Compliance (2012) İtaat

2007 tarihli komedi filmi Great World of Sound ile iyi bir çıkış yakalayan yönetmen Craig Zobel’in ikinci uzun metraj denemesi olan Compliance, öyle görünüyor ki seyircisini ikiye bölmüş filmler kervanına 2012 yılından adını yazdıranlar arasında başı çekecek. Tamamen gerçek bir olaydan sinemaya uyarlandığı iddia edilen film ilk gösterimini dünyanın en büyük bağımsız film festivali olan Sundance’te yapmış ve seyircinin ilgisini “bir şekilde” çekmeyi başarmıştı.

Bir fast food şirketinin Ohio’daki şubesinin müdürlüğünü yapan Sandra (Ann Dowd), polis olduğunu iddia eden bir adamın onu telefonla aramasıyla birlikte restoranında bir hırsızlık vakası yaşandığını öğrenir. Telefondaki adama göre bu hırsızlığı yapan kişi kasiyer Becky’dir (Dreama Walker). Sandra telefondaki polise hiç şüphe duymadan inanır ve onun verdiği tüm emirleri birebir yerine getirmeyi kendine vatandaşlık borcu sayar. Bu durumun masumiyetten çıkıp tam bir sapkınlığa ve sapıklığa dönüşeceğinden de tamamen habersizdir.

Amerika’da her yıl on binlerce kişinin başına gelen benzer telefon şakalarından herhangi birinin sinemaya aktarılması, aslında seyirciye birbirinden farklı duygulanımlara ve düşünce akışlarına kaynaklık ediyor. Başlarda böylesi gerçekliği sorgulanabilir bir durumun göz göre göre devam etmesi, söz konusu halkın ne kadar aptal olabileceğini düşündürüyor fakat film ilerledikçe durumun ne kadar korkunç bir çizgide ilerlediğini fark ediyorsunuz. İlk fikre göre aslında görüntü salatası olarak değerlendirilebilecek olan Compliance, öte yandan gerilim dolu dakikaların her salisesinin seyirciye ne kadar ustaca yedirildiğini anladıkça yavaşça iyi bir film olma yolunda ilerliyor. Zaten seyirci kitlesini ikiye bölen yapılanma da tam bu noktada başlıyor. Filme bakış açısı birbirinden farklı insanların, filmi nasıl algıladığı ve yönetmenin kaygısı konusundaki farkındalıkları onların böylesi arada kalmış bir filmi yorumlamalarını da ister istemez etkiliyor. Açıkçası şahsi fikrim sorulacak olursa Craig Zobel’in çok iyi bir yönetmenlik işi ortaya çıkardığını belirtmem gerekir. Zira kendisinin festivalde kamera görüntüsünden ziyade gerçeklik deneyimi yaşatan bir iki isimden biri olduğunu düşünüyorum.

Filmin geçtiği diyarlardaki insanları düşününce oyuncuların da aslında çok iyi işler çıkardığını söylemek hata olmaz. Bu performanslar ve senaryosu dışında öne çıkan pek bir özelliği olmayan (zaten Zobel’in öyle bir kaygısı olmadığını filmi izlediğinizde anlayacaksınızdır) Compliance, oturduğunuz yerde sizi rahatsız edecek gerçekçiliği ile kendinizi tabiri caizse Arjantin dizilerine müdahale eden yaşlı kadınlar gibi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Diğer yazıları Burak Hazine

Tinker Tailor Soldier Spy (2011) Köstebek

Bundan üç sene önce yaptığı Let the Right One In ile yedinci...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir