A Better Life (2011)

Bir yönetmen düşünün; önce döneminin en çok tutan ve ardından sayısız diyebileceğimiz devam filmi çekilen American Pie’ı yapsın, ardından senaryosunu da yazdığı About A Boy ile Oscar’a aday gösterilsin, sonrasında The Golden Compass gibi başarısız bir uyarlamaya imza atsın, başarısızlığını Twilight’ın olmayan efsanesinin bir filmi –New Moon ile sürdürsün. Sonra çıkıp cesareti olmayan fakat oğlunun daha iyi bir yaşam sürmesi uğruna göçebe bir Meksikalı babanın öyküsünü sinemaya aktarsın: Duyguları fazlasıyla sömüren bir film olan A Better Life ile.

Steven Soderbergh’in Che ikilemesinde hayat verdiği Fidel Castro karakteri ile tanıdığımız Demian Bichir ve beyazperdedeki ilk deneyimiyle karşımıza çıkan Jose Julian’ın başrollerini paylaştığı A Better Life, Chris Weitz gibi bir isimden hiç de beklemediğim bir film oldu. Filmografisinde kayda değer tek bir film bulduğum (ki kendisi de About A Boy olur) böylesi bir yapımcı yönetmenden böylesi duygu yüklü bir çaresizlik öyküsü izleyebileceğimi hiç sanmıyordum. Bahçıvanlık yapan Carlos’un (Demian Bichir) kız kardeşinden aldığı borç para ile aldığı kamyoneti çaldırması üzerine oğlu Luis (Jose Julian) ile birlikte kamyoneti geri almak üzere çıktığı ve sonunda sınır dışı edildiği bir hikayeyi anlatan A Better Life, bana çok uzun zamandır –hatta muhtemelen La vita e bella’dan beri- çekici gelmeyen baba oğul öykülerinin 2011 versiyonu. Filmin daha ilk dakikalarında Carlos’un yüzündeki o çaresizliğe tanık oluyoruz ve bununla birlikte hissettiğimiz yük, bir buçuk saatlik süre boyunca bizimle kalmaya devam ediyor. Sene içinde dikkatimi çekmeyen film, Demian Bichir’in Amerikan Oyuncular Birliği Ödülleri’ne aday olması ile izlenecek filmler listeme girmişti. Bichir’e bunun sonrasında bir Oscar adaylığı da getirdikten sonra sonunda izleme fırsatı bulduğum A Better Life, kadınların domine ettiği The Help’ten sonra sezonun erkekleri odağına alan sömürü makinesiymiş meğer.

R&B ve hip hop’tan arta kalan anlarda ünlü besteci Alexandre Desplat’nın bestelerini duyarak biraz olsun kulaklarımıza dinlenme payı veriyoruz. Desplat’nın hangi ara kendine vakit ayırdığını da çözebilmiş değilim zira izlediğim her üç filmden birinin müziklerini kendisi yapıyor (Gülüşmeler). Los Angeles’ın arka sokaklarında geçen hikayesi gereği kirli ve karanlık işlere de şöyle bir değinen A Better Life’ta, mekandakilerin aksine Carlos karakterinin en ufak şiddet dürtüsünün bulunmaması ise hem Bichir’in çekiciliğini arttırıyor hem de karakterini güçlendiriyor. Oğluyla hapishanede yaptığı konuşma sırasında filmdeki performansı zirve yapan Bichir kadar Julian’ın performansının ne kadar iyi olduğuna değinmekte de fayda var. Bir ilk deneyim olmasına rağmen zaman zaman Bichir’i dahi gölgede bırakan performansı ile genç oyuncu, yıldızını çoktan parlattı ve oyunculuk geleceğine göz kırptı. Babasına hükmettiği zamanlarda, iradesine hakim olduğu anlarda ve en sonunda dayanamayıp göz yaşlarını boşalttığı vakit boyundan büyük işler yaptığına tanık olduk Jose Julian’ın. Demek istediğim o ki Bichir Oscar adaylığını ne kadar hak ettiyse Julian da o kadar hak etmiştir. Ama kendisinin çok daha zorlu yollardan geçmesi gerek. Kendisinin eli kolu bağlı olduğu halde dürüstlükten vazgeçmeyen ve içinde sadece insan sevgisi barındıran bir babayı oynaması gerek belki de.

Chris Weitz’ın artık uzun sayılabilecek kariyerindeki olumlu bir çıkış olan A Better Life, ismiyle filmin içeriği hakkında seyirciye ipucu veren bir film. Baba sevgisini ve bu sevginin gücünü masumiyetle anlatması bakımından pek çok benzerinden ayrılan yapım duygusal dramları seven bünyeler için oldukça ideal bir seçim olabilir. Demian Bichir belki Oscar heykelciğine kavuşmayacak ama şu oyuncuların, kendisinin bu performansını görmezden gelmeyerek benim gibi farkında olmayanlara da sunmasına bir hayli sevindim. Evet, kendisi belki o heykelciğe kavuşamayacak ama filmi izleyen herkesten tam not alacağını bilmek/bilmem yetiyor; eminim kendisi de bu başarısının farkındadır.

Diğer yazıları Burak Hazine

Noah Fragmanı

Yönetmen: Darren Aronofsky Oyuncular: Russell Crowe, Emma Watson, Jennifer Connelly Vizyon Tarihi:...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir