Un été brûlant (A Burning Hot Summer – 2011) Yakıcı Bir Yaz

Bad romance kavramına tam oturan ve mayıs ayında vizyonlarımızı ziyaret eden Fransız draması Un été brûlant (A Burning Hot Summer), uzatmalı yönetmen Philippe Garrel’in son eseri. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, hatta filmin kadın başrol oyuncusu Monica Belluci’nin çıplak sahneleri yüzünden festival seyircisini huzursuz eden (sinemanın odakta olduğu bir etkinlikte bazı kişilerin bundan rahatsız olması da ayrı bir tartışma konusu olmalıdır) film, öyle görünüyor ki ne sinemaseverleri ne de eleştirmenleri mutlu edemedi. 90 dakika boyunca bir çiftin ilişkisinin yıkımı, diğer bir çiftin ilişkisinin küçük pürüzler dışındaki yapımını izlediğimiz ve bir kesim tarafından “sanat filmi” olarak nitelendirilmesine rağmen neye hizmet ettiğini anlamadığım bir yapım oldu kendisi.

Ressam Frederic (Louis Garrel) ve oyuncu karısı Angele (Monica Belluci), evlerini ziyaret eden arkadaşları ve aynı zamanda sevgili çift Elisabeth (Celine Sallette) ve Paul’un (Jerome Robart) hayatlarına akmasıyla birlikte sorunlar yaşamaya başlar. Angele, kendisini fahişelerle aldattığını bildiği Frederic’i, arkadaşı Roland (Vladislav Galard) ile aldatır çünkü artık aşkı sönmüştür. Bu sırada Elisabeth ve Paul arasında da kıskançlık krizleri ve olgunluk dışı davranışlar gelişir. Filmin sonlarına doğru misafir çiftin arası düzelip üstüne bir de çocuk yapsalar da Frederic hiçbir zaman mutlu olamaz. İntihar girişimine kadar ilerleyen gelişmeler, bir dizi olayları tetiklese de nedense ben filmden pek bir anlam çıkaramadım. Filmin ağır temposunun seyirciyi sıktığı bir gerçek. Monica Belluci için film izleyen kesimi dahi memnun edemeyecek bir havada seyrediyor bu yapım. Roma ve Paris gibi Avrupa’nın birbirinden güzel iki şehrinde geçmesine rağmen yönetmen, bu şehirlerin dokusu ve atmosferi ile hiç ilgilenmiyor. Belki de bu yüzden hikaye boş kalmaya mahkum oluyor. Olaylardan ve mekanlardan ziyade insan ilişkileri üzerinde durma eğilimi gösteren Garrel, bunu başarsa da nasıl ki her malzemesi tam olan bir yemeğe tuz atmadığınız sürece tadını alamazsınız, Un été brûlant’da da tadı almanızı engelleyen bir şeyler mevcut. Üç kişinin kaleme aldığı senaryoda mı sıkıntı var yoksa Garrel’in filme hakim olamayışından mıdır bilinmez ama o “tuz” eksik olduğu sürece bu filmin bir kaygısı olduğunu da iddia etmek oldukça güç.

İnsan ilişkileri üzerine kurulu, takip etmesi zor bir filmde bakılacak önemli şeylerden biri de elbette oyunculuklar. Fransız sinemasının yeni gözdelerinden Louis Garrel filmde diğer oyunculara göre daha ön planda olan bir iş sunmuş. Monica Belluci ise onun yanında oldukça pasif kalmış. Hatta o kadar pasif ki filmi izlerken yönetmenin kendisini bu filmde oynaması için tehdit ettiğini bile düşünmedim değil. O kadar isteksiz, o kadar özensiz bir performans sergiliyor eski-seksi-oyuncu. Dörtlü kadrosunun diğer çiftini canlandıran Celine Sallette ve Jerome Robart’a baktığımızda ise Robart’ın filme daha çok şey kattığını söyleyebilirim. İşin içine Vladislav Galard da girince zaten erkek egemen bir oyunculuk sergisi ile karşı karşıya olduğumuzu anlayabilirsiniz çünkü dediğim gibi kadın oyuncular konusunda pek memnun kalmadım bu filmden.

Paris ve Roma’nın atmosferlerini yansıtmaktan yana olmadığı için dış mekan çekimlerinde de sınıfta kalan Un été brûlant, bir Fransız filminden beklendiği üzere hayranlık uyandıracak görüntüler vaat edemiyor seyircisine. Aynı şekilde müziklerin de ön planda tutulmadığı filmde dişinizi sıkmak uğruna ayrılıp barışan, çocuk yapan, ayrılıp barışamayan çiftleri ve aşkın klişe yönlerini izleyebilirsiniz. Sezonun mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden biri olmadığı aşikar, Belluci hayranlarını dahi tatmin edemeyecek bir film. Yine de sinefiller ve Fransız sineması sevenler için dikkate değer olduğuna inanıyorum.

Diğer yazıları Burak Hazine

Kung Fu Panda 2 (2011)

İlk filmi oldukça ses getirdikten ve beğenildikten sonra, aradan iki yıl geçmesine...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir