You Instead (2011) Bu Gece Benimsin

Yakın zamanda kült klasikler arasında yerini alacağından şüphe duymadığım You Instead, işlerini başarılı bulduğum İngiliz yönetmen David Mackenzie’nin filmografisinde kendine hayli farklı bir yer edinen, müzik tutkunlarının hoşuna gideceğini düşündüğüm bir romantik komedi örneği. Alexander Trocchi’ın çok bilinen romanı Young Adam’ı Ewan McGregor ve Tilda Swinton’ın performanslarıyla beyazperdeye uyarlayan Mackenzie, bu sezon aynı zamanda Eva Green ve Ewan McGregor’ın başrollerinde oynadığı Perfect Sense ile karşımıza çıkmıştı.

You Instead’de filmin atmosferi için Edinburgh’da yıllardır düzenlenmekte olan indie müzik festivali T in the Park’ı seçen yönetmen, iki farklı grubun vokalistlerinin aşk öyküsünü anlatıyor. Festivalde sahne almak için grup arkadaşıyla alana gelen Adam, bir elektropop grubunun kazanova solistidir. Morello ise gittikçe ünlenen postpunk grubunun vokalistliğini yapmaktadır. Festival alanında çılgın bir adam tarafından elleri birbirine kelepçelenen ikili, adamın ortadan kaybolmasıyla birlikte deliye döner. Sahneye çıkma derdini bir kenara bırakmak zorunda kaldıktan sonra bulacakları anahtar elbette kelepçeninki değil, gönüllerinin anahtarı olacaktır.

Daha ilk beş dakikasında filmin sonunun ne şekilde olacağının sinyallerini veren yönetmen, romantizm kokan bir aşk öyküsünü anlatmasına anlatıyor fakat bu öykü, daha çok filmin yan öykülerinden biri gibi duruyor. İki ana karakterin birbirine tamamen zıt sevgililerinden kurtulmaları, zamanla birbirlerine karşı olan hislerinin değişmesi ve her şeyin toz pembe bir hal alması; kelepçeden kurtulduktan sonra aralarının bir şekilde açılması ve barışma hikayeleri filmin omurgasını oluştursa da yalnızca üstüne oturulabilecek bir dayanaktan öteye gidemiyor. Mackenzie’nin yapmak istediği şey daha çok müziğin ruhuyla sinemanın sihrini harmanlayıp ileride hatırlanası bir eser ortaya koymak. Bir hayli kısa olan süresi (77 dakika) boyunca zaten seyirciye görsel şeylerden ziyade tam bir müzik ziyafeti sunuyor yönetmen –ki istese de görsel bir şey sunamaz zira her daim yağmur yağan ve çamurlarıyla ünlü bir müzik festivalinden bahsediyoruz.

Filmin başrollerinde bu sene Attack the Block’ta karşımıza çıkan Luke Treadaway ve Harry Potter serisinin rengarenk saçlarıyla bilinen Tonks karakterine hayat veren Natalia Tena’nın rol alıyor.

Her ne kadar müzik dolu bir yapım olarak uyuşturucu etkisi yapan şeyler dinlememize sebep olsa da teknik anlamda amatörlükten yana seçim yapmış Mackenzie. Karakterlerin diyaloglarının müziğin arkasında gizlenmesi belki de yönetmenin asıl amacına hizmet etmekte fakat kendi kaygıları kadar sinema izleyicisinin kaygılarını da göz önünde bulundurmalı diye düşünmekteyim. Öte yandan belgesel havası verircesine hareketli el kamerasını tercih edilmiş ve bu durum filmi, indie kültürüyle daha içli dışlı bir hale getirerek seyir zevkini arttırmaya hizmet etmiş.

Müziği ruhun gıdası olmaktan çıkarıp sinemanın gıdası yapmaya çalışan bir film You Instead. Indie ruhunu taşıyan herkese şiddetle önermekle birlikte ana akım sinema seyircisini tatmin etmekte zorlanacağını düşünmekteyim. Yine de göreceklerinizi bir kenara bırakıp duyacaklarınıza şans verirseniz pişman olmazsınız.

Diğer yazıları Burak Hazine

2012’nin En Kötü 33 Film Afişi

2012’nin en iyi 33 film afişini seçtiğimiz özel dosyamızı daha önce yayınlamıştık...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir