Oscar Rehberi 2013: En İyi Film

Önceki yazı: En iyi yönetmen

En İyi Film

En iyi film kategorisi, her bir Akademi üyesinin oylayabildiği ve aday olabildiği tek kategori olma özelliğini taşıyor. Yıllardır yalnızca beş adayın yarıştığı en iyi film kategorisi kurallarında üç sene önce yapılan değişiklikler sonucunda 10 filmin aday gösterilmesi karar alınmıştı. Bu kararda o sene pek çok insanın favorisi olan Wall-E ve The Dark Knight’ın en iyi film kategorisine aday gösterilmemesinin büyük etkisi olduğu kabul ediliyor. Sonraki iki senede ise özellikle The Blind Side gibi niçin aday olduğu anlaşılmayan filmler ilk 10’a girince bu sene Akademi kurallarda bir değişikliğe daha gitti. Yeni kurala göre bu kategoride 5 ila 10 arasında aday olabilirdi. Bir filmin aday olması içinse tüm Akademi üyelerinin (yaklaşık 6000 kişi) en az yüzde 5’inin (yaklaşık 300 kişi) kişisel sıralamasında birinci sırada olması gerekiyor.

Akademi tarihine baktığımızda en iyi film kategorisiyle ilgili pek çok önemli veri görebiliyoruz. Bunlardan ilgi çekici olan birkaçını sizler için sıralamış olalım:

* Lord of the Rings: The Return of the King, herhangi bir oyunculuk kategorisinde aday gösterilmeden 10’un üzerinde Oscar kazanmış tek film.
* 2006 tarihli Martin Scorsese filmi The Departed, yabancı bir filmin tekrar sinemaya uyarlanması özelliğini taşıyan tek Oscar kazananı.
* 1938 yılında ödülü kazanan Grand Illusion, İngilizce dışında bir dilde bu ödüle layık görülen ilk film olma özelliğinde taşıyor.
* Driving Miss Daisy (1989), yönetmen kategorisinde adaylığı olmadan bu ödülü kazanan son yapım.
* Titanic, aynı isim (James Cameron) tarafından yapımcılığı üstlenen, yönetilen, senaryosu yazılan ve kurgulanan tek film.
* Shakespeare in Love (1998), yönetmen ödülünü kazanmaksızın en iyi film dahil en çok Oscar kazanan (7 Oscar) tek film.
* 1934 tarihli It Happened One Night, bu ödülü kazanan ilk komedi filmi olma özelliğini taşıyor.
* En iyi film Oscar’ını kazanan tek korku filmi The Silence of the Lambs olurken The Return of the King ise bu ödülü kucaklayan tek fantastik film.
* Tarihte yalnızca üç yapım en büyük beş ödülü (film, yönetmen, senaryo, aktör, aktris) kucakladı: It Happened One Night (1934), One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) ve The Silence of the Lambs (1991)
* 11 Oscar kazanarak rekoru elinde tutan üç film: Ben Hur, Titanic ve The Return of the King
* Hem Altın Palmiye, hem de Oscar’ı kucaklayan tek film 1955 yapımı Marty.
* The Godfather Part II, bu ödülü kazanan ilk ve tek devam filmi.
* En uzun süreli en iyi film 3 saat 54 dakika ile Gone with the Wind, en kısa süreli en iyi film ise 1 saat 31 dakika ile Marty.

Bu seneki adaylara bakarsak;

Amour
Argo
Beasts of the Southern Wild
Django Unchained
Life of Pi
Lincoln
Les Miserables
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty

Üzerinde pek konuşmaya gerek olmayan en iyi film kategorisinde Oyuncular Birliği (SAG), Yapımcılar Birliği (PGA), Senaristler Birliği (WGA), Yönetmenler Birliği (DGA), Altın Küre, BAFTA ve daha pek çok sayısız ödülü kucaklayan Argo kesin zaferini uzun süre önce ilan etmişti. 12 dalda Oscar adayı Lincoln yarışta Argo’yu zorlayabilecek tek yapım olurken teknik ekipten destek alması muhtemel gözükmeyen Silver Linings Playbook da oyunculuk branş üyelerinden destek göreceğe benziyor. Life of Pi‘ın buna ters şekilde teknik branşlardan oy toplaması muhtemelken Akademi’nin bir şeyleri düzgün düşünüp Amour‘u öne çıkarmasının bayram havası yaratacağına hiç şüphe yok. 2004’ten bu yana ilk kez en iyi yönetmen ve en iyi film kategorilerindeki ödüllerin farklı yapımlara/isimlere gideceğini görmek de tuhaf bir his fakat doğru olanın bu olduğuna inanmak da olabildiğine gerçekçi.

Kazanacak: Argo

Kazanabilir: Lincoln

Kazanmalı: Amour

Aday olmalıydı: The Master & Moonrise Kingdom

Diğer yazıları Burak Hazine

Slumdog Millionaire (2008) Milyoner

İlk büyük çıkışını Trainspotting ile yapan, bu filmin başarısının üstüne The Beach...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir