The Perks of Being a Wallflower (2012)

Stephen Chbosky’nin kendi yazdığı kitaptan beyazperdeye uyarladığı, üstüne filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği (öğrendiğime göre müziklerde de katkısı varmış) The Perks of Being a Wallflower, hiç şüphesiz sezonun en iyi gençlik filmi. Başrollerinde pek çok filmde karşımıza çıkan Logan Lerman, pek sevgili Hermoine’miz Emma Watson ve geçtiğimiz sene We Need to Talk About Kevin ile herkesi kendine hayran bırakan Ezra Miller’ın oynadığı film, çocukluk travması geçirmiş Charlie’nin (Lerman) liseye başladıktan sonra son sınıf öğrencileri olan Sam (Watson) ve Patrick (Miller) ile arkadaş olması sonrasında yaşadıklarını anlatıyor.

Bir buçuk saatten biraz uzun süresi boyunca izleyenin kendi gençlik yıllarından bir şeyleri elbet bulacağına inandığım bir film bu. Chbosky’nin kitabını okumuş değilim fakat kendi kitabını senaryolaştırıp film eden birinin en iyiyi yaptığına da hiç şüphem yok zira filmi ne kadar beğendiğimi söylesem azdır. Birbirinden farklı ve renkli (bir o kadar da gri) karakterleri barındıran The Perks, ergenliğinin ilk evrelerini yaşayan ve daha bir kızı bile öpmemiş olmanın verdiği çekingenlikle kendini yeni bir ortama alıştırmaya çalışan bir çocuğun gözünden anlatıyor her şey. İlk aşk ve ilk öpücüğün hayallerini kurarken her şeyin beklenenden farklı bir yönde gitmesi üzerine yeniden şekillenen masum hayatların bir kez daha beyazperdeye yansıması gibi duruyor aslında ilk başta. Hatta filmi bu şekilde tanımlayınca daha önce onlarca kez izlediğimiz bir romantik gençlik dramasının yeniden çevrimi gibi duruyor belki; fakat her şey çok daha farklı. Chbosky bu kitabı ve filmi yaratırken neyden esinlenmiş, açıkçası bilmiyorum ama kendisinin pek çok şeyi derinlemesine ve incelikleriyle kafasında oluşturduğu bir gerçek diyebilirim.

Bir kere The Perks, herkesin mutlu olduğu bir film değil. Belki de türdeşlerinden öncelikle bu yönüyle ayrılıyor. Birkaç genci ve aşk tasvirini aynı esere koyduğunuzda meseleler ne kadar kötüye giderse gitsin en sonda her şeyin harikulade olacağı şeklinde beyni yıkanmış insanlardan biri olarak bu filmin böyle bir garanti verdiğini  söyleyemeyeceğim. Film devam ettikçe karakterlerin başına gelenler (ve geçmişe yönelik öğrendiklerimiz) işi daha umutsuz kılıyor. Öyle ki sevenler kavuşmuş gibi gözükse de aslında ayrıldıkları gerçeği bile seyircide buruk bir sevinç yaşatmakla kalıyor. Yine de yazarımızın film boyunca muazzam bir denge yakalayarak seyircinin duygulanımını ideal düzeylerde tuttuğuna inanıyorum.

Gençlik filmi olduğu için haliyle genç oyuncuların başını ekip, bu sene izlediğim filmler arasında en beğendiğim toplu performanslardan birine imza atıyor. Üstelik bir araya geldiklerinde gösterdikleri bu harikulade iş, tüm oyuncuları tek başlarına ele aldığımızda bozulmayacak kadar da güçlü dikişlerle tutturulmuş. Asıl kahramana hayat veren Logan Lerman’ın bu filmden sonra bir yükselişe geçeceğine inanmak istiyorum fakat asıl parlayan yıldızın Ezra Miller olduğunu belirtmeliyim. We Need to Talk About Kevin’daki sapık genç profilinden tamamen zıt; hayat dolu bir eşcinseli canlandıran genç aktör yılın en iyi performanslarından birini izlettirdi bize kanımca. Kendisinin filmin en iyi ögesi olduğu su götürmez bir gerçek. Kardeşi rolündeki Emma Watson ise artık Hermoine kılıfından tamamen sıyrılmış, geleceğe göz kırpan başarılı bir aktris haline gelmiş. Bu film de onun yükselişinde şimdilik en önemli basamak diyebilirim.

Hakkında sadece duyumlardan edindiğim bilgilerle, öyle çok da yüksek beklentilerim olmadan izlediğim The Perks of Being a Wallflower beni kendine hayran bıraktı. Oyunculuklar ve senaryonun bir filmin can damarı olduğunu bir kez daha görürken genç isimlerin bu işleri büyüklerine ders verircesine başarmış olduklarını görmek ise sinemanın geleceği yönünde hepimizi umutlandırmalı. Amerikan Senaristler Birliği (WGA) tarafından senenin en iyi uyarlama senaryosu kategorisinde beş adaylıktan birini de gün itibariyle kapan filmin müziklerinin de ne kadar çekici olduğunu söyleyerek yazıyı sonlandırıyorum ama tünelde çalan o şarkıyı atlamadan da klavyeyi bırakmayacağımı biliyorum!

 

Diğer yazıları Burak Hazine

Neposlusni (2014) Haylaz

Genç Sırp yönetmen Mina Djukic’in geçtiğimiz ay Sundance’te yarışma bölümünde de gösterilen...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir