War Witch (2012)

Kim Nguyen’in Berlin Film Festivali’nde yarışan, Kanada ve Kongo ortak yapımı Rebelle, ya da diğer adıyla War Witch, Afrika’da geçiyor. Komona isimli 12 yaşındaki bir kızın iç savaş sırasında ailesinden kopup isyancılara katılmasını, onlar arasında aşkı bulmasını ve 14 yaşında hamile kalmasını anlatıyor. Komona’nın henüz doğmamış çocuğuna anlatımıyla izlediğimiz filmin ismi ise batıl inançları bulunan bu toplumun, ölüleri ve düşmanları görme yeteneğine sahip Komona’ya cadı sıfatını layık görmelerinden geliyor.

Kanada adına Oscar yarışına katılan film, üçüncü dünya insanının yaşadığı zorlukları, başlarındaki dertleri seyirciye göstermesine gösteriyor ama bu konuda yeni yahut çekici bir şey sunduğunu söylemek doğru olmaz. Buna rağmen Komona’nın öyküsü çekiciliğini korumayı başarıyor. İşin içine biraz fantezi ve batıllık girince daha özgün bir biçime giren hikayede insan yaşamının olmayan değerini de bir kez daha anlıyoruz. Tüm kötülüklerden kurtulduktan sonra kendi elleriyle öldürmek zorunda kaldığı annesi ve babasının bulunduğu yere giden Komona, onların bedenini bulamayınca annesine ait bir tarak ile babasının gömleğini toprağın altına gömerken film zar zor gelen doruk noktasına erişiyor. Yer yer nükteli anlar da barındıran Rebelle, genel anlamda akmakta zorlanan bir film gibi geldi bana.

Filmin başrol oyuncusu Rachel Mwanza, performansıyla filmin en başarılı yanını oluşturuyor. Berlin Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu dalında Gümüş Ayı’yı kucaklayan Mwanza’nın yanında Büyücü rolünde Serge Kanyinda da ortalamın üstündeki işiyle dikkat çekmeyi başarıyor.

Anarşizmin teröre dönüştüğünde işlerin ne kadar rahatsız edici bir yöne kaydığının bir diğer tasviri Rebelle.  Yönetmen senaryoyu beklediğimden daha sönük tutsa da seyirciye harikulade görüntüler hediye ediyor filminde. Fakat yine de muhtemel Oscar adaylığını, alırsa, yalnızca Akademi’nin Kanada sevdasından ötürü alacaktır diye düşünüyorum. Onun dışında 2012 sinemasının gözde filmleri arasında sayılabileceğini söylemek oldukça iddialı olur.

Diğer yazıları Burak Hazine

Maps to the Stars Fragman

Yönetmen: David Cronenberg Oyuncular: Julianne Moore, Robert Pattinson, Mia Wasikowska Vizyon Tarihi:...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir