Un monstre à Paris (A Monster in Paris – 2011) Paris’te Çılgın Macera

Hollywood’un paraya doymayan animasyon yapım şirketlerinin yerinde saymaya devam eden film örneklerine karşın Avrupa’da bu işler daha çekici ve özgün halde yapılmaya devam ediyor. Mayıs ayında vizyonlarımızı üç boyutlu versiyonu ile şenlendiren Un monstre à Paris (A Monster in Paris), El Dorado Yolu ve Köpekbalığı Hikayesi’nden tanıdığımız Bibo Bergeron’un son filmi. Başta müzikleri ve görüntüyü ekrana yansıtma açıları ile dikkat çeken filmin konusunun verdiği sempati, bir takım klişeleri de barındırmasının önünü kapatmasa da senenin en güçlü ve sıcak animasyon filmlerinden biri olduğu gerçeğini doğuruyor.

Sene 1910. Paris’te küçük bir sinema salonu işleten Emile, salonunda bilet satmakla görevli olan Maud’a aşıktır fakat bir türlü kendisine açılamamaktadır. Bu konuda yardım için danıştığı arkadaşı Raoul ise (hikayenin çılgın ve duygusal karakteri) çocukluğundan beri hoşlandığı fakat arasının bir türlü iyi olmadığı şarkıcı Lucille için yanıp tutuşmaktadır. Bir gün Emile ve Raoul, Raoul’un bir işi için bir bilim adamının botanik bahçesine giderler. Oradaki formülleri ve iksirleri birbirlerine karıştıran sakar ikili, küçük bir pireyi iki metrelik devasa bir yaratığa dönüştürmeyi başarırlar. Kısa sürede tüm Paris’e yayılan bu canavar hikayesi, belediye başkanı için kendini kanıtlaması açısından bir fırsat oluşturacaktır. İksirlerden dolayı harikulade bir sese sahip olan pire Francoeur, Lucille ile tesadüfi bir şekilde karşılaşır fakat düşmanlar onların peşindedir. Aksiyonun bol olduğu bir maceraya çıkacak olan kahramanlarımızı bekleyen şey müzik ve aşktan başka bir şey değildir.

Babasına adadığı filmi Un monstre à Paris’nin hem senaryosunu yazan hem de yönetmen koltuğuna oturan Bibo Bergeron, bugüne kadar yaptığı üç film arasında hiç şüphesiz en güzelini seyircisine sunuyor. Paris’in egzotik ve romantik havasını filmine sonuna kadar katan yönetmen, gerek özgün ve ilgi çekici hikayesiyle gerekse seslendirmeler için yaptığı seçimler ve filminde öne çıkardığı müziklerle izleyiciye tek solukta bitecek bir animasyon film yapmış. Her ne kadar yaratılan karakterlere baktığımızda bir takım klişeler görsek de (asıl kıza aşık kötü adam, yine asıl kıza aşık şapşal erkek, özgüven yoksunu bir erkek, kız kardeşi için en iyisini düşündüğünü sanan itici abla gibi) senaryo konusunda Bergeron’un neredeyse tam puan alabileceğini söylemek mümkün. Pek çok animasyon filmde olduğu gibi gerçekliği pek mümkün olmayan olaylar dönse de işin içine olağanüstülükten ziyade fantastik bir hava katmayı da başarıyor yönetmenimiz.

Bir animasyon film olmasından mütevellit görüntüleri itibariyle zaten doyumsuz bir seçki sunmasını beklediğimiz film tam da kendinden umulanı yerine getiriyor. Özellikle profesörün botanik bahçesinde ve Eyfel Kulesi’nin tepesinde geçen; fakat en önemlisi Lucille ve Francoeur’nun birlikte sahnede şarkı söylediği kısımlarda renkler sizi bir düşteymişsiniz gibi içine çekiyor.

Filmin seslendirme kadrosu oldukça önemli isimleri barındırıyor. Lucille karakterini Fransız şarkıcı ve oyuncu Vanessa Paradis seslendirirken dev pire Francoeur için şarkıları söyleyen kişi ise ünlü Fransız şarkıcı Mathieu Chedid. Raoul karakterine sesini veren isim pek çok filmdeki yan rollerinden tanıdığımız Gad Elmaleh iken belediye başkanını usta oyuncu François Cluzet seslendiriyor.

Her şeyden öte şarkıları ve müzikleri ile kendine hayran bırakan ve bir an önce soundtrack albümünü edinme isteği uyandıran Un monstre à Paris’nin en ünlü ve sevilen şarkısını aşağıdan dinleyebilirsiniz. Eğer Akademi’nin aklı biraz olsun çalışıyorsa bu film hem en iyi animasyon, hem en iyi özgün şarkı (La Seine), hem de en iyi özgün müzik kategorilerinde Oscar’a aday gösterilir. Gerçekten büyülü bir film, içine çeken bir senaryo ve Paris’in çizme sokaklarında geçen hareketli bir macera. İyi seyirler!

Diğer yazıları Burak Hazine

Yüksek Hasılat Getiren Düşük Bütçeli Filmler

Tüm dünyada box office listelerini kasıp kavuran filmlerin hepsi yüzlerce milyon Dolar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir