Looper (2012) Tetikçiler

Brick ve The Brothers Bloom’dan sonra sinemada üçüncü uzun metraj deneyimini yaşayan Rian Johnson’ın bilim kurgu türüne yaptığı hatırı uzun yıllar sayılacak katkısı Looper, festivalin hemen ardından ülkemizde kendine vizyon şansı bulan filmlerden oldu. Yıldız kadrosu, aksiyonu bol senaryosu ve çekici öyküsüyle çoktan senenin en iyi filmlerinden biri olarak lanse edilen film, günümüzden çok sonra, 2077 yılında geçiyor.

Zamanda yolculuk keşfedilmiştir fakat devlet, insanların bunu kullanmasına izin vermemektedir. Bir takım yasa dışı örgütler tarafından kullanılan zaman makineleri, bu örgütlerin ortadan kaldırmak istediği kişilerin geçmişe yollanarak “tetikçiler” tarafından öldürülmesi için kullanılmaktadır. Bu tetikçiler arasında en genci olan Joe (Joseph Gordon-Levitt) ise işinde uzman biridir. Hiç beklemediği şekilde bir sonraki kurbanının gelecekteki hali olduğunu gören tetikçi, hedefini (Bruce Willis) öldüremez. Bu işin altından acilen kalkması gereken Joe, hem geleceğini değiştirmeye çalışan yaşlı haliyle başa çıkacak hem de şimdiki zamanda hayatta kalmaya çalışacaktır.


Bilim kurgu türünün göz alıcı efektlerden ve ses tekniklerinden uzak bir şekilde de ne kadar ustalıkla işlenebildiğinin kanıtı olarak gördüğüm Looper, iki saatlik süresi boyunca seyircisine soluksuz bir macera sunuyor. Zeka ürünü senaryosu ve muhteşem kurgusu ile sinemanın hem eğlendirici hem de sanatsal tatmin ediciliğini yaşatan filmi yönetmenimiz Johnson, bizzat Joseph Gordon-Levitt’i düşünerek yazmış. Ünlü oyuncunun Bruce Willis ile olmayan benzerliğinin üstesinden gelinmeye çalışılsa da bu konuda başarılı olunduğunu söylemek hata olur. Öte yandan filmde Bruce Willis’in varlığı başta bir önyargı beslemenize sebep olmasın, zira Willis’in kariyeri boyunca rol aldığı en kaliteli yapımlardan birinin Looper olduğu su götürmez bir gerçek. Bu iki erkek oyuncuya eşlik eden güzelimiz Emily Blunt ise, Joe karakterinin gelecekte başına gelenlerden ötürü intikam almak istediği baş kötünün geçmişteki annesi olarak filmde karşımıza çıkıyor.


The Matrix ve Inception gibi yüksek bütçeli ve seyircinin beğenisini kazanmış filmlerden sonra bünyelerde benzer bir etki yaratan Looper, festival ruhu deyince akla gelen tuhaf temalardan çok ötede bir yerde dursa da iyi ki izlemişim fikri yaratan başarılı bir yapım. Bilim kurgunun günümüzdeki en kaliteli örneklerinden olduğunu bir kez daha belirtmekteyse fayda var.


Puan: 8/10
Diğer yazıları Burak Hazine

En İyi İlk Filmler: 25 Yönetmen, 25 İlk Film

İlk filmler taze yönetmenlerin sırtına çok büyük yük bindirir; tabiri caizse onları...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir