Ruby Sparks (2012)

İlk yönetmenlik deneyimlerini Little Miss Sunshine ile gerçekleştirip küresel bir başarı yakalayan iki Valerie Faris ve Jonathan Dayton, en az onun kadar sevimli ve içten bir film yapma hayaliyle yola çıkar ve oyunculuğuyla bildiğimiz Zoe Kazan’ın ilk senaryo deneyimini beyazperdeye aktarmayı seçerler. Ortaya Küçük Gün Işığım kadar iyi bir iş çıkar mı? Ne yazık ki bu sorunun cevabını olumlu şekilde veremiyorum. Gönül isterdi ki ikilinin yükselen bir çıtası olsun fakat beklentileri yüksek tuttuklarından mıdır bilinmez, Ruby Sparks kendisinden umulanı veren bir film olamıyor.

Yazdığı ilk romanla çok genç yaşta ünlenen Calvin (Paul Dano), yeni bir kitap yazmak için ilham aramaktadır. Kızlarla arası pek iyi değildir ve psikolojik yardım da almaktadır (evet, gerçekten tam bir ezik). Rüyasında gördüğü bir kız tasvirini kitabına aktarmak ister ve bu işe başlar. Fakat ters giden bazı şeyler vardır. Bir gün uyandığında romanında yarattığı karakter Ruby’yi (Zoe Kazan) kanlı canlı halde karşısında bulur. Aylardır birlikteymişçesine davranan Ruby, aslında Calvin’in daktilosunun kontrolündedir fakat Ruby’nin karakterini değiştirmekte çekimser davranmayan yazarımız sonunda mutluluğundan ödün vermek zorunda kalır.

Aslında ilk duyduğumda bana oldukça sempatik gelen, filmekimi 2012’de gösterileceğini öğrendiğimde ise biletini hemen aldığım bir filmdi Ruby Sparks. Fakat birtakım sebeplerden ötürü filme gidememiş, daha sonra izlemek üzere filmin ismini zihnimin bir köşesine not etmiştim. Belirttiğim gibi büyük beklentilerle izlemeye başladığım film, öncelikle (100 dakika kadar olmasına rağmen) bana gereğinden fazla uzatılmış geldi. Film ilerledikçe gözüm farklı bir şeyler, zihnim ise hem beni eğlendirecek hem de şaşırtacak özgün noktalar aradı fakat baştan sona kadar karakterler bağlamında bahsettiğim mevzuda yüzüm gülmedi (hatta öyle ki filmde beni kendine hayran bırakan tek şey Calvin’in annesinin evinin tasarımıydı). Karakterlerin yaratımında bir takım eksiklikler olduğu hissedilse de konusu itibariyle çekici bir film Ruby Sparks. Öte yandan sonlara doğru dramatize hale geleceğini çok önceden kestirebiliyorsunuz. Üstelik bu dramatizasyonun dozunun da bir komedi filmi için doğru biçimde ayarlandığı konusunda şüphelerim var. Yine de Zoe Kazan’ın ilk senaryo deneyimi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu detayların bir kısmını görmezden gelebilme lüksünü kendimize tanıyabilir ve düşünceden uzak, yalın bir biçimde filmin zevkini çıkarmayı deneyebiliriz (ben yapamadım, o ayrı).

Diğer yazıları Burak Hazine

The Raid 2: Berandal Fragman

Yönetmen: Gareth Evans Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Raiden Integra Vizyon Tarihi: Belirsiz
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir