Amour (2012) Aşk

Bundan üç sene önce Das weiße Band – Eine deutsche Kinderfeschichte ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kucaklayan, dünya sinemasının yaşayan en büyük yönetmenlerinden kabul edilen Michael Haneke’yi efsaneleştirerek bu sene ona tekrar aynı ödülü getiren Amour, yönetmenin tarzından ödün vermediği, üstelik kariyerinin zirvesindeki ivmesini arttırdığı bir film.

Emekli müzik öğretmenleri Georges (Jean Louis Trintignant) ve Anne (Emmanuelle Riva), yaşlılıklarının ve birlikte olmanın tadını çıkarmaktadırlar. Bir gün kahvaltı masasında otururlarken Anne’in tuhaf şekilde davranmasıyla başlayan olaylar, yaşlı kadının sağ tarafının tamamen felçli olmasıyla sonuçlanır. Hayatının aşkına bakmayı kendine görev edinen Georges’un, hastalığın getirdiği depresiflikle başa çıkamayan ve günden güne durumu kötüleşen Anne’e karşı olan tutumunu izlediğimiz Amour, yaşamın en büyük gizemlerinden biri olan aşkın daha önce beyazperdede nadiren işlenmiş bir versiyonunu seyirciye sunuyor.

Haneke’nin her zamanki gerçekçi ve çarpıcı anlatımıyla başlayıp sonlanan ve seyircisine muhteşem bir yüz dakika yaşattığı bu son filmi, adından yola çıkılarak bir aşk filmi olmaktan çok daha öte bir noktada yer alıyor. Bugüne kadar yaşamın zorlu kısımlarını beyazperdeye aktarmayı başaran usta yönetmenin, olağanüstü bir sevgi deneyimini çarpıcı bir drama dönüştürerek ele alan filmini izlerken daha önce deneyimlediğiniz acımasız eserlere olan bakış açınız da değişiyor. Sinematografik anlamda her saniyesinde bir Haneke filmi olduğunu hissettiriyor ve durağanlığı, çoğu zaman da gündelik seyirciyi çeken bir yanı olmamasına karşın kendini izlettirmeyi kusursuzca başarıyor. Ana karakterlerin performansları ise hiç şüphe yok ki içinde bulunduğumuz sinema sezonunun en kayda değer oyunculuklarına tanık olmamızı kanıtlıyor.

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) tarafından senenin en iyi filmi seçilen Amour, yürek burkan öyküsü ve gerçekçiliği ile zihinlerden çok uzun süre çıkmayacağı aşikar bir başyapıt. Senenin en iyisi olduğunu düşünenler bu kadar fazla olduğu sürece filmekimi’nin en iyisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.  

 

Puan: 10/10

Diğer yazıları Burak Hazine

Tinker Tailor Soldier Spy (2011) Köstebek

Bundan üç sene önce yaptığı Let the Right One In ile yedinci...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir