Oscar Rehberi 2013: Kadın Oyuncu & Yardımcı Kadın Oyuncu

Önceki yazı: Özgün Senaryo & Uyarlama Senaryo

En İyi Kadın Oyuncu

Akademi tarafından 84 yılda verilen toplam 85 en iyi kadın oyuncu Oscar’ı, bugüne kadar 70 farklı isime gitti. İlk senelerde bir oyuncu birden fazla performansla aday gösterilebilirken, 1931 yılından itibaren her bir kadın oyuncunun spesifik bir performansla listede adının yer almasına karar verildi. Ayrıca bir kişinin aynı oyunculuk kategorisinde isminin ikinci kez geçmesi de kural dışı kabul edildi. 1937 yılından itibaren de yalnızca filmde belli bir süre kamera karşısında gözüken, yani başrol diyebileceğimiz, isimlerin aday gösterilebildiği best actress in a leading role ismini aldı. Meryl Streep bugüne kadar bu kategoride 14 kez aday gösterilerek rekoru elinde tutarken ödülü en fazla kazanan isim ise 4 Oscarlı Kathrine Hepburn oldu. Kategorinin bugüne kadarki en yaşlı adayı Emmanuelle Riva (85), en genç adayı ise Quvenzhane Wallis (9). Bu senenin adayları ise şu şekilde:

Naomi Watts, The Impossible
Jessica Chastain, Zero Dark Thirty
Emmanuelle Riva, Amour
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Quvenzhane Wallis, Beasts of the Southern Wild

Burak Hazine’nin yorumu:

Güney Asya’daki tsunami felaketini anlatan The Impossible’daki performansıyla ikinci Oscar adaylığını elde eden Naomi Watts, daha önce 21 Grams ile aday listesine girmiş fakat ödülü rakip sarışın Charlize Theron’a kaptırmıştı. King Kong ve Mulholland Dr. gibi filmlerdeki olağanüstü performanslarıyla Akademi tarafından görmezden gelinen başarılı oyuncu bileğinin hakkıyla kazandığı bu adaylığı ödüle çevirmeyi başaramayacak gibi gözüküyor. Gerçi rakiplerine bakıldığında her birinin Hollywood sektöründe oldukça yeni isimler olduklarını fark ediyoruz. Akademi’nin geçmişi de olan bir isme ödül vermek istemesi çok da nadir karşılaştığımız bir durum değil fakat son yıllarda eskiler kadar yenilerin de ödüle boğulduğunu gördüğümüz de bir gerçek.

Geçtiğimiz sene oynadığı yedi filmle kendine hayran bırakan ve Take Shelter, The Tree of Life’taki derin performanslarıyla görmezden gelinip The Help ile ilk Oscar adaylığını kazanan Jessica Chastain hem güzelliği hem de yeteneğiyle daha on yıllar boyunca sektörü meşgul edecek gibi gözüküyor. Usame Bin Ladin’i öldürme planını hazırlayan zeki kadın rolüne hayat verdiği filmi Zero Dark Thirty ile Altın Küre ve Critics’ Choice ödüllerini kucaklamış olsa da filmin Oscar’lardaki ivme düşüklüğünden ötürü Chastain’in yarışta biraz kan kaybettiğini söylemek yanlış olmaz. Yine de ödülün en iddialı üç isminden biri olduğunu, Akademi’nin geçen seneki hatasını telafi etmek için güzel oyuncuyu ödüllendirme ihtimalinin varlığını da belirtelim.

Fransalardan gelerek Akademi tarihinin en yaşlı oyuncu adayı sıfatını kazanan Emmanuelle Riva, Haneke’nin beş dalda Oscar adayı son harikası Amour’da felç geçiren zaman zaman huysuz tipik Avrupa kadınını canlandırıyor. Yaşına rağmen harikulade bir performans sergileyerek herkesi kendine hayran bırakan ve filmin adeta yıldızı haline gelen Riva, geç de olsa adını Hollywood’da duyurmayı başaran ve geçtiğimiz haftalarda kazandığı BAFTA ödülü sayesinde de Oscar yarışına bir anda dahil olan başarılı bir oyuncu. Ödüllerin dağıtılacağı 24 Şubat günü 86. yaşını kutlayacak olan Riva’nın ödüle en yakın iki isimden biri olduğunu söyleyebiliriz.

İki sene önce oynadığı bağımsız yapım Winter’s Bone ile keşfettiğimiz, o filmin tüm yükünü taşıyarak sezonun en iyi kadın oyuncu performansını sergilediğine inandığım Jennifer Lawrence, genç yaşında ikinci kez Oscar’a aday gösterilme şerefine nail oldu. Akademi’nin pek çok branşından, özellikle de oyunculardan, devasa bir destek alan Silver Linings Playbook Amerika’da geçtiğimiz sezonun en çok beğenilen filmlerinden biri oldu. Her ne kadar filmde bir derinlik ya da uğraşı söz konusu olmasa da yapılan kampanyaların da etkisiyle Lawrence’ın rol arkadaşı Bradley Cooper’ın biraz gölgesinde kalan performansını Oyuncular Birliği ödülünün ardından Altın Küre’ye layık gördüler. Bahisler ve uzmanlara göre altın heykelciğin sahibi Lawrence olacak fakat kariyerinin zirvesine henüz çıkmamış böylesi genç bir ismin ödüllendirilip ödüllendirilmeyeceği hala bir soru işareti diyebiliriz.

Kategorinin son adayı olan 9 yaşındaki Quvenzhane Wallis, 85 yıllık Oscar tarihinin en genç kadın oyuncu adayı olma özelliğini taşıyor. 6 yaşındayken çekmeye başladığı epik film Beasts of the Southern Wild’da boyundan büyük işler başaran çocuk oyuncu, her ne kadar gönüllerin kazananı gibi dursa da onun için aday olmanın bile ödüle denk olduğunu düşünmemiz yanlış olmaz. Zira önünde uzun bir sinema kariyeri olduğu gerçeği, doğru kararlar vermesi durumunda daha pek çok kez Oscar’a aday gösterileceği ve ödülü kucaklayacağını gösteriyor.

Zeynep Kırcalı’nın yorumu:

Kesinlikle tahmin yapmakta en çok zorlandığım kategori bu oldu. Beş adayın beşinin de eşit şekilde Oscar kazanmayı hak ettiği kanısındayım. Bir felaketten ailesini kurtarmaya çalışan Naomi Watts, akıl hastası esas hatun Jennifer Lawrence, hayatını El Kaide’yi çökertmeye ve Usame Bin Ladin’i öldürmeye adayan Jessica Chastain, 86 yaşındaki hasta ve aşık kadın Emmanuelle Riva ve yaşamı kendi kendine keşfeden küçücük bir çocuk Quvenzhane Wallis. Aralarından birini sıyırmak zor olacak olsa da risk alıp Emmanuelle Riva’nın ödülü alacağını söylemek isterdim. Oscar Ödül Töreni gecesi 86 yaşına girecek olan Riva, şimdiye dek en yaşlı aday olma rekoruna sahip ve en genci Quvenzhane Wallis ile de yarışıyor. Oscar tahminlerinde referans alınan ödüllerde yüzü gülen genelde Jennifer Lawrence olmadan önce ödülü kucaklayacak olanın Jessica Chastain olduğunu düşünüyordum. Hala da Chastain’in şansının sıfıra indirgenmesi gerektiğini düşünmüyorum. Fakat kazanacak olanın Jennifer Lawrence olduğuna inanıyorum. Yine de bir yanım en az Lawrence kadar Riva’ya da ihtimal vermiyor değil. Kısacası kim kazanırsa kazansın sonuna kadar hak etmiş olacak ve diğer dördünün kaybetmesine üzüleceğiz.

Bu yıl sinema için iyi bir yıl değil kesinlikle. Fakat aktrisler açısından oldukça iyi geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Yıl boyu kadın oyunculardan takdire şayan performanslar izledik, bakalım en büyük ödülü hangisi alacak…

Kazanacak: Emmanuelle Riva (Burak), Jennifer Lawrence (Zeynep)

Kazanabilir: Emmanuelle Riva (Zeynep), Jennifer Lawrence (Burak)

Kazanmalı: Emmanuelle Riva & Quvenzhane Wallis

Aday olmalıydı: Rachel Weisz (The Deep Blue Sea), Keira Knightley (Anna Karenina)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

İki adayın kazanması ve aynı isimlerin birden fazla kez ödüle kavuşması gerekçeleriyle geçtiğimiz 76 yılda, 74 farklı kadın oyuncuya takdim edilen en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar ödülü, 16. Oscar Ödül Töreni’ne kadar hepimizin tanıdığı altın heykelcik yerine bir plak şeklindeydi. Bugüne kadar toplamda 6 kez bu ödüle aday gösterilen Thelma Ritter, bu adaylıkların hiçbirini ödüle çeviremeyerek iki rekoru birden elinde barındırıyor. Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde ikişer kez ödül kazanan Dianne Wiest ve Shelley Winters da ilgili rekora sahip isimler. 1963 yılı İngiliz yapımı Tom Jones isimli film de üç kadın oyuncusunu birden bu kategoride aday gösterebilme başarısını gösterdi. Bu seneki adaylara gelince;

Anne Hathaway, Les Miserables
Sally Field, Lincoln
Helen Hunt, The Sessions
Amy Adams, The Master
Jacki Weaver, Silver Linings Playbook

Küçük ve saf bir prenses olarak tanıdığımız ve kısa zamanda iddialı yapımlarda rol alarak adını markalaştıran Anne Hathaway, üç sene önce Rachel Getting Married ile en iyi kadın oyuncu kategorisinde ilk Oscar adaylığını elde etmişti. Tom Hooper’ın müzikali Les Miserables’da sefil Fantine’e hayat veren oyuncu, perdede yaklaşık yirmi dakika gözükmesine rağmen abartılı bir şekilde sezon boyunca bütün ödülleri topladı. Her ne kadar en çok sevdiğim kadın oyunculardan biri olsa da bu müzikaldeki performansını oldukça vasat bulduğumu, illa Oscar kazanacaksa da bileğinin hakkıyla ve ciddi bir performansla kazanması gerektiğini söylemeliyim. Fakat Akademi beni dinleyecek mi? Hayır. Niçin dinlesin ki zaten? Her neyse. Hathaway’in en güçlü rakibi olarak gösterilen Sally Field, bu sene ABD’nin 16. başkanının eşi rolüyle Spielberg draması Lincoln’da boy gösteriyor. Daha önce aday olduğu iki kadın oyuncu Oscar’ını da kucaklayan Field, 28 seneden beri Oscar’a hiçbir şekilde aday gösterilmemiş efsane bir isim.

The Sessions’ın Oscar gecesinde boy gösterme sebebi olacak olan Helen Hunt, alımlılığıyla ve başarılı kariyeriyle kendini sevdirmeye devam ediyor. 98 yılında aday olduğu ilk ve tek Oscar’ı As Good As It Gets ile kazanan Hunt ne yazık ki ödüle yakın görülmüyor. Kendisi gibi derinden ilerleyen bir diğer aday olan Amy Adams ise son 7 senede kazandığı 4’üncü yardımcı kadın oyuncu Oscar adaylığını kutlamasına kutluyor fakat bir kez daha görmezden gelineceği gerçeğinin de farkında gibi. Kategorinin son ve en sürpriz adayı Jacki Weaver ise yeteneğine hayran kaldığım ve karakter oyunculuğu söz konusu olduğunda aklıma gelen birkaç aktristen biri olması sebebiyle gönüllerin kazananlarından biri oluyor. Silver Linings Playbook’un oyuncu aleminde ne kadar sevildiğinin de kanıtı olan bu adaylığın ödülle taçlandırılması da ne yazık ki düşük bir ihtimal.

Kazanacak: Anne Hathaway (Les Miserables)
Kazanabilir: Sally Field (Lincoln)
Kazanmalı: Amy Adams (Zeynep), Jacki Weaver (Burak)

Aday olmalıydı: Ann Down (Compliance)
Sırada: En iyi erkek oyuncu & en iyi yardımcı erkek oyuncu

Diğer yazıları Burak Hazine

Alice in Wonderland (2010) Alis Harikalar Diyarında

Lewis Carroll’ın yüz yılı aşkın bir süre önce kaleme aldığı ve artık...
Devamı

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir