The Pirates! Band of Misfits (2012) Korsanlar

Wallace & Gromit serisinin yaratıcılarından, Chicken Run ile adını daha da duyurmuş Aardman Stüdyoları’nın son eseri The Pirates! Band of Misfits, ekibin önceki işlerinde olduğu gibi özgünlüklerini ve güncel esprilerini ön plana çıkardıkları dahiyane bir animasyon. Stop motion tekniği ile çekilen ve pek çok ayrıntı içermesi sebebiyle hem göz hem de beyin yoran bu filmin seslendirme kadrosunda Hugh Grant, Martin Freeman, Salma Hayek ve Imelda Staunton gibi ünlü isimler yer alıyor.
Korsanlık becerileri tartışılır olan Korsan Kaptan ve tayfasının yeni bir hedefi vardır: Birbirinden güçlü korsanları alt ederek Yılın Korsanı ödülünü kucaklamak. Bunun için soygun işlerine girişen ekip, bir takım başarısızlığın ardından Charles Darwin’in gemisinde bulur kendini. Darwin, Kaptan’ın papağanının aslında bir dodo kuşu olduğunu ve nesli tükenmiş bu hayvanın kendisine sınırsız servet getirebileceği vaadiyle onu kandırır. Korsanlardan nefret eden Kraliçe Victoria’nın ayaklarına gitmek zorunda kalan ekibimiz bir yandan arkadaşlıklarını gözden geçirecek ve asıl değerlere sahip çıkmayı öğrenecek, diğer yandan da beklenmedik düşmanlarla baş etmek zorunda kalacaktır.
Konusu bu şekilde özetlenebilecek olsa da içeriği itibariyle herhangi bir filmden çok daha fazlasını sunan The Pirates, başından sonuna bir güldürü mekanizması işletiyor. Klişelerin dışına taşmış karakterleri ve her parçasında ayrı bir detay bulunan yapım tasarımıyla kendine hayran bırakan film Charles Darwin ve Kraliçe Victoria ile olabildiğince dalga geçerek de yapımcı ekibin mizah anlayışlarının sınır tanımaz olduğunu bir kez daha gösteriyor. Senaryosu beklenmedik sürprizlerle ilerleyen filmde (öyle ki The Elephant Man’i bile görüyoruz, daha ne olsun!) kullanılan müzikler de bu animasyonun sizde özel bir yer edinmesi için bir başka sebep olabilir. Giriş ve kapanış jeneriklerindeki ince detaylarla (özellikle harita üzerindeki deniz canavarı sembolü meselesi benim çok hoşuma gitti) süslenmiş esprilerin ardı ardına sıralandığı The Pirates! Band of Misfits, hiç şüphe yok ki son yıllarda animasyon namına yapılmış en özgün ve güzel işlerden biri. 31. İstanbul Uluslararası Film Festivali kapsamında da gösterilen bu filmi seyretmenizi gani gani öneririm.
Puan: 7/10
Diğer yazıları Burak Hazine

Cannes’da Karanlık Bir Peri Masalı: “The Tale of Tales”

Matteo Garrone, Cannes’da yarışıp ödül kazanmaya alışkın bir İtalyan sinemacı. Bugüne kadar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir