Winter’s Bone (2010) Gerçeğin Parçaları

İlkini 2004 yılında çektiği 2 uzun metraj filminden ikincisi Winter’s Bone ile büyük başarı yakalayan yönetmen Debra Granik, ismini daha önce pek duymadığımız bir sinemacı. Vera Farmiga’nın başrolünde oynadığı Down To The Bone sonrasında uzunca bir süre ara veren Granik, iki sene önce fakir ama gururlu bir kızın kaçak babasını arama hikayesini anlatan Winter’s Bone ile parladı. En iyi film dahil toplamda 4 kategoride (diğerleri en iyi uyarlama senaryo, en iyi kadın oyuncu – Jennifer Lawrence, en iyi yardımcı erkek oyuncu – John Hawkes) Oscar’a aday olan yapım, Sundance Film Festivali’nin o sene sinema seyircisine kazandırdığı en büyük armağandı hiç şüphesiz.

Malum kıza fakir ama gururlu dediğime bakmayın. Genç aktris Jennifer Lawrence’ın hayat verdiği Ree, zorluklar karşısında ayakta durmayı bilen ve yapması gerekenin peşinden sonuna kadar giden bir karakter. İlk başta kulağa basit ve önceden defalarca işlenmiş bir rol gibi gelse de Lawrence’ın performansını izledikten sonra kafanızdaki klasik “fakir kız” ikonunun değişmesi neredeyse kesin gözüyle bakabiliriz. Genç yaşına rağmen olağanüstü bir performansla karşımıza çıkan Lawrence’ı ağzım açık izlediğimi belirtmem gerekir. O sene Oscar ödülünü kucaklayan Natalie Portman ve ödülün bir diğer favori ismi Annette Bening gibi oyuncuların performansları karşısında Jennifer Lawrence’ın başarısının “senenin en iyisi” olduğunu da düşünmekteyim. Geleceğin en parlak kadın oyuncularından birinin doğuşuna tanık olduk, fena mı?

Güzelliği dillere destan Lawrence’a filmde bir başka başarılı performansla John Hawkes eşlik ediyor. Rolünü hakkıyla yerine getiren Hawkes’un 51 yaşında olduğuna inanamamakla birlikte kendisini Lost’taki Lennon karakteri ve American Gangster’deki Fredie Spearman rolü ile hatırlayabileceğinizin de altını çizelim.

Örneklerinin aksine başarılı bir senaryoya sahip olan yapım, temponun ağır ilerlediği ve diyalogların monoton devam ettiği filmlere karşı antipati duyanlara ne yazık ki önermeyeceğim bir seçenek. Başka şartlarda çekilmesi takdirde maksimum yarım saat tutabilecek olay örgüsü, Granik’in elinden 100 dakikada izleniyor. Fakat ağır drama ve başarılı performans sevenler için kaçırılmayacak bir fırsat Winter’s Bone.

Diğer yazıları Burak Hazine

Paris’ten Pera’ya Sinema ve Rum Sinemacılar

Beyoğlu’nda sinema ve Rum sinemacılar YKY Sanat Dizisi’nin 200. kitabı Sinemanın Pera’ya...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir