfini Vizyon Tarihi:...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir