Bernie (2011)

Before Sunrise ve Before Sunset filmleriyle pek çok kişinin aşina olduğu Richard Linklater, The School of Rock’ta beraber çalıştığı Jack Black ile suç komedisi Bernie’de tekrar bir araya geliyor. Tamamen gerçek olaylardan esinlenerek, bir nevi belgesel kıvamında çekilen film Bernie isimli bir cenaze görevlisinin zengin ve dul kadın Marjorie ile birlikte olduktan sonra onu öldürmesini ve ardından dokuz ay boyunca çevirdiği dümenleri anlatıyor.

Filmi ana hatları itibariyle komedi ya da dram çerçevelerinden birine sokmak mümkün değil. Başlarda seyirciyi gülümseten, hatta güldüren (trafik kazasında ölen çocuğun çekim esnasında gülmesi ve Jack Black’in repliğin arasına “don’t laugh” diye girmesi gibi spontane sahneler) şeyleri izliyoruz fakat zamanla dram da diyemeyeceğimiz, işin daha absürt trajedi boyutlarına ulaştığını görüyoruz. Bernie karakterinin gerçek anlamda sinir bozucu bir Polyanna tiplemesi oluşu herkesin hoşuna gitmeyebileceği gibi onun tam anlamıyla zıttı olan Marjorie için de sempati beslediğimi söylemem yalan olur. Filmin bu iki önemli karakterine hayat veren Jack Black ve Oscar ödüllü Shirley MacLaine’e bakacak olursak iyi birer performans sergilediklerini belirtmemiz mümkün. Öte yandan Bernie’de karşımıza çıkan bir diğer ağır top olan Matthew McConaughy’nin samimi durmayan performansını eleştirmenlerin aksine beğenmediğimi söylemek zorundayım. Komedi ağırlıklı filmlerde rastladığımız kendinden emin, ciddi ve komik olmayan karakterlere karşı her zaman bir antipati beslediğim doğrudur ve ne yazık ki McConaughy de tam olarak böyle bir karaktere hayat veriyor. Oyuncunun yetenekli bir aktör olduğunu bilsek de Bernie’de umduğum işe imza attığını söyleyemem.

Belgesel kıvamında olduğunu belirttiğim filmde kasaba sakinlerinin Bernie karakteri üzerine yaptığı yorumlarla bir buçuk saat geçiriyoruz. Asıl olaya odaklı ve gerçek hikayeden yalnızca aktarılması gerekenin verildiği bir senaryo karşımıza çıkıyor. Komedi ve dram oranı da adabıyla ayarlandığı için filmde en çok hoşuma giden ögenin senaryo olduğunu söylesem yanlış olmaz.

Filmin bitiminde de gerçek Bernie ve Marjorie karakterlerinin fotoğrafları ile Jack Black’in Bernie hapishanede Bernie ile yaptığı görüşmenin kısa bir bölümünü de izleme fırsatı yakalıyoruz. Sonuç olarak vasat olmaktan öteye geçmekte zorlanan fakat seyredilmesi durumunda kişiden bir şey alıp götürmeyen bir film olmuş Bernie. Oyuncuların performansları ise Hollywood gibi klişelere alışkın bir kültüre odaklı kişilerce beğenilmesi pek doğal ama daha geniş bir çerçeveye bakanlarca oldukça vasat kabul edilebilir.

Diğer yazıları Burak Hazine

Oscar’ı Kazanmalıydı Dedikleriniz: Bölüm 2

Oscar’ı hak etmeyenleri sizin belirlediğiniz özel dosyanın ikinci bölümünde yönetmenleri, aktörleri ve...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir