Oscar Rehberi 2013: Yapım Tasarımı, Kostüm Tasarımı, Makyaj & Saç

Önceki yazı: Animasyon & Belgesel

En İyi Yapım Tasarımı (Sanat Yönetimi)

İlk defa 1928 yılında iç dizayn için verilen sanat yönetimi Oscar ödülü, o seneden beri bir takım eksik yıllar olması kaydıyla günümüze kadar verilmiş bir ödül olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar 39 adaylık ve 11 zafer ile Cedric Gibbons’ın rekorlara sahip olduğu kategoride Roland Anderson tam 15 kez aday olduğu halde heykelciği kucaklayamadı.

Zeynep Kırcalı’nın yorumu:

Bu sene en güçlü adaylar teatral yapım tasarımı ve set dekorasyonuyla Anna Karenina ile Les Miserables ve CGI ile geliştirilen Life of Pi. Normalde tahminimi Les Miserables ya da favorim Anna Karenina’dan yana yapabilirdim. Fakat Akademi’nin son yıllarda CGI’a yöneldiğini düşünürsek, tercihimi Life of Pi’dan yana kullanacağım. Kategorinin en sönük adayları Lincoln ve The Hobbit iken bu iki adayın da yapım tasarımı konusunda oldukça başarılı olduğunu görmek üzücü. Yine de ödülü en çok hak edenin Anna Karenina olduğunu düşünüyorum.

Kazanacak: Life of Pi

Kazanabilir: Les Miserables

Kazanmalı: Anna Karenina (Zeynep), The Hobbit (Burak)

Aday olmalıydı: Moonrise Kingdom, The Master

 

 

En İyi Kostüm Tasarımı

İlk olarak 1949 yılında düzenlenen 21. Akademi Ödülleri’nde siyah beyaz ve renkli filmlere ayrı olarak verilen en iyi kostüm tasarımı Oscar’ı, 1967 yılından itibaren tek bir kategoride verilen; önceki sene vizyona girmiş filmlerde yer alan kostüm tasarımlarını ve kostüm tasarımcılarını onurlandırmak için her sene ödül törenine dahil edilen bir kategori. Bugüne kadar 8 ödül ve 25 adaylıkla Edith Head’in elinde bulunan rekor, gerçek anlamda kırılması zor bir limit zira Head’e en yakın isim olan Jean Louis’nin yalnızca 15 adaylığı bulunuyor. Sandy Powell, Colleen Atwood ve James Acheson ise bu kategoride üçer Oscar ödülü kazanmış isimler.

Zeynep Kırcalı’nın yorumu:

Kostüm tasarımlarına hayran olduğum 3 Oscarlı Colleen Atwood Snow White and the Huntsman ile ve Mirror Mirror’ın tasarımcısı –Dracula (1992) ile bir Oscar kazanan– Eiko Ishioka, yani iki pamuk prenses filmi de burada aday olmak için aday olanlardan. Joanna Johnston’ın Lincoln için tasarladığı kostümler ise o kadar gerçekçi ki… Filmin de bu denli gerçekçi olmasının en önemli unsurlarından biri. Johnston’ın en büyük rakibi de İspanyol tasarımcı Paco Delgado. Les Miserables’ın kalabalık kadrosu için, adeta izleyicisini romana sürüklercesine güzel ve yine gerçekçi tasarımlara imza atan Delgado da en az Johnson kadar güçlü bir aday. Fakat bu kategoride bir adayın diğerleriyle hiçbir şekilde karşılaştırılamayacağını düşünüyorum ki o da Jacqueline Durran’ın eşsiz tasarımlarıyla Anna Karenina! Filmin Keira Knightley ile Aaron Johnson’ın dans ettiği sahnesinden ilk görüntüsü yayınlandığında Durran’ın yine çok iyi bir iş çıkardığına henüz filmi izlemeden emindim! Daha önce de iki Joe Wright filmiyle (Pride & Prejudice ve Atonement) Oscar’a aday olan Durran, bu sefer şeytanın bacağını mutlaka kıracak. Atonement’ta yalnızca Keira Knightley için tasarladığı o yeşil uzun elbise için bile Oscar’ı hak eden Durran, Anna Karenina’daki peçeler, şapkalar, tül tül elbiseler ve kürklerle rakiplerini adeta hiçe sayıyor.

Burak Hazine’nin yorumu:

Mirror Mirror’ın kostümlerinin Anna Karenina ile yarışabilecek tek güçlü iş Zeynep! (Gülüşmeler)

Kazanacak: Anna Karenina

Kazanabilir: Les Miserables

Kazanmalı: Anna Karenina

Aday olmalıydı: Moonrise Kingdom, The MasterEn İyi Makyaj & Saç

1981 yılından bu yana Akademi Ödülleri’ne makyaj kategorisi de dahil edildi. Kategorinin dahil edilme sebebi 1980 yılında The Elephant Man’deki bu tekniğin Akademi tarafından onurlandırılmaması olarak biliniyor. Her ne kadar The Elephant Man’e bu kategoride bir ödül verilmemiş olsa da o yıldan itibaren en iyi makyaj adı altında Oscar ödülü verilmeye başlandı –öncesinde sadece özel teknik başarı ödülü adı altında bazen veriliyordu. Şimdilerde bu kategoriye bir film için en fazla iki isim aday olabiliyor, ikiden fazla ismin aday listesinde gözükebilmesi için Akademi tarafından kabul edilebilir bir özel durum olması gerekiyor. En iyi makyaj kategorisinde ödül ve adaylık rekoru ise Rick Baker’a ait. Baker, toplamda 11 kez aday olduğu Oscar heykelciğini tam yedi kez kucaklamayı başardı. Kategorinin ismi bu sene makyaj ve saç tasarımı olarak değiştirildi.

Zeynep Kırcalı’nın yorumu:

Aslında kategorinin tek kabul görmeyen adayı Hitchcock’a biraz haksızlık ediyoruz. Anthony Hopkins’i görünce birden Alfred Hitchcock’un hortlamış olduğunu düşünüp siz de korkmadınız mı? Her neyse… Kalabalık ve zahmetli kadrosundan ötürü tahminimi Les Miserables’dan yana kullansam da favorim kesinlikle The Hobbit. Bu ödülü hak ediyor!

Kazanacak: Les Miserables

Kazanabilir: The Hobbit

Kazanmalı: The Hobbit

Aday olmalıydı: Lincoln, Holy Motors, Faust
Sırada: En iyi yönetmen ve en iyi film

Diğer yazıları Burak Hazine

Java Heat (2013)

Endonezya, geçtiğimiz seneye kadar sinema açısından ismini duyurmuş değildi. En azından ben,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir